W środę 25 listopada o godz. 20.00 SKK Polonia Warszawa rozegra awansem mecz 9. kolejki I ligi kobiet z AZS Uniwersytet Warszawski. Ten mecz będzie wyjątkowy nie tylko dlatego, że rywalizacja ta jest derbami Warszawy. W bieżącym sezonie z inicjatywy władz Polonii rozpoczęto proces integracji środowiska koszykówki kobiet w Warszawie. Jednym z pierwszych efektów tego działania są roszady kadrowe między obydwoma klubami, które zwiastują nie tylko długofalowe zmiany, ale i dodatkowe emocje w bezpośredniej rywalizacji między Polonią i AZS UW. Niestety, jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, ze względu na ograniczenia sanitarne, mecz znów odbędzie się bez udziału publiczności.

Silne więzi między Polonią i AZS UW

Zacznijmy zatem od kilku słów o przedsezonowych „manewrach” Smaczku derbowemu pojedynkowi dodaje fakt, że dwie nasze zawodniczki – Natalia Bucyk i Aleksandra Pląsek –  jeszcze sezon temu grały w drużynie AZS UW, kierowanej wtedy przez dzisiejszego trenera Polonii – Macieja Gordona. Funkcję głównego szkoleniowca drużyny reprezentującej Uniwersytet Warszawski objęła Małgorzata Zaroń – wieloletnia asystentka trenera Gordona, która w przeszłości występowała także jako zawodniczka Polonii Warszawa.

Przez kilka lat w drużynie akademiczek grała także Anna Pawłowska (łącznie pięć sezonów). Z kolei trzy nasze byłe zawodniczki – Aleksandra Kaja, Ilona Płaczkiewicz i Zuzanna Wrzesień – powędrowały w przeciwnym kierunku i reprezentują teraz barwy AZS UW.  Jednak ruchy kadrowe między oboma klubami nie dotyczą jedynie trenera i koszykarek na Konwiktorską wrócił bowiem fizjoterapeuta Jacek Hernik, który obecnie opiekuje się zarówno naszymi koszykarkami, jak i nadal współpracuje z AZS UW.

Warto może dodać, że aż troje wolontariuszy biorących udział w organizacji meczów i obsłudze medialnej działań SKK Polonia Warszawa, to na co dzień pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, więc ich „czarne serca” biją też częściowo za drużyną AZS UW.

Historia pojedynków

W rozgrywkach I ligi obie drużyny mierzyły się już sześciokrotnie. Jak dotychczas bilans jest korzystny dla drużyny AZS UW, która wygrała cztery razy, zaś Polonia odniosła jak na razie dwa zwycięstwa. Z tym, że zwycięstwa akademiczek przypadają na sezony 2014/2015 i 2018/2019, natomiast w dwóch ostatnio rozegranych ligowych meczach (w sezonie 2019/2020) zdecydowane zwycięstwo odniosły Czarne Koszule.

W 2014 roku w meczu drugiej kolejki, odbywającym się w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zespół AZS UW wygrał zdecydowanie, aż 88:55. W tym spotkaniu wystąpiła Izabela Błajda, zdobywając 4 punkty. Z kolei 3 punkty zanotowała na swoim koncie Anna Pawłowska, występująca wtedy w drużynie naszych rywalek (był to jej debiutancki sezon w AZS UW, podobnie jak Izy w Polonii).

Rewanż na Konwiktorskiej (30.11.2014 r.) był jednym z najbardziej zaciętych meczów ligowych jakie rozegrała Polonia. Ostatecznie wygrał AZS UW zaledwie jednym punktem, wygrywając dogrywkę 6:5 i całe spotkanie 62:61. Bardzo dobrze zaprezentowała się w tym spotkaniu  nasza wieloletnia kapitanka – Iwona Gawryszewska, zdobywając 11 punktów, zaś Iza Błajda dołożyła 1 punkt. Anna Pawłowska rzuciła zaś 2 punkty dla AZS UW. Po meczu trener Maciej Gordon (wieloletni trener AZS UW, na początku kariery związany także z Polonią) był pod wrażeniem ogłuszającego dopingu kibiców Polonii i przyznał, że przyczynił się on do tak zaciętego meczu i do tego, że jego drużyna nie zdołała zwyciężyć już w normalnym czasie gry.

Mecz na Szturmowej w 2018 roku był dużo bardziej wyrównany od pierwszego, ostatecznie AZS wygrał 79:73. W drużynie Czarnych Koszul najlepiej punktowała Anna Kuncewicz (20 oczek), a Iza Błajda dołożyła swoje 5 punktów. Do zwycięstwa akademiczek walnie przyczyniła się Anna Pawłowska, rzucając aż 30 punktów (w tym trzy „trójki”)! W rewanżu we własnej hali przegraliśmy 52:65. Znów najskuteczniejsza w naszej drużynie była Anna Kuncewicz (16 punktów), ale ponownie nieco przyćmiła ją występująca w barwach gości Ania Pawłowska (21 punktów i 6 przechwytów). W obu meczach sezonu 2018/19 pojawiała się na parkiecie (raz na 2 minuty, a raz zaledwie na pół minuty) Aleksandra Pląsek, druga z naszych obecnych zawodniczek, która w przeszłości grała w AZS UW. W sumie 22 punkty (16 na Szturmowej i 6 na Konwiktorskiej) rzuciła Polonii dobrze nam znana Pola Dmochewicz.

Poprzedni sezon to czas rewanżu ze strony Czarnych Koszul, które najpierw wygrały na wyjeździe 72:55 (14 punktów Aleksandry Kędzierskiej), a potem we własnej hali w Tłusty Czwartek aż 87:51 (21 punktów Anny Kuncewicz, 12 Karoliny Olszewskiej i 11 Klaudii Sosnowskiej). W obu meczach w barwach Uniwersytetu Warszawskiego zagrały dwie dzisiejsze zawodniczki SKK Polonia: Natalia Bucyk (w sumie 8 punktów w obu meczach) i Aleksandra Pląsek (razem 4 punkty). Te dwa zwycięstwa były bardzo wyczekiwane przez sympatyków Polonii, co manifestowali chociażby w opublikowanym przed sezonem „koncercie życzeń”, na której to liście pojawiło się marzenie o pokonaniu AZS UW po raz pierwszy w meczu ligowym.

AZS UW w trwającym sezonie

Wydaje się, że drużyna AZS UW jest w tym sezonie „ligowym średniakiem”. Rozegrała już 8 spotkań, wygrywając 4 i przegrywając też 4. Ale warto zwrócić uwagę, że ostatnia porażka miała miejsce 31 października. W listopadzie akademiczki z UW mają jak na razie na koncie trzy kolejne zwycięstwa – z rezerwami Politechniki Gdańskiej, Mon-Pol Płock (mecz rewanżowy u siebie, rozegrany awansem) oraz UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Czy koszykarkom Polonii uda się 25 listopada zepsuć tę statystykę przeciwniczek?

Dwie z poniesionych przez AZS UW porażek były bolesne (z Mon-Pol Płock na wyjeździe oraz z KKS Olsztyn), bo zaledwie dwoma punktami, o czym w obu przypadkach zadecydowała  przegrana końcówka spotkania. Zwłaszcza wyjazdowy mecz z drużyną z Płocka mógł być rozczarowaniem, bo jeszcze na 25 sekund przed końcową syreną na tablicy był remis i to akademiczki były w posiadaniu piłki. Dwie pozostałe porażki koszykarki AZS UW zanotowały w meczach z AZS Uniwersytet Gdański oraz MKS Pruszków.

Ostatni mecz AZS UW (21 listopada) to wysoka wygrana w Aleksandrowie Łódzkim 69:44. W meczu tym 17 punktów zdobyła Weronika Preihs, a 11 Katarzyna Świeżak. Młodziutkie zawodniczki z Aleksandrowa nie miały jeszcze okazji cieszyć się ze zwycięstwa w bieżącym sezonie. Warto jednak zauważyć, że w meczu AZS UW wygrały minimalnie 3. kwartę (14:13), by potem dotkliwie ulec w ostatniej odsłonie (2:17).

Skład naszych rywalek

W tegorocznym składzie AZS UW odnajdujemy aż trzy zawodniczki doskonale znane z gry w naszej drużynie. Ale dwie z nich, ze względu na rekonwalescencję po kontuzji i kłopoty zdrowotne, nie pojawiły się jeszcze w tym sezonie na parkietach. Są to Zuzanna Wrzesień i Ilona Płaczkiewicz. Natomiast bardzo ważną rolę w zespole odgrywa Aleksandra Kaja.

Najczęściej grające i najskuteczniejsze zawodniczki AZS UW w dotychczas rozegranych ośmiu meczach to:

  • Weronika Preihs – 175 cm, 21 lat, rozgrywająca/rzucająca  – na parkiecie przebywa zazwyczaj najdłużej (średnio 33 minuty na mecz), jak również we wszystkich ośmiu meczach pojawiała się w pierwszej piątce. Rzuca przeciętnie 16,1 pkt w meczu, dość często za 3 punkty (jak dotychczas skutecznie 9 razy). Jest też najlepsza w drużynie pod względem łącznej liczby asyst – ma ich aż 20 na koncie.
  • Aleksandra Kaja – 176 cm, 33 lata, niska skrzydłowa – zdobywa średnio 10 punktów na mecz. Ona również trafiła już 9 „trójek” w sezonie. Ola może się także pochwalić znakomitą skutecznością rzutów z gry, wynoszącą aż 45%.
  • Kinga Dzierbicka – 168 cm, 23 lata, rozgrywająca – nowy „nabytek” w zespole z AZS UW, średnio gwarantuje 9,8 punktów na mecz. Pomimo niezbyt wysokiego wzrostu przeciętnie w meczu zbiera prawie 5 piłek (średnio 4,8 zbiórki).
  • Wiktoria Duchnowska – 176 cm, 20 lat, rzucająca/niska skrzydłowa – średnio 8,3 punktu na mecz, jak na razie wystąpiła w trzech spotkaniach. Z linii rzutów wolnych pomyliła się dotychczas tylko raz (8 celnych na 9 prób).
  • Katarzyna Świeżak – 185 cm, 21 lat, środkowa – średnio 7,7 punktu na mecz, ale także najskuteczniej walcząca na tablicy zawodniczka AZS UW (średnio 5,7 zbiórki). Karierę tej utalentowanej podkoszowej na pewno spowalniają kontuzje. W minionym sezonie zagrała jedynie w 5 meczach, w bieżącym ma już na koncie jedno spotkanie więcej.
  • Milena Krzyżaniak – 166 cm, 30 lat, rozgrywająca – średnio 7,5 punktu oraz 3,2 asysty na mecz (najwięcej w zespole w tym drugim elemencie). Doświadczona rozgrywająca wróciła w tym sezonie do gry, po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim. Mecz z Polonią będzie dla Mili okazją do konfrontacji ze swoja przyjaciółką w barwach Czarnych Koszul, czyli Anią Pawłowską.

SKK Polonia jest faworytem środowych derbów, ale oczywiście wszystko rozstrzygnie się na boisku, faworyci nie zawsze wygrywają. Liczymy jednak na podtrzymanie znakomitej passy drużyny Polonii, czyli na ósme z kolei zwycięstwo w tym sezonie. Byłby to równocześnie trzynasty z kolei wygrany mecz ligowy (licząc także końcówkę poprzedniego sezonu). Trzynastki bywają szczęśliwe, oby tak było i tym razem. Tradycyjnie zapraszamy do oglądania transmisji live na profilu na Facebooku i kanale YouTube SKK Polonia Warszawa.

 

Fot. R. A. Oliszewski

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych
w sezonie 2020/2021 współfinansuje m.st. Warszawa