Polonio tylko zwycięstwo! – postuluje Profesorskie Oko przed turniejem półfinałowym

Skoro zakończyły się rozgrywki grupowe, to najwyższa pora podsumować ten etap rozgrywek i przyjrzeć się naszym przeciwniczkom w turnieju półfinałowym. Jak już wszyscy wiemy udajemy się nań do Sosnowca, gdzie SKK Polonia rozegra swoje mecze 7 i 8 kwietnia. Zmierzymy się najpierw z KS Wichosiem Jelenia Góra, a potem z KS JAS-FBG Zagłębiem Sosnowiec.

Wichoś Jelenia Góra

Wypada zacząć od przypomnienia ciekawostki dotyczącej nazwy klubu – nawiązuje ona do nazwiska legendarnego niegdyś koszykarza Polonii Warszawa – Janusza “Wichosia” Wichowskiego. Inny klub z Jeleniej Góry – Karkonosze – zajmuje zdecydowanie ostatnie miejsce w rozgrywkach I ligi i bardzo prawdopodobny jest jego spadek. Wygląda więc na to, że Wichoś chciałby zająć miejsce innego klubu z tego samego miasta.

Ale o samym zespole wiemy niedużo. Strona grupy zachodniej, w której grał Wichoś, jest wyjątkowo uboga. Nie można nawet znaleźć składu drużyny. W pierwsze fazie zawodniczki z Jeleniej Góry wygrały 5 spotkań i tyle samo przegrały. Nie awansowały do fazy finałowej grupy zachodniej, ale ze względu na brak zgłoszeń od klubów zajmujących pozycje 2-8 przystąpią do turnieju w Sosnowcu jako drużyna sklasyfikowana na 9. miejscu grupy zachodniej. W drugiej fazie – w meczach o miejsca 7-12 grupy zachodniej rozegrały trzy spotkania, wszystkie wygrały. Pozostają jeszcze zaległe trzy mecze, które wg danych na stronie internetowej mają być rozegrane 15 kwietnia, 31 maja i uwaga (!!!) 1 stycznia 1970 r.

Z wyszperanych w internecie wiadomości można wnioskować, że najsilniejsze punkty zespołu to:

Monika Paradowska – (1991 r., 169 cm). Przez trzy sezony występowała w I lidze 0 ostatni raz w roku 2014/15 czyli tym samym w którym grał tam zespół SKK Polonia. W tamtym sezonie rzuciła razem 127 pkt. W meczu na K6 rzuciła nam wtedy 5 pkt i grała 32 min, a w rewanżu w Jelenie Górze 4 pkt przez 14 min gry.

Marta Klementowska (1983 r., 165 cm). Zawodniczka miała epizody gry w I lidze 6 lat temu

Aleksandra Prokop – (2000 r., 178 cm)

Aleksandra Lorenz – (1999 r., 185 cm).

Biorąc pod uwagę wyniki w rozgrywkach grupowych można się spodziewać, że to najsłabszy zespół turniejów półfinałowych. Ale wiemy, że takie domysły bywają bardzo mylące. Lepiej Wichosia nie lekceważyć.

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec

To rezerwy drużyny ekstraklasowej, zajmującej na jedną kolejkę do końca rozgrywek 9 miejsce nie grożące raczej ani grą w play-off ani spadkiem do I ligi.

W rozgrywkach I fazy grupy południowej rezerwy Zagłębia były bardzo długo niepokonane.  Wygrywały na ogół zdecydowanie. Najbardziej zacięty mecz to wygrana na wyjeździe w Rybniku 59:48, a więc 11 punktami. Ale w II fazie nie poszło już im tak dobrze. Wygrały 5 meczów, 3 przegrały i ostatecznie zajęły drugie miejsce w grupie południowej.

Zagłębie to bardzo młody zespół. Zawodniczki w nim grające urodziły się pomiędzy 1999 i 2003 rokiem, a więc albo zdają w tym roku maturę, albo są jeszcze młodsze. Na podstawie dostępnych statystyk wygląda, że najsilniejsze punkty to:

Paulina Krakowczyk (1999, 175 cm) – w drugiej fazie rzuciła 71 pkt

Joanna Kocemba (1999, 170 cm, rozgrywająca) – w drugiej fazie rzuciła 70 pkt., często trafia za 3.

Weronika Pawlak (2000, 180 cm, środkowa) – w II fazie rzuciła 67 pkt.

Aleksadnra Wojtala (2000 r. 176 cm) –  w II fazie rzuciła  66 pkt

Karolina Zuziak (2000 r., 176 cm) – w II fazie rzuciła 60 pkt

Paulina Majda (1999, 172 cm, rozgrywająca) – w II fazie rzuciła 59 pkt

Wiktoria Wołyńska – w II fazie rzuciła 51 pkt. Ale na stronie klubu nie ma na jej temat żadnych informacji. Może odeszła w trakcie sezonu?

Karolina Antas (1999, 184 cm) – w II fazie rzuciła 39e

Sylwia Wojtylas (1999, 173 cm, rzucająca) – w II fazie rzuciła 31 pkt

Niektóre z wyżej wymienionych zaliczyły debiuty na parkietach ekstraklasy. Są to:

Aleksandra Wojtala – zagrała w ekstraklasie 14 minut w 8 meczach, rzuciła 2 punkty

Paulina Majda – zagrała 12 minut w 3 meczach, rzuciła 6 punktów

Karolina Antas 0 1 minuta w 1 meczu

W składzie zespołów ekstraklasowego i drugoligowego jest też Martyna Ryng (2000 r., 179 cm), ale na parkiecie ekstraklasowym w tym sezonie nie pojawiła się.

Wydaje mi się, że jeden z kłopotów gry przeciwko temu zespołowi (poza ekstraklasowym doświadczeniem i znakomitą trenerką) jest to, że jest to zespół bardzo wyrównany. W różnych meczach zupełnie inne zawodniczki rzucają, po każdej więc można się spodziewać, że będzie miała swój dzień. Jeśli weźmiemy pod uwagę mecze II fazy, w których któraś z zawodniczek rzuciła ponad 12 punktów to takie osiągnięcia zanotowały: Wiktoria Wołyńska – 1 raz, Weronika Pawlak – 3 razy, Joanna Kocemba 3 razy, Karlina Zuziak 2 razy, Aleksandra Wojtala 2 razy, Paulina Krakowczyk 3 razy, Paulina Majda 2 razy, Karolina Antas 1 raz. W sumie aż ośmiu zawodniczkom zdarzała się taka dobra forma strzelecka. Strach się bać. Ale nie ma co załamywać rąk tylko trzeba walczyć. Skoro udało się pokonać Zagłębie Ikarowi Niepołomice (dwa razy) i Żakowi Nowy Sącz (raz), to dlaczego nie ma się udać nam?

Jeśli Zagłębie wygra w piątek 6 kwietnia z Wichosiem, to już w naszym pierwszym meczu (o ile będzie wygrany) możemy zapewnić sobie awans. Wtedy mecz niedzielny z Zagłębiem miałby nieco mniejsze znaczenie (tylko prestiżowe). Ale gdybyśmy przegrali w sobotę z Wichosiem, to wtedy z Zagłębiem w niedzielę gramy o wszystko.

A jeśli Wichoś wygra w piątek z Zagłębiem to wtedy oba nasze mecze będą meczami o wszystko.

Jeśli chodzi o przeciwników z drugiej grupy półfinałowej, to będzie jeszcze czas o nich opowiedzieć po 8 kwietnia. Ale na razie nie dzielmy skóry na Wichosiu…

SKK Polonia – podsumowanie statystyk rozgrywek grupowych

Skoro mówimy o wszystkich drużynach naszych półfinałów to warto też coś napisać o naszej drużynie. Proponuję podsumowanie statystyk z rozgrywek grupowych. (Statystyki punktowe mamy pełne, natomiast jeśli chodzi o inne elementy to brakuje nam dwóch meczów).
Po pierwsze zauważmy, że tylko trzy zawodniczki grały we wszystkich 16 meczach. Są to: Iza Błajda, Natalia Gejcyg i Justyna Kowalska.

Najwięcej punktów na mecz:
Ania Kuncewicz 20,9
Justyna Kowalska 15,3
Aleksandra Kaja 9,5
Angelika Ostasiewicz 9,2
Iza Błajda 8,1

 

Celność rzutów zespołu:
za 1 pkt 59%
za 2 pkt 50%
za 3 pkt 24%

 

Najlepiej rzucające zawodniczki  (powyżej 10 oddanych rzutów w rundzie zasadniczej):
za 1 pkt Aleksandra Kaja 76%
Zuzia Wrzesień 73%
Ania Kuncewicz 63%
za 2 pkt Ania Kuncewicz 61%
Aleksandra Kaja 57%
Sonia Frojdenfal 54%
za 3 pkt Ilona Płaczkiewicz 36%
Ania Kolad 29%
Angelika Ostasiewicz 25%

 

Najwięcej zbiórek na mecz:
Ania Kuncewicz 11,2
Justyna Kowalska 10,1
Iwona Gawryszewska 4,8

 

Najwięcej asyst na mecz:
Zuzia Wrzesień 3,5
Sonia Frojdenfal 3,5
Aleksandra Kaja 2,9

 

Najwięcej przechwytów na mecz:
Zuzia Wrzesień 3,7
Aleksandra Kaja 3,2
Angelika Ostasiewicz 2,9

 

Najlepszy przeciętny “eval” na mecz:
Ania Kuncewicz 25,8 (9x “MVP”)
Justyna Kowalska 20,3 (4x “MVP”)
Aleksandra Kaja 11,2 (1x “MVP”)
Zuzia Wrzesień 9,3 (1x “MVP”)
Ilona Płaczkiewicz 7,6

autor: Profesor Ciekawski

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Klaudia Sosnowska zagra z reprezentacją Polski 3×3 na mistrzostwach świata w Wiedniu
27 maja 2023
Polki siódme w FIBA 3×3 Women’s Series w Astarze
22 maja 2023
Biało-Czerwone wystąpią w turnieju FIBA 3×3 Women’s Series w Azerbejdżanie
20 maja 2023

Twitter