Profesorskim okiem: Po rundzie zasadniczej

Biorąc pod uwagę jak zaczynał się sezon, można przyjąć, że awans do turniejów półfinałowych to jest sukces. W rundzie zasadniczej nasza drużyna rzucała średnio 70 punktów, tracąc przeciętnie 53 na mecz. Ale teraz oczekujemy więcej sukcesów. Nasze dziewczyny na pewno nie spoczną na laurach.

Przypomnijmy sobie jak zaczynał się sezon. Nie da się ukryć po spadku z I ligi „o włos” (zadecydowała tabela bezpośrednich meczów z drużynami, które wygrały tyle samo meczów) byliśmy trochę rozbici sportowo, ale także organizacyjnie. Znów drużyna była organizowana w ostatniej chwili, znów nie mieliśmy żadnego letniego obozu przygotowawczego. W dodatku nie mieliśmy czterech zawodniczek zeszłorocznej pierwszej piątki (po kilku meczach wrócił Kurczak). Pierwsza runda potwierdzała bardzo ostrożne zapowiedzi nowego szefostwa klubu, które utrzymywało, że celem tego sezonu jest ułożenie spraw organizacyjnych, a na sukcesy sportowe przyjdzie czas później. W pierwszej rundzie wygraliśmy to, co było do wygrania (cztery mecze z nieco słabszymi drużynami), a mecze z trzema silniejszymi drużynami przegraliśmy dość wyraźnie. W dodatku wyglądało na to, ze mamy kłopoty z kondycją. W siedmiu meczach pierwszej rudny pierwszą kwartę wygraliśmy 6 razy, drugą 5, trzecią 4, a ostatnią zaledwie 2 razy.

Przyznam, że ja – człowiek małej wiary – uważałem, że mamy minimalne szanse na odrobienie tych strat w drugiej rundzie. Na szczęście się myliłem. Przegraliśmy wprawdzie ponownie z AZS Uniwersytet Łódzki, ale po szaleńczym finiszu wygraliśmy z SKS 12, by dość wyraźnie pokonać we własnej hali Huragan Wołomin. Kłopoty z końcówkami też znikły (w drugiej rundzie wygraliśmy 6 ostatnich kwart, podczas gdy tylko po 4 razy pierwszą i drugą kwartę).

W sumie więc rundę zasadniczą uważam za bardzo udaną. Także z powodu atmosfery w hali. Owszem, kibiców bywało trochę mniej niż na I lidze, ale tego można się było spodziewać. Ja raczej byłem zaskoczony, że ubyło stosunkowo niewielu. W trakcie niektórych meczów były chwilę naprawdę bardzo gorącej, a zarazem kulturalnej, atmosfery. Na pewno o kilka klas gorętszej niż na innych parkietach II ligowej koszykówki żeńskiej. A podziękowania za doping od drużyny AZS Uniwersytet Łódzki sprawiły dużo satysfakcji.

Teraz pora powalczyć dalej. Z analizy zamieszczonej kilka dni temu wynika, ze trafiliśmy do bardzo mocnej grupy. W dodatku nie udało się przekonać PZKosz do organizacji turnieju w naszej hali, trzeba więc będzie wyjechać 300 km od domu. Jak będzie – zobaczymy wkrótce. Dziewczyny na pewno powalczą i mam nadzieję, ze nie będą w Swarzędzu osamotnione.

Pod artykułem znajdziecie dość obszerne zestawienia statystyczne. W tekście zamieszczam tylko subiektywny wybór obserwacji (niektórych dość nieoczywistych jak mi się zdaje).

Na parkietach drugoligowych w barach SKK Polonia wystąpiło w tym sezonie 16 zawodniczek. Tylko dwie spośród nich zagrały we wszystkich spotkaniach. Jedna z nich, tu nie będzie zaskoczenia, to Iza Błajda. Zeszłoroczna maturzystka poczyniła moim zdaniem duże postępy od zeszłego roku. Bardzo podobało mi się kilkanaście bardzo dynamicznych szybkich ataków zakończonych celnymi rzutami w jej wykonaniu. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to wymieniłbym trzy rzeczy. Po pierwsze, zwykle najwięcej punktów Iza zdobywała na początku meczu, a potem trochę gasła. Oczywiście przy jej bardzo dynamicznym stylu gry ciężko utrzymać siły na cały mecz, ale chyba warto nad tym popracować. Po drugie, chyba warto popracować nad lewą ręką, żeby zwiększyć repertuar zagrań i być trudniejszą do zatrzymania dla przeciwniczek. Po trzecie, co tu dużo mówić, trzeba dalej ćwiczyć rzuty wolne. Acha, warto jeszcze dodać, ze jeśli zsumować mecze pierwszej drużyny i U-22 to Iza rzuciła dla nas najwięcej punktów (255). Druga zawodniczka, która zagrała we wszystkich meczach – to może być pewne zaskoczenie – to Aneta Supeł. Nie wychodziła w pierwszych piątkach, grała stosunkowo niedużo, ale rzuciła ważne 64 punkty i była bardzo cenną rezerwową. To jedna z naszych „mistrzyń drugiego planu” – o kilku wspomnę jeszcze dalej.

Ale najwięcej punktów w II lidze (168) rzuciła niezmordowana grająca trenerka, czyli Kasia Dulnik. Czasem zawodził ją rzut, czasem widać było zmęczenie, ale jej umiejętność ustawiania się, spryt podkoszowy, umiejętności taktyczne to była prawdziwa poezja i uczta dla oczu kibica koszykówki. Niewątpliwie bardzo silny punkt drużyny.

Na drugim miejscu pod względem liczby zdobytych punktów w II lidze znalazła się Agnieszka Lichomska, nasz „nowy nabytek”, w zeszłym roku grająca w Mon-Polu Płock. Zajęło jej trochę czasu dochodzenie do siebie po kontuzji oraz zgrywanie się z drużyną, ale początek i końcówkę sezonu miała znakomitą. Jeśli się nie mylę jest naszą rekordzistką jeśli chodzi o liczbę „trójek” w jednym meczu (5). Liczę, że równie dobrze będzie w Swarzędzu.

Pora teraz na kolejne mistrzynie drugiego planu. Zacznę od Olivki Olesiewicz, która w trakcie sezonu odgrywała stopniowo coraz większą rolę w drużynie. W 12 meczach, a których wystąpiła osiągnęła średnią ponad 11 punktów na mecz, aż 16 razy trafiła „za 3”. Olivka miała też najlepszą w naszej drużynie celność rzutów za 2 punkty (51%). A jest to zawodniczka w wieku juniorskim, można więc liczyć, że w przyszłości będzie grać jeszcze lepiej.

Na wyróżnienie zasługuje też Ania Kolad. W 13 meczach rzuciła 64 punkty, ale była naszą najcelniej rzucającą zawodniczką drużyny U-22 (140 punktów). W II lidze rzucała dość rzadko, ale jak już próbowała to bardzo często trafiała. To najskuteczniejsza z naszych zawodniczek na linii rzutów wolnych (trafiała w 90%). Druga po Olivce w celności rzutów „za 2” (49%).

Cennym wzmocnieniem podkoszowym pod koniec sezonu była Agnieszka Wójcik (średnio ponad 7 zbiórek na mecz). Po pierwszych jej meczach bardzo brakowało mi jej celnych rzutów (w szczególności z rzutów wolnych!), ale w ostatnich meczach z tym elementem było już dużo lepiej.

Chciałem wspomnieć jeszcze o dwóch „mistrzyniach drugiego planu”. Patrycja Szpakowska – grała niedużo, rzuciła tylko 34 punkty (plus 23 w U-22). Ale trafiła 5 bardzo ważnych „trójek”, zwykle w przełomowych momentach. 5 trafionych na 9 oddanych rzutów „za 3” to rewelacyjny rezultat. Owszem, zwykle rzucała z czystych pozycji. Ale trzeba się najpierw na takiej pozycji znaleźć, a potem nie bać się rzucić. (Zresztą ja byłbym zachwycony gdybym trafił 1 raz na 9 prób „za 3” z jakiejkolwiek czystej pozycji).

Kolejna warta wzmianki zawodniczka to „Zaworek”, czyli niespełna 17-letnia Weronika Zaworska.  Bardzo ważne ogniwo naszej drużyny U-22 (80 punktów tamże). Ale pod koniec sezonu pokazała się w kilku (dokładnie 5 meczach) pierwszej drużyny. Zdobyła tylko 16 punktów, ale na parkiecie spędziła niewiele minut, a celność 40% „za dwa” wygląda co najmniej przyzwoicie. Bardzo podobało mi się, że nie było po niej widać debiutanckiej tremy. Kiedy miała dobrą pozycję to bez kompleksów rzucała. Wydaje mi się, że nasza drużyna może z niej mieć dużo pożytku w przyszłości.

Nie wspomniałem tu jeszcze o kolejnych naszych zawodniczkach (kapitan Kurczak, Ania Kolasińska, Zdun, Isia Korczak, Asia Rudenko), ale nie mogę pisać o wszystkich, bo i tak mi mówią, że moje teksty są za długie. Może więc po wygranych półfinałach?

Komplikacje w moim życiu rodzinnym sprawiają mi kłopoty z wyjazdem do Swarzędza. Ale liczę, że jednak do zobaczenia w tamtejszej hali! Powalczymy.

 

Statystyki SKK Polonia w sezonie zasadniczym

Rozgrywki II ligi U-22 Punkty Punkty II liga + U22
Liczba meczów Liczba punktów Punkty na mecz
Iza Błajda 14 132 9,4 123 255
Aneta Supeł 14 64 4,6
Kasia Dulnik 13 168 12,9
Agnieszka Lichomska 13 155 11,9
Ania Kolasińska 13 66 5,1
Ania Kolad 13 64 4,9 140 204
Olivia Olesiewicz 12 137 11,4 93 230
Isia Korczak 11 31 2,8
Iwona Gawryszewska 10 65 6,5
Patrycja Szpakowska 10 34 3,4 23 57
Karolina Zduniak 9 6 0,7 84 90
Asia Rudenko 8 22 2,8
Agnieszka Wójcik 6 26 4,3
Weronika Zaworska 5 16 3,2 80 96
Urszula Kasperska 3 0 0
Dominika Słomka 2 0 0
Agata Skibicka 0 0 0 27 27
Natalia Rozińska 0 0 0 14 14
Agnieszka Jędrzejewska 0 0 0 5 5
Weronika Dymek 0 0 0 2 2
Karolina Wójcicka 0 0 0 0 0

 

Celność rzutów

na podstawie 12 meczy, bez dwóch pierwszych meczów – w Żyrardowie i Łodzi

Za 1 punkt Za 2 punkty Za 3 punkty
Celność (%) Liczba oddanych rzutów Celność (%) Liczba oddanych rzutów Celność (%) Liczba oddanych rzutów
Kasia Dulnik 70% 63 39% 87 31% 29
Agnieszka Lichomska 56% 36 40% 60 35% 40
Olivia Olesiewicz 87% 23 51% 63 36% 44
Iza Błajda 27% 11 40% 112 26% 19
Ania Kolasińska 75% 8 35% 43
Iwona Gawryszewska 54% 13 49% 59
Ania Kolad 90% 10 49% 39 25% 8
Aneta Supeł 80% 10 48% 27 11% 18
Patrycja Szpakowska 33% 15 56% 9
Isia Korczak 71% 14 30% 23
Agnieszka Wójcik 27% 15 33% 33
Asia Rudenko 41% 22
Weronika Zaworska 40% 15

Uwaga: w tabeli pominięte zawodniczki, które oddały mniej niż 8 rzutów danej kategorii.

 

Mecze z najwyższą i najniższą celnością rzutów.

na podstawie 12 spotkań

Za 1 punkt:

Wyjazd – Sokołów Podl. 100%
Wyjazd – SKS 12 – 31%

Za 2 punkty:

Wyjazd – Siedlce – 53%
Dom – Sokołów Podl. – 51%
Wyjazd – AZS UŁ – 24%
Wyjazd – SKS 12 – 28%

Za 3 punkty:

Dom – Huragan Wołomin – 50%
Dom – Sokołów Podl. – 44%
Wyjazd – Sokołów Pod. – 7%
Wyjazd – AZS UŁ – 13%

Co ciekawe najniższe celności rzutów zdarzały nam się zawsze na wyjazdach. Zaś najwyższe częściej w domu niż na wyjazdach. Jest to kolejny argument pokazujący jak ważna jest gra „u siebie” w turniejach półfinałowych i finałowym.

Bardziej szczegółowe statystyki zawodniczek

na podstawie 4 ostatnich meczów, kiedy takie statystyki były zapisywane

Zbiórki obrona

Agnieszka Wójcik 15
Kasia Dulnik 15
Iwona Gawryszewska 9
Agnieszka Lichomska 9
Aneta Supeł 9

Zbiórki atak

Kasia Dulnik 17
Agnieszka Wójcik 15
Agnieszka Lichomska 11
Olivka Olesiewicz 7

Zbiórki razem

Kasia Dulnik 31
Agnieszka Wójcik 30
Agnieszka Lichomska 20
Iwona Gawryszewska 13
Olivka Olesiewicz 12
Iza Błajda 10
Aneta Supeł 10
Patrycja Szpakowska 10
Isia Korczak 7

Przechwyty

Agnieszka Lichomska 17
Kasia Dulnik 16
Olivka Olesiewicz 10
Iza Błajda 8
Ania Kolad 8
Agnieszka Wójcik 8
Iwona Gawryszewska 6
Aneta Supeł 6
Ania Kolasińska 5

Straty

Agnieszka Lichomska 13
Kasia Dulnik 11
Ania Kolad 10
Iwona Gawryszewska 9
Iza Błajda 8
Ania Kolasińska 8

Eval

Kasia Dulnik 64
Agnieszka Lichomska 62
Olivka Olesiewicz 57
Agnieszka Wójcik 43
Iza Błajda 31
Ania Kolad 25
Patrycja Szpakowska 23
Iwona Gawryszewska 18
Aneta Supeł 14
Weronika Zaworska 8