Punkty i zbiórki dla I-ligowej drużyny SKK Polonia

Zdobycze punktowe oraz liczba zbiórek to te elementy gry, które najbardziej zapadają w pamięć sympatyków basketu. Dlatego też postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bardziej wnikliwie tym właśnie dwóm aspektom koszykarskiego rzemiosła. Pod lupę wzięliśmy osiągnięcia koszykarek SKK Polonia Warszawa we wszystkich sezonach w I lidze, jak również tylko w obecnym cyklu rozgrywkowym.

Niedościgniona Natalia Małaszewska

W poprzednim odcinku pisaliśmy która z zawodniczek zdobyła najwięcej punktów w dotychczasowych 99 meczach pierwszoligowych rozegranych przez drużynę SKK Polonia Warszawa. Dla przypomnienia, najskuteczniejsze zawodniczki w historii SKK Polonia to Ania Kuncewicz i Iwona Gawryszewska. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę tylko mecze I ligi, to wówczas przewodzi Natalia Małaszewska, przed Anią Kuncewicz i Moniką Maj. Warto pamiętać, że Natalia Małaszewska była królową strzelczyń całej I ligi  w sezonie 2014/15, a Monika Maj zajęła w tej klasyfikacji piąte miejsce.

Ale która z nich była najbardziej skuteczna jeśli weźmiemy pod uwagę czas przebywania na parkiecie? W poniższym zestawieniu (Wykres 1) prezentujemy te koszykarki, które zdobywały najwięcej punktów w przeliczeniu na 10 minut gry. Bierzemy przy tym pod uwagę te 25 zawodniczek, które w pierwszoligowej Polonii zagrały przynajmniej 100 minut. Także i w tym zestawieniu pierwsza jest Natalia Małaszewska, przed Klaudią Sosnowską i Anią Kuncewicz. Na wysokie czwarte miejsce zdołała się już wdrapać Pola Dmochewicz, a na szóste Karolina Stawińska. Zarówno dla nich, jak i dla Klaudii Sosnowskiej, bieżący sezon jest debiutanckim w barwach Polonii. W tym zestawieniu możemy dostrzec jeszcze jeden powód, dla którego brakowało nam będzie kontuzjowanej Zuzi Wrzesień (ósme miejsce w zestawieniu skuteczności punktowej wszech czasów).

Wykres 1. Punkty w przeliczeniu na 10 minut gry (sezony 2014/15, 2018/19 i 2019/20).

Najlepsze snajperki w bieżącym sezonie

Nieco inaczej wygląda zestawienie dla sezonu bieżącego (Tabela 1). Na pierwszym miejscu znalazła się Klaudia Sosnowska, zaś Pola Dmochewicz jest nieco bardziej skuteczna od Ani Kuncewicz. Jeszcze lepiej niż w poprzednich sezonach wygląda w obecnym statystyka Zuzanny Wrzesień, zwłaszcza jeśli przypomnieć, że Zuzia jako jedyna zawodniczka w czołówce zestawienia ani razu nie wyszła na boisko w pierwszej piątce w bieżącym sezonie.

Tabela 1. Punkty w przeliczeniu na 10 minut gry oraz łączna liczba zdobytych punktów (tylko sezon 2019/20)

Imię i nazwisko Punkty na 10 minut gry Łączna liczba punktów
1.Klaudia Sosnowska 5,55 66
2. Pola Dmochewicz 4,70 108
3. Anna Kuncewicz 4,63 75
4. Zuzanna Wrzesień 4,29 54
5. Karolina Olszewska 3,08 61

 

Najskuteczniejsze egzekutorki rzutów osobistych

Jak wielu kibiców pamięta, rzuty wolne były przez kilka sezonów raczej słabym punktem naszej drużyny. Ale niektóre zawodniczki Polonii radziły sobie bardzo dobrze z tym elementem. Była nawet taka, która nie pomyliła się ani razu. Mowa o Izie Zdrodowskiej, ale swoją 100% celność Zdroda osiągnęła oddając tylko osiem rzutów osobistych,  czyli za mało by znaleźć się w naszym zestawieniu podsumowującym (przyjęliśmy za minimum 20 oddanych rzutów). Natalia Małaszewska grała w naszej drużynie tylko jeden sezon, ale w tym czasie zdążyła 262 razy oddawać rzuty wolne. Warto jednak podkreślić, że w tym czasie Natalia rozegrała aż 28 meczów, gdyż zasady rozgrywek były inne niż obecnie. Drugą najczęstszą egzekutorką rzutów osobistych jest Ania Kuncewicz (168). Statystyki te pokazują w pewnym stopniu, na kim spoczywała odpowiedzialność rzutowa w minionych sezonach. Ale najskuteczniejsza w tym elemencie gry była jak na razie Ania Bekasiewicz, a na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Pola Dmochewicz. Tylko te dwie zawodniczki przekroczyły poziom 80% skuteczności (w zestawieniach skuteczności rzutów z wszystkich sezonów I-ligowych bierzemy pod uwagę tylko te zawodniczki, które oddały ponad 20 rzutów).

Tabela 2. Celność za 1 punkt we wszystkich meczach I ligi oraz bezwzględna liczba trafionych rzutów.

Imię i nazwisko Celność za 1 pkt Liczba trafionych rzutów
1. Anna Bekasiewicz 86,2% 25
2.Pola Dmochewicz 80,6% 25
3. Natalia Małaszewska 78,2% 205
4. Aleksandra Kaja 76,0% 19
5. Zuzanna Wrzesień 75,0% 39
6. Monika Maj 74,6% 85
7. Karolina Olszewska 74,2% 23
8. Iwona Gawryszewska 70,6% 60

A jak to wygląda w bieżącym sezonie? W tym zestawieniu (Wykres 2) bierzemy pod uwagę zawodniczki, które oddały co najmniej 10 rzutów osobistych. Znakomicie wyglądają statystyki Zuzi Wrzesień i Klaudii Sosnowskiej, a niewiele gorzej Poli Dmochewicz. Czołową piątkę zamykają dwie Karoliny: Olszewska i Stawińska.

Wykres 2. Celność rzutów osobistych w sezonie 2019/20 (w nawiasie bezwzględna liczba trafionych rzutów).

Kto najcelniej rzuca za trzy punkty?

Przenieśmy się teraz dalej od kosza, poza linię rzutów za 3 punkty (Wykres 3). Tu niedoścignioną jak na razie mistrzynią jest ponownie Ania Bekasiewicz (37% celności). Bardzo dobrze wypada też grająca w sezonie 2014/15 Dominika Paczkowska , która trafiła za 3 punkty aż 43 razy, ze skutecznością 29,9%. Dobrą rękę do „trójek” ma także niewątpliwie występująca w Polonii jeszcze w zeszłym sezonie Angelika Ostasiewicz. Patrząc na liczby bezwzględne, najczęściej za 3 punkty trafiała Natalia Małaszewska (46 razy), a tylko trzy celne rzuty mniej ma Dominika Paczkowska (obecnie po mężu Marciniuk), której udział w sezonie 2014/2015 przerwała kontuzja. Co ciekawe, w czołowej dziesiątce najlepiej rzucających za 3 punkty mamy jedynie dwie aktualne kadrowiczki Polonii: Zuzannę Wrzesień oraz Anię Kuncewicz.

Wykres 3. Celność za 3 punkty we wszystkich meczach I ligi (w nawiasie bezwzględna liczba trafionych rzutów).

Kuna również i w tym sezonie może się pochwalić znakomitymi statystykami w tym zakresie (40%), ale trzeba dodać, że jest to wynik osiągnięty na stosunkowo niewielkiej – 10-rzutowej – próbie (Wykres 4, góra). Rzuty za 3-punkty są też dość silną stroną trzech naszych nowo pozyskanych zawodniczek – Marty Mistygacz, Klaudii Sosnowskiej i Karoliny Stawińskiej. Nieco niższą skuteczność ma Ola Kędzierska, która z kolei trafiała za 3 punkty najczęściej w obecnym sezonie (jak dotąd 9 razy).

Obecna kadra Polonii potęgą w rzutach za 2 punkty

W rzutach spod kosza oraz z półdystansu (czyli w rzutach za 2 punkty) najlepszą skutecznością wykazują się zawodniczki grające w naszej drużynie w tym sezonie – zajmują one pięć pierwszych miejsc w rankingu zawodniczek występujących w barwach SKK Polonia w I lidze (Tabela 3). W przekroju wszystkich sezonów I-ligowych jedynie Ania Kuncewicz przekracza w tym elemencie 50%, choć w obecnym sezonie jej statystyki wyglądają troszkę gorzej. Natomiast na pierwszym miejscu klasyfikacji rzutów za 2 punkty, odnoszącej się do dotychczasowej części sezonu 2019/20 (Wykres 4, dół), znalazła się- co jest chyba pewnym zaskoczeniem – nieco mniej widocznz ostatnio Justyna Kowalska. Dżasta gra ostatnio mniej, rzuca także rzadziej, ale kiedy już decyduje się na oddanie rzutu – jest zazwyczaj skuteczna.

Wykres 4. Celność procentowa rzutów za 3 punkty (górna część) i za 2 punkty (dolna część) w sezonie 2019/20. Po prawej stronie bezwzględna liczba trafionych rzutów.

 

Tabela 3. Celność za 2 punkty we wszystkich meczach I ligi oraz bezwzględna liczba trafionych rzutów.

Imię i nazwisko Celność za 2 pkt Liczba trafionych rzutów
1. Anna Kuncewicz 53,0% 158
2. Klaudia Sosnowska 48,5% 16
3. Marta Mistygacz 48,5% 16
4. Pola Dmochewicz 48,1% 37
5. Justyna Kowalska 47,5% 102
6. Anna Bekasiewicz 45,9% 17
7. Izabela Zdrodowska 41,5% 17
8. Karolina Olszewska 41,0% 16
9. Natalia Małaszewska 40,5% 111
10. Aleksandra Kaja 40,0% 48

„Misty-czne” zbiórki Polonii

Niezwykle ważnym elementem koszykówki są zbiórki z tablicy. SKK Polonia miała i nadal posiada swoje wybitne specjalistki w tym elemencie. W sezonie 2014/15 na ósmym miejscu w tabeli zbierających całej I ligi uplasowała się Monika Maj. W zeszłym sezonie Ania Kuncewicz była w tym zestawieniu na czwartym miejscu, a – mająca wyjątkową sprawność w wyłapywaniu piłki nawet końcami palców – Justyna Kowalska uplasowała się tuż poza pierwszą dziesiątką. Patrząc na bezwzględną liczbę zbiórek w sezonach pierwszoligowych, mamy pięć zawodniczek, które odnotowały ich przynajmniej 200 (Wykres 5). Są to właśnie wymienione już wcześniej Ania Kuncewicz (jedyna, która przekroczyła barierę 300 zbiórek), Monika Maj i Justyna Kowalska, ale także Iwona Gawryszewska oraz Natalia Małaszewska.

 Wykres 5. Zbiórki we wszystkich sezonach I-ligowych w przeliczeniu na 10 minut gry (w nawiasie liczba bezwzględna zbiórek).

Patrząc natomiast na efektywność, mierzoną liczbą zbiórek w stosunku do czasu gry, poza Kuną i Dżastą w ścisłej czołówce – na drugim miejscu – jest także grająca u nas od niedawna Marta Mistygacz. Bardzo wysokie miejsce zajmuje także występująca niestety w Polonii bardzo krótko (przez zaledwie część ubiegłego sezonu) Iza Zdrodowska. Marta Mistygacz jest także liderką w zestawieniu obejmującym tylko bieżący sezon (Tabela 4). W czołówce – na trzecim miejscu – jest także Joasia Rudenko (przeglądając różne statystyki tej zawodniczki z kolejnych sezonów można zauważyć, że ta rzadko wychodząca w pierwszej piątce zawodniczka robi stałe postępy). Piątkę najlepiej zbierających zamyka Klaudia Sosnowska, która tym samym dowodzi swojej niezwykłej wszechstronności (znalazła się w czołowej piątce obecnego sezonu we wszystkich tu przytoczonych rankingach).

Tabela 4. Zbiórki w sezonie 2019/20 w przeliczeniu na 10 minut gry oraz bezwzględna liczba zbiórek.

Imię i nazwisko Zbiórki na 10 minut gry Łączna liczba zbiórek
1. Marta Mistygacz 3,53 80
2. Justyna Kowalska 3,23 40
3. Joanna Rudenko 3,18 20
4. Anna Kuncewicz 3,03 49
5. Klaudia Sosnowska 2,77 33

 

Wysokie lokaty wciąż aktualnych koszykarek Polonii w zamieszczonych klasyfikacjach punktów i zbiórek na pierwszoligowych parkietach na pewno cieszą. Czy jednak zawodniczki te wypadną tak samo dobrze, gdy przeanalizujemy asysty, przechwyty, bloki czy wymuszone faule? A może pojawią się nowe, do tej pory rzadziej wymieniane nazwiska? Tego oraz kto trafił do „Dwunastki Wszechczasów” SKK Polonia Warszawa na podstawie średniej oceny eval w przeliczeniu na mecz I-ligowy będziecie mogli się dowiedzieć z trzeciej, ostatniej już części naszego minicyklu.

 

Autor zdjęcia: Marcin Połeć

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Waleczna siódemka – koszykarki Polonii Warszawa kończą rozgrywki ligowe na etapie ćwierćfinału Play-Off
19 marca 2023
Kłopoty kadrowe koszykarek Polonii przed sobotnim ćwierćfinałem Play-Off
17 marca 2023
Ćwierćfinał Play-Off o mistrzostwo Polski w koszykówce kobiet – Samorząd Województwa Mazowieckiego Partnerem Wydarzenia
16 marca 2023

Twitter