Przed rewanżem z SMS PZKosz II Łomianki

W sobotę 22 lutego o godzinie 18.00 wyjazdowym meczem przeciwko SMS PZKosz II Łomianki koszykarki SKK Polonia Warszawa zakończą rundę zasadniczą w ramach rozgrywek 1. ligi koszykówki kobiet. Nasza drużyna ma już zagwarantowane trzecie miejsce w tabeli, gwarantujące udział w pierwszej rundzie fazy play-off. Tym samym wynik meczu w Łomiankach nie zmieni już lokaty zespołu Polonii, ale będzie okazją do sprawdzenia formy przez zbliżającą się konfrontacją w z MUKS Poznań.

Różnica wieku i warunków fizycznych

Polonistki przystąpią do tego meczu opromienione zwycięstwem w derbowym spotkaniu z AZS Uniwersytet Warszawski (87:51). W sobotę przyjdzie nam się zmierzyć z drugim zespołem z Łomianek. Młodziutkie uczennice szkoły PZKosz nie miały jeszcze okazji cieszyć się ze zwycięstwa w bieżącym sezonie i mając na koncie 15 porażek, zajmują ostatnie miejsce w tabeli. Warto tutaj jednak przypomnieć, że ze względu na reformę szkolnictwa w tym sezonie do szkoły pod egidą PZKosz trafiły już 14-letnie dziewczęta, zatem przepaść fizyczna między nimi, a dorosłymi koszykarkami występującymi w I lidze bywa ogromna. Tym niemniej młode adeptki basketu z Łomianek zdobywają na ligowych parkietach cenne doświadczenie, co także jest ważnym elementem szkoleniowym.

Poligon taktyczny trenera Krysiewicza

Koszykarki SKK Polonia wezmą udział w sobotniej rywalizacji po najkrótszej przerwie między meczami w tym sezonie. Od derbowego meczu z AZS UW minęły zaledwie dwa dni, a zatem nasze zawodniczki miały niewiele czasu na regenerację. Mimo to trener Jarosław Krysiewicz zapowiada, że spotkanie z Łomiankami będzie dla niego okazją do przetestowania taktyki przed czekającą Polonistki konfrontacją z MUKS Poznań w pierwszej rundzie play-off. Tym samym nawet te najbardziej eksploatowane zawodniczki Polonii nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Do tej pory w barwach Czarnych Koszul najwięcej łącznie minut na parkiecie spędziły Ola Kędzierska i Karolina Stawińska (obie powyżej 350 minut). Jeśli jednak popatrzeć na liczbę minut w przeliczeniu na mecz, to liderkami są Klaudia Sosnowska i Ania Kuncewicz (obie średnio więcej niż 25 minut). Przekonamy się czy istotnie trener Krysiewicz będzie głównie sprawdzał warianty rozegrania z udziałem wiodących zawodniczek, czy tez postawi jednak na szerszą rotację składem.

Znajome (i lubiane) twarze w drużynie z Łomianek

W barwach zespołu z Łomianek występuje koszykarka Polonii (szkoła w Łomiankach uczestniczy w rozgrywkach ligowych na zasadzie programu szkoleniowego, zatem zawodniczki zachowują swoją przynależność klubową) Zuzanna Rudenko. Prywatnie Zuza jest młodszą siostrą innej zawodniczki Polonii – Joanny Rudenko. Sobotni pojedynek będzie zatem szansą na kolejną edycję siostrzanej rywalizacji na parkiecie, o ile Asia zdoła się wykurować na ten mecz (w ostatnich dwóch spotkaniach nie wystąpiła z powodu choroby). Powyżej 220 minut można też już było w bieżącym sezonie w drugim zespole z Łomianek oglądać w akcji Gabrysię Zaron (26 punktów na koncie), którą ciepło wspominamy między innymi z jej działalności wolontaryjnej na rzecz SKK Polonia w minionych latach.

Kto może zrobić różnicę u naszych przeciwniczek?

Zuza Rudenko jest również najlepiej punktująca koszykarką SMS PZKosz II Łomianki w trwającym sezonie. Oto osiągnięcia wyróżniających się zawodniczek tego zespołu:

  • Zuzanna Rudenko – 92 punkty, średnio 10,2 pkt w meczu. Zuza jest czołową snajperką w zespole, przy niezłej skuteczności rzutów za 2 punkty (33%).
  • Wiktoria Boks– 85 punktów i 55 zbiórek. Ta zaledwie 16-letnia skrzydłowa prezentuje się bardzo solidnie w przekroju całego sezonu.
  • Julia Myszkowska – 71 punktów, średnio 8,9 pkt w meczu. Może się pochwalić największą liczbą celnych rzutów za 3 punkty w drużynie (6 w 8 meczach).
  • Aleksandra Zając – 70 punktów i 75 zbiórek. Najskuteczniejsza w walce na tablicy w swoim zespole. Jej rekord to 11 zbiórek w meczu z Arką II Gdynia.
  • Wiktoria Stasiak – 43 punkty, ale aż 19 asyst. Najlepiej asystująca zawodniczka w drużynie, pomimo zaledwie 14 lat! Jest też drugą pod względem liczby przechwytów (14, lepsza jest tylko Karolina Ułan z 16 przechwytami).

Wszyscy na mecz!

W meczu rozgrywanym w grudniu przy Konwiktorskiej pewnie wygrała SKK Polonia (78:27). Dla naszej drużyny najwięcej punktów zdobyły Klaudia Sosnowska (16 pkt) i Pola Dmochewicz (15 pkt). Dla rezerw zespołu z Łomianek najskuteczniej punktowała Julia Myszkowska (9 pkt). Jak będzie tym razem? Najprościej wybrać się do Łomianek i osobiście zobaczyć jakiej odpowiedzi na to pytanie udzielą koszykarki obu drużyn. Zapraszamy do kibicowania!

Jeśli Polonia wygra w sobotnim spotkaniu, to zakończy rundę zasadniczą z wynikiem 12 wygranych i 4 przegranych meczów. Jest to znacznie lepszy bilans niż w zeszłym sezonie, gdy był on lekko ujemny na tym etapie (9 – 11). Liczymy mocno, że także w fazie play-off koszykarki z Warszawy poprawią rezultat z minionego sezonu, gdy zakończyły swój udział na pierwszej rundzie.

Fot. Krawczyk.photo

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych
w sezonie 2019/2020 współfinansuje m.st. Warszawa

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Znamy terminy grudniowych meczów domowych koszykarek Polonii
29 listopada 2022
Miejskie Zakłady Autobusowe Partnerem Sekcji SKK Polonia w sezonie 2022/2023!
29 listopada 2022
SKK Polonia Warszawa wygrywa inauguracyjny turniej LOTTO 3×3 LIGI Kobiet! 
27 listopada 2022

Twitter