Przed rewanżem z SMS PZKosz Łomianki II

Już 2 lutego o godzinie 16.00 koszykarki Polonii czeka niedaleki mecz wyjazdowy z drużyną SMS PZKosz II Łomianki. Choć nasze sobotnie rywalki od początku sezonu okupują raczej dół tabeli w grupie A Pierwszej Ligi Kobiet, to wcale nie musi być łatwe zwycięstwo.

Przebieg jesiennego meczu na Konwiktorskiej

Kibice Polonii na pewno pamiętają pierwszy mecz z rezerwami SMS Łomianki. Był to drugi w tym sezonie mecz w naszej hali i drugie efektowne zwycięstwo. Do tej pory zespół SMS Łomianki II wygrał tylko jedno spotkanie (wyjazdowe z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki) i zajmuje przedostatnią pozycję w tabeli. Ale wyciąganie daleko idących wniosków z tamtego spotkania mogłoby się okazać zgubne. Rewanż w Łomiankach wcale nie musi być spacerkiem.

Nasze najbliższe przeciwniczki to bardzo młoda drużyna, złożona z dziewcząt uczących się w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Większość z nich ma 17 lub 18 lat (roczniki 2001 i 2002). Wciąż brakuje im ogrania, doświadczenia, ale to bardzo utalentowane zawodniczki. Jeśli przypomnimy sobie dokładnie przebieg pierwszego meczu, to pierwsza kwarta była bardzo zacięta. Po 5 minutach na tablicy wyników mieliśmy wynik remisowy. Dopiero począwszy od drugiej kwarty udało się Polonistkom zbudować wyraźniejszą przewagę. Cały mecz nasze zawodniczki wygrały ostatecznie 72:48.

Przestroga z Olsztyna

Ale dużo świeższym ostrzeżeniem jest ostatni mecz rezerw Łomianek – wyjazdowe spotkanie z KKS Olsztyn, rozegrane w czwartek, w ostatni dzień stycznia. Olsztynianki zwyciężyły dopiero w końcówce, wynikiem 79:76. Jeszcze na półtorej minuty przed końcem spotkania notowaliśmy remis 74:74. Przebieg tego meczu wskazuje, że nasze dziewczyny muszą przystąpić do najbliższego spotkania bardzo mocno skoncentrowane i nastawić się na twardą walkę do ostatniej minuty. Ale też nie ma co się oszukiwać – liczymy, że po tym meczu SKK Polonia będzie bogatsza o 2 punkty w tabeli ligowej.

Sylwetki naszych najbliższych rywalek

Przedstawienie składu naszych najbliższych rywalek jest dosyć komplikowane, bo często się on zmienia. Znaczna część zawodniczek migruje między pierwszą i drugą drużyną Łomianek, przez co trudno przewidzieć kto dokładnie zagra w spotkaniu w najbliższą sobotę. Do tej pory w meczach tej drużyny punkty zdobywało aż 17 zawodniczek. Tylko 6 spośród nich grało w przynajmniej 13 z 15 dotychczas rozegranych spotkań ligowych. Trzon zespołu stanowią najczęściej:

  • Aleksandra Ustowska (2001 r., 179 cm, rozgrywająca) – 11 meczów, 250 minut, 115 pkt, 26 asyst
  • Konstancja Banucha (2002 r., 172 cm, rzucająca) – 15 meczów, 288 minut, 105 pkt
  • Marta Duda (2001 r., 186 cm, silna skrzydłowa) – 14 meczów, 330 minut, 92 pkt, 101 zbiórek
  • Zuzanna Rudenko (2002 r., 175 cm, niska skrzydłowa) – 15 meczów, 351 minut, 91 pkt, 23 asysty
  • Aleksandra Pszczolarska (2001 r., 181 cm, silna skrzydłowa) – 6 meczów, 152 minuty, 68 pkt
  • Natalia Kurach (2002 r., 186 cm, silna skrzydłowa/ środkowa) – 6 meczów 160 minut, 65 pkt – jako ciekawostkę można dodać, że wg strony PZKosz ta zawodniczka została zgłoszona do rozgrywek tylko w pierwszej drużynie Łomianek, a nie w rezerwach
  • Kamila Borkowska (2002 r., 197 cm, środkowa) – 13 meczów, 305 minut, 57 pkt, 115 zbiórek
Porównanie siły zespołów „na papierze”

Jeśli przyjrzeć się statystykom zespołowym Polonii i drugiej drużyny Łomianek, to prawie we wszystkich elementach nasze zawodniczki są lepsze od młodych koszykarek SMS (szczegóły w tabeli poniżej). Niestety jeśli chodzi o liczbę popełnianych strat, to obie drużyny mają podobne osiągnięcia w tym sezonie. Co ciekawe, także przeciętna liczba przechwytów jest wyrównana, natomiast jedyna przewaga zawodniczek z Łomianek dotyczy średniej liczby bloków wykonanych na przeciwniczkach. Pozostaje nam zatem wierzyć, że w sobotniej rywalizacji SKK Polonia nie okaże się jedynie „papierowym tygrysem”, lecz odniesie ósme ligowe zwycięstwo.

Zestawienie dotychczasowych statystyk obu drużyn w bieżącym sezonie ligowym
SKK Polonia SMS PZKosz Łomianki II
Zdobyte/ stracone punkty (średnia) 69 : 67 51 : 76
Skuteczność za 2 44,4% 33,4%
Skuteczność za 3 25,6% 18,1%
Skuteczność za 1 63,1% 59,4%
Przeciętna zbiórek 50 43
Przeciętna asyst 18 10
Przeciętna strat 22 24
Przeciętna przechwytów 8 8
Przeciętna bloków 3,6 3,9

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Terminarz meczów koszykarek Polonii Warszawa w lutym 2023
1 lutego 2023
Start programu „Patroni Koszykówki Polonii Warszawa”
31 stycznia 2023
Wyprawa do Gorzowa Wlkp. – w poszukiwaniu słabszych stron liderek ekstraklasy
28 stycznia 2023

Twitter