Po pierwszej rundzie czas na… dwa łyki statystyki

Zakończyliśmy pierwszą rundę, tak udaną dla naszego zespołu, że równie udanych nie pamiętają najstarsi kibice o Czarnych Sercach. Dziewięć kolejnych zwycięstw SKK Polonia Warszawa, a licząc końcówkę poprzedniego sezonu, nawet czternaście spotkań bez porażki, to naprawdę znakomity rezultat. Aż strach myśleć do jakiego poziomu nasze koszykarki mogą wyśrubować ten wynik.

Runda w ujęciu statystycznym

Dziś proponujemy spojrzenie na tę serię oczami statystyka. Przyjrzymy się zarówno ociągnięciom zespołowym, jak i indywidualnym. Weźmiemy na warsztat tak postawę naszych zawodniczek w poszczególnych odsłonach meczu, jak i rekordy drużynowe osiągnięte podczas rundy. Oczywiście zobaczymy również, jak wypadają nasze koszykarki w porównaniu ze swoimi ligowymi rywalkami.

Na pierwszy ogień prześledźmy, jakim rozstrzygnięciem kończyły się dla nas poszczególne kwarty meczowe (Rysunek 1). Najbardziej udane były dla nas pierwsze odsłony. Wygraliśmy aż 8 z nich i były to na ogół wysokie zwycięstwa (średni wynik wynosi 21:12). Jedyne niepowodzenie w pierwszych dziesięciu minutach zanotowaliśmy w niedawnych derbach Warszawy. Prawie równie dobrze wypadły pierwsze kwarty po przerwie – czyli także 8 zwycięstw, ale zazwyczaj nieco niższych (przeciętnie 20:13). Najtrudniejsze były natomiast drugie kwarty – „tylko” 6 razy cieszyliśmy się ze zwycięstwa, ponadto przyniosły nam one 1 remis (z rezerwami Politechniki Gdańskiej) i 2 porażki (z KKS Olsztyn oraz AZS Uniwersytet Gdański). W nich też zdobywaliśmy statystycznie najmniej punktów, bo tylko 14 oczek. Warto zauważyć, że łącznie przegraliśmy tylko cztery kwarty, a średnia punktów, zdobywana przez nasze rywalki, w żadnej z odsłon nie przekroczyła 13.

Rysunek 1. Rozstrzygnięcia poszczególnych kwart w meczach Polonistek w pierwszej rundzie sezonu 2020/2021.

Koncentracja – przy rozegraniu i na linii rzutów wolnych

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy statystykach drużynowych. Czym się wyróżniał nasz zespół na tle innych drużyn grupy A? Przeciętnie w meczu mieliśmy najmniej strat – jedynie 16,3 – co jest najlepszym wynikiem w całej 1. lidze (w grupie B minimalnie gorszą średnią 16,4 legitymuje się Grot TomiQ Pabianice). To na pewno wynik, który cieszy i świadczy o koncentracji naszej drużyny. Warto zauważyć, że najmniej piłek straciliśmy w meczu drugiej kolejki z MKS Pruszków, gdzie naszej drużynie przytrafiło się jedynie osiem takich błędów. Co ciekawe, najlepiej spośród zespołów obu grup rozgrywkowych wykonywaliśmy rzuty wolne – osiągając skuteczność 74,9.  Jest to pewnego rodzaju nowość, bo w poprzednich sezonach to nie była nasza bardzo silna strona. Najwięcej celnych rzutów wolnych (26) Polonistki trafiły w meczu z SMS PZKosz Łomianki (co jest także rekordem drużynowym w obu grupach, a najwyższą skuteczność w tym elemencie  – 84% – nasze koszykarki uzyskały podczas spotkania w Pruszkowie).

Pościg za MKS Pruszków i Mon-Polem Płock

Bardzo dobrze SKK Polonia wypada też pod względem zbiórek (średnia 28,9 na mecz) i asyst (przeciętnie 21,4 na mecz). W obu tych kategoriach zajmuje 2. miejsce w grupie A, w obydwu przypadkach ustępując jedynie MKS Pruszków. Pruszkowianki i Polonistki współdzielą także rekord pod względem liczby zbiórek na atakowanej tablicy w jednym meczu (25). To zestawienie zapowiada niewątpliwe emocje w zbliżającej się potyczce Czarnych Koszul i MKS Pruszków, zaplanowanej na 19 grudnia.

W przechwytach Polonistki są na 3. miejscu (13,2 na mecz), zaś liderem jest Mon-Pol Płock (średnia 15,2). To jednak Czarne Koszule dzierżą palmę pierwszeństwa w całej lidze w kategorii liczby przechwytów w jednym meczu – 26 w spotkaniu z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Natomiast nieco gorzej wypada celność rzutów naszych koszykarek z gry: za 2 punkty – 5. miejsce z wynikiem 45,4% (liderem jest tutaj Mon-Pol Płock – 51,7%), a za 3 punkty dopiero 8 miejsce ze skutecznością 24,5% (liderem jest MKS Pruszków – 36,3%). Na obronę naszych zawodniczek podkreślmy, że na te wyniki w dużej mierze wpłynęły w obu przypadkach 2-3 słabsze mecze w tym elemencie gry.

Dodajmy, że tylko w przybliżeniu omawiane statystyki można w istocie określić mianem „po pierwszej rundzie”. W chwili pisania tego felietonu Mon-Pol Płock i AZS Uniwersytet Warszawski rozegrały po 10 meczów (jeden awansem z drugiej rundy), a SMS PZKosz Łomianki oraz KKS Olsztyn miały po jednym meczu zaległym. Nie jest to oczywiście bez znaczenia dla prezentowanych wyników.

Kto błyszczy indywidualnie?

Jeśli chodzi o statystyki indywidualne, to trudno się doszukiwać wśród naszych zawodniczek liderek poszczególnych klasyfikacji. W jakimś stopniu to może być nasza silna strona, bo wskazuje, że nie opieramy naszej gry na pojedynczych „gwiazdach”, ale na stosunkowo wyrównanym składzie. Znakomitą ilustracją tego zjawiska jest fakt, że pod względem liczby minut spędzonych na parkiecie, nasza Klaudia Sosnowska (średnio 30:35 minuty w meczu) znajduje się dopiero na dziesiątym miejscu w grupie A, a gdybyśmy wzięli pod uwagę drużyny obu grup I ligi, to spada aż na dwudzieste ósme miejsce. W ogólności, większość miejsc w czołówkach zestawień indywidualnych zajmują zawodniczki z grupy B, co może wskazywać, że poziom jest tam mniej wyrównany i pojedynczym koszykarkom łatwiej jest się wyróżniać.

Ograniczając się jednak do naszej grupy A, najwyżej w zestawieniach indywidualnych odnajdujemy nasze zawodniczki w następujących kategoriach:

  • Celność rzutów za 2 punkty – Natalia Bucyk – 2. miejsce (63,6%; liderką jest Marzena Marciniak z MKS Pruszków – 64,1%). W dwóch ostatnich meczach (z AZS UW na Konwiktorskiej oraz z UKS Basket SMS w Aleksandrowie) nasza skrzydłowa trafiła aż 10 rzutów w 11 próbach!
  • Łączna średnia ocena evalKlaudia Sosnowska – 3. miejsce (18,1; liderką jest Katarzyna Jaworska z MPKK Sokołów Podlaski – 20,6). Nasza „Evalina” nie próżnuje także i w obecnym sezonie, podczas którego już czterokrotnie zdobyła tytuł MVP.
  • Przechwyty – Marta Mistygacz – 3. miejsce (średnio 2,75 na mecz; liderką jest Paulina Kuras z MPKK Sokołów Podlaski – 3,00). Najwięcej przechwytów (6) Misti zanotowała w meczu z MKS Pruszków w drugiej kolejce rundy.
  • Zbiórki – Klaudia Sosnowska jest na 3. miejscu (8,3 na mecz; liderką jest Katarzyna Jaworska z MPKK Sokołów Podl. – 12,4). Co ciekawe, Sosna jest prawie równie skuteczna na bronionej (średnio 4,3 zbiórki w meczu), jak i atakowanej tablicy (4,0)
  • Zdobyte punkty – Klaudia Sosnowska – 4. miejsce (14,8; liderką jest Weronika Preihs z AZS UW – 16,8). Najokazalszym dorobkiem punktowym Klaudia mogła się w minionej rundzie pochwalić po meczu z Mon-Polem Płock, w którym rzuciła 27 oczek.
  • Celność rzutów wolnych – Martyna Leszczyńska – 4. miejsce (83,8%), a Anna Pawłowska – 5. miejsce (83,7%); liderką jest Alicja Wawrzyniak z KKS Olsztyn – 88,9%. „Leszczu” jak do tej pory pomyliła się zaledwie 6 razy podczas swoich 37 prób rzutów wolnych
  • Celność rzutów za 3 punkty – Natalia Bucyk – 4. miejsce (38,5%; liderką jest Kaja Grygiel z MKS Pruszków – 54,5%). Natalia trafiła 13 z piętnastu rzutów zza linii 6,75 m, a jej dwie celnie „trójki” w końcówce meczu derbowego przypieczętowały zwycięstwo Polonii w meczu z AZS UW.
  • Asysty – Klaudia Sosnowska i Marta Mistygaczex aequo miejsce (4,1; liderką jest Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn – 5,9). Co ciekawe, rekordzistką indywidualną wśród Polonistek jest w tej kategorii Anna Pawłowska, która w meczu inaugurującym rundę z KKS Olsztyn zanotowała 8 asyst.

Oddajmy zatem naszym koszykarkom, że choć żadna z nich – jak na razie – nie lideruje w grupie A w statystykach indywidualnych, to jednak należą do ścisłej czołówki w licznych kategoriach. Powyższe zestawienie dowodzi także, że mamy dobrze zbilansowany zespół, gdyż różne zawodniczki wyróżniają się w poszczególnych elementach.

Mniej typowe zestawienie – statystyki w przeliczeniu na czas gry

Jeśli chodzi o zespół Polonii, to wyniki zbiorcze statystyk indywidualnych są dość łatwe do przewidzenia. Jednak proponujemy wziąć pod uwagę czas spędzony na parkiecie i zobaczyć, jak wypadają nasze zawodniczki w przeliczeniu na 10 minut gry na boisku (pomijamy te koszykarki, które w sumie grały mniej niż 40 minut w całej rundzie). Przy takim ujęciu widzimy kilka nie do końca oczywistych wyników i zaskakujących liderek zestawień.

 

Martyna Leszczyńska (z piłką) – wyróżniająca się strzelczyni i zbierająca w ekipie Czarnych Koszul (Fot. Adrian Stykowski).

I tak na przykład okazuje się, że Martyna Leszczyńska jest najbardziej efektywna, jeśli chodzi o liczbę zdobywanych punktów oraz notowanych zbiórek, w przeliczeniu na 10 minut gry (Rysunek 2). Spośród zawodniczek częściej wchodzących z ławki, niż goszczących w pierwszej piątce Polonii, na piątym miejscu w gronie punktujących pojawia się nazwisko Aleksandry Kędzierskiej.

Rysunek 2. Najlepiej punktujące i zbierające zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (pierwsza runda sezonu 2020/2021).

Z kolei królową asyst (Tabela 1) okazuje się nasz „najnowszy nabytek” – grająca dzięki umowie szkoleniowej z SKS 12 Warszawa Alicja Janczak. Najwięcej przechwytów (Tabela 2) udaje nam się „osiągnąć Zygzakiem”, a więc notuje je Aleksandra Pląsek, zaś najczęściej faulowaną (Tabela 3) zawodniczką jest Hanna Dulnik, a na trzecim miejscu w klasyfikacji oceny łącznej „eval” melduje się Justyna Kowalska (Tabela 4). Takie zestawienie to niewątpliwie trochę zabawa, może nawet nieco myląca jeśli chodzi o wnioski, bo przecież dłuższy czas przebywania na parkiecie nie jest przypadkowy, wynika z oceny trenerów (choć są także takie przypadki, jak ten Karoliny Olszewskiej, która gra mniej, gdyż dopiero powraca po przebytej kontuzji). Ale jednak takie porównanie wydaje się ciekawe, pozwala dostrzec także „mistrzynie drugiego planu”.Alicja Janczak (z numerem 1) – czołowa asystentka w gronie mniej często występujących Polonistek (Fot. Robert Andrzej Oliszewski).

 Aleksandra Pląsek (alias „Zygzak”) – najlepiej przechwytująca w przeliczeniu na kwartę (Fot. Adrian Stykowski).

Hanna Dulnik – najczęściej faulowana zawodniczka w przeliczeniu na czas gry w ekipie Czarnych Koszul (Fot. Dominik Spangenberg, Basket Kobiet).

Justyna Kowalska – trzecia wśród koszykarek Polonii pod względem wskaźnika eval na 10 minut gry (Fot. Łukasz Sobera). 

W Tabelach 1-4 zebraliśmy dokładniejsze zestawienia czołówek w poszczególnych klasyfikacjach, każda z nich dotyczy przeliczenia statystyk na 10 minut gry.

Tabela 1. Najlepiej asystujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (pierwsza runda sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Asysty (na 10 min)
1 Alicja Janczak 1,46
2 Marta Mistygacz 1,45
3 Anna Pawłowska 1,35
4 Aleksandra Pląsek 1,34
5 Klaudia Sosnowska 1,33

Tabela 2. Najlepiej przechwytujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (pierwsza runda sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Przechwyty
(na 10 min)
1 Aleksandra Pląsek 1,46
2 Marta Mistygacz 1,45
3 Karolina Olszewska 1,35
4 Anna Pawłowska 1,34
5 Martyna Leszczyńska 1,33

Tabela 3. Najczęściej faulowane zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (pierwsza runda sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Faulowane
(na 10 min)
1 Hanna Dulnik 1,67
2 Martyna Leszczyńska 1,58
3 Anna Pawłowska 1,27
4 Klaudia Sosnowska 1,12

Tabela 4. Zawodniczki SKK Polonia Warszawa z najwyższym wskaźnikiem eval w przeliczeniu na czas gry (pierwsza runda sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Eval (na 10 min)
1 Martyna Leszczyńska 6,96
2 Klaudia Sosnowska 5,88
3 Justyna Kowalska 4,82
4 Natalia Bucyk 4,23
5 Anna Pawłowska 4,12

Z kolei na Rysunku 3 przedstawiamy zawodniczki Polonii legitymujące się najlepszą celnością rzutów – za 2 i 3 punkty oraz rzutów wolnych (za 1 punkt). W tym przypadku jest ona wyrażona w procentach (bez przeliczania na 10 minut gry), jak również bierzemy pod uwagę jedynie zawodniczki, które oddały więcej niż 10 rzutów. Okazuje się, że mamy tu ewidentną „królową polowania”. Natalia Bucyk okazała się bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o ustawiony „celownik”. Nie ma dla niej znaczenia, czy trzeba wykończyć akcję za 2 punkty, trafić „trójkę”, czy skutecznie egzekwować rzut wolny. W każdym z tych elementów ma najlepszą skuteczność ze wszystkich Polonistek.


Rysunek 3. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w rzutach za 1, 2 i 3 pkt (pierwsza runda sezonu 2020/2021; brak Natalii Bucyk w niektórych statystykach PZKosz wynika z faktu, że są w nich uwzględniani gracze, których liczba oddanych rzutów jest równa lub przekracza dwukrotność liczby rozegranych meczów).


Natalia Bucyk – nie ma sobie równych w gronie Polonistek pod względem skuteczności za 1, 2 i 3 punkty (Fot. Robert Andrzej Oliszewski).

Żywimy nadzieję, że przygotowane przez nas podsumowanie rundy pokazuje dobitnie wkład każdej z Polonistek w dotychczasowe wyniki drużyny. Nawet jeśli nazwisko którejś z koszykarek nie pojawiło się w tym zestawieniu bezpośrednio, to absolutnie nie pomijamy jej roli w postawie całego zespołu. Pamiętajmy bowiem, że także codzienna rywalizacja na treningach czy wsparcie rezerwowych podczas meczu, to istotne elementy, składające się na końcowy sukces.  

1 Response

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Znamy terminy grudniowych meczów domowych koszykarek Polonii
29 listopada 2022
Miejskie Zakłady Autobusowe Partnerem Sekcji SKK Polonia w sezonie 2022/2023!
29 listopada 2022
SKK Polonia Warszawa wygrywa inauguracyjny turniej LOTTO 3×3 LIGI Kobiet! 
27 listopada 2022

Twitter