Sezon jeszcze trwa i nie mamy pewności, jak się zakończy dla naszej drużyny, ale już wiemy, że dla SKK Polonia Warszawa jest to najlepsza runda zasadnicza od reaktywacji sekcji koszykówki kobiet 10 lat temu. Rozgrywki grupowe I ligi zakończyliśmy na pierwszym miejscu, z tylko jedną porażką na koncie. Czarne Koszule nie zajmowały jeszcze nigdy w historii SKK tak wysokiej pozycji przed fazą play-off.

Grad nagród dla Czarnych Koszul

Świetna postawa naszej drużyny została także zauważona przez trenerów grupy A 1. Ligi Kobiet. Wszyscy oni jednoznacznie wskazali Klaudię Sosnowską jako MVP sezonu zasadniczego. Do pierwszej piątki naszej grupy rozgrywkowej wybrali ponownie Sosnę (4 głosy) oraz drugą zawodniczkę Polonii, mianowicie Annę Pawłowską (6 głosów). Skład czołowej piątki uzupełniają Joanna Chełchowska (panieńskie nazwisko Markiewicz, KKS Olsztyn, 8 głosów), Katarzyna Jaworska (MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski, 5 głosów) i  Magdalena Parysek-Bochniak (Top Market MKS Pruszków, 4 głosy). Doceniono także niebagatelny wkład trenera Macieja Gordona w poukładanie wszystkich elementów polonijnej układanki. Na trenera Czarnych Koszul zagłosowało sześciu innych szkoleniowców. Jest to to jego drugie takie wyróżnienie w karierze (pierwsze w sezonie 2015/16 z AZS Uniwersytet Warszawski). Oczywiście jednak wszystkie te nagrody indywidualne to w dużej mierze efekt świetnej postawy całego zespołu Polonii oraz przygotowania go przez sztab szkoleniowy, który uzupełniają asystent trenera Piotr Rozwadowski (do grudnia 2020 r. Maciej Szelągowski), trener motoryki Michał Gulan oraz fizjoterapeuta Jacek Hernik.

Anna Pawłowska (z piłką) i Klaudia Sosnowska (w białym stroju) – wyróżnione po rundzie zasadniczej koszykarki Polonii przez trenerów grupy A (Fot. Robert Andrzej Oliszewski).

Kto w największym stopniu uczestniczył w tym sukcesie?

To oczywiście zależy od kryterium, jakim się posłużymy. Zacznijmy od tego, że na parkiecie pojawiło się 14 zawodniczek. Najrzadziej miała taką szansę Maria Wybraniec, którą po dwóch rozegranych spotkaniach z dalszej rywalizacji wyeliminowała kontuzja. We wszystkich 18 meczach zagrały trzy koszykarki Polonii: Klaudia Sosnowska, Martyna Leszczyńska i Justyna Kowalska. Tylko jeden mecz mniej zaliczyła Aleksandra Kędzierska, a dwa Natalia Bucyk. Marta Mistygacz wystąpiła 15, a Anna Pawłowska 14 razy. W 16 meczach „zagrał” także trener Maciej Gordon, którego w ostatnich dwóch spotkaniach na ławce zastępował Piotr Rozwadowski.

Tabela 1. Liderki pod względem czasu gry w barwach SKK Polonia Warszawa (część zasadnicza sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Łączny czas gry (minuty)
1 Klaudia Sosnowska 556
2 Anna Pawłowska 409
3 Marta Mistygacz 400
4 Martyna Leszczyńska 369
5 Natalia Bucyk 340
6 Aleksandra Kędzierska 322
7 Justyna Kowalska 297
8 Karolina Olszewska 264
9 Aleksandra Pląsek 209

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę czas spędzony na parkiecie, to klasyfikacja czołówki jest nieco inna (Tabela 1). Na podium wskakuje wówczas Marta Mistygacz. Widać także, że pomimo gry Martyny Leszczyńskiej we wszystkich meczach, sztab trenerski znacznie oszczędniej gospodarował jej siłami niż Klaudii Sosnowskiej, która przebywała na parkiecie o prawie 200 minut więcej. Z kolei silnie eksploatowana była Anna Pawłowska, która pomimo absencji w 4 meczach, spędziła na boisku ponad 400 minut (drugi wynik wśród Polonistek). Justyna Kowalska mimo występu we wszystkich spotkaniach rundy zasadniczej jest dopiero siódma w klasyfikacji łącznego czasu gry (niespełna 300 minut).

Liderki w zdobytych punktach i zanotowanych zbiórkach

Najwięcej punktów zdobyły w tym sezonie jak dotychczas: Klaudia Sosnowska 287 pkt (8. miejsce w lidze) i Martyna Leszczyńska 196 oczek (27. miejsce w lidze). Ale w przeliczeniu na 10 minut spędzonych na parkiecie, klasyfikacja wygląda już nieco odmiennie (Rysunek 1).

Okazuje się bowiem, że Martyna nieznacznie wyprzedza Klaudię, biorąc pod uwagę średnią punktową przypadającą na kwartę meczu. Co ciekawe, skład osobowy czołówki najlepszych strzelczyń jest prawie zgodny z liderkami w kategorii czasu spędzonego na boisku (Tabela 1). Jedynie Marta Mistygacz ustąpiła miejsca Justynie Kowalskiej.

Rysunek 1. Najlepiej punktujące i zbierające zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (część zasadnicza sezonu 2020/2021).

W łącznej klasyfikacji zbiórek znów na czele są Klaudia Sosnowska (153; 9. miejsce w lidze) i Martyna Leszczyńska (148; 12 miejsce w lidze). Kiedy weźmiemy pod uwagę czas gry (w przeliczeniu na 10 minut), ponownie kolejność się odwraca (Rysunek 1), a w czołówce pojawiają się też zawodniczki rzadziej goszczące w pierwszej piątce lub nawet wśród najczęściej wchodzących rezerwowych. Mowa tu chociażby o Alicji Janczak i Joannie Rudenko. Dowodzi to, że zmienniczki także stanowią istotną wartość dodaną w zespole Polonii. Skład czołowej szóstki w kategorii walki na tablicy uzupełniają Justyna Kowalska i Marta Mistygacz, które znane są z dobrej dyspozycji w tym elemencie gry. Jednak wynik Martyny Leszczyńskiej – średnio cztery zbiórki na kwartę – jest niewątpliwie imponujący!

Czołowe asystentki

Jeśli chodzi o liczbę bezwzględną asyst, to na 6. miejscu w lidze jest niezawodna Klaudia Sosnowska (71), ale kiedy popatrzymy także na czas gry, to przekonujemy się, że mamy w drużynie jeszcze kilka znakomitych „asystentek” – przede wszystkim Karolinę Olszewską, ale także Alicję Janczak (Tabela 2). Wynik tej pierwszej mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie kontuzja odniesiona na początku sezonu. Na pewno cieszy dobry rezultat w tym elemencie zaledwie osiemnastoletniej Alicji Janczak. Trzeci stopień podium wśród asystentek należy do Aleksandry Pląsek. Warto przypomnieć w tym miejscu, że indywidualny rekord asyst w tym sezonie (9) należy do nieobecnej wśród czołowych asystujących Oli Kędzierskiej.

Tabela 2. Najlepiej asystujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (część zasadnicza sezonu 2020/2021).

Pozycja Imię i nazwisko Asysty (na 10 min)
1 Karolina Olszewska 1,86
2 Alicja Janczak 1,62
3 Aleksandra Pląsek 1,39
4 Klaudia Sosnowska 1,30
5 Marta Mistygacz 1,28
6 Anna Pawłowska 1,22

Alicja Janczak (nr 1)  i Karolina Olszewska (nr 5)czołowe asystentki Polonii w przeliczeniu na czas gry.

Pozostałe statystyki

W przechwytach na 10 minut gry bezkonkurencyjna jest Aleksandra Pląsek (1,15), a za nią Marta Mistygacz (0,95) i Karolina Olszewska (0,87). Są to zawodniczki, które trener Gordon chwalił przed sezonem, jako wyróżniające się obrończynie. Widać zatem, że spełniły pokładane w nich nadzieje.

Najczęściej faulowane w naszej drużynie to Martyna Leszczyńska (1,82 na 10 minut gry), Klaudia Sosnowska (1,39) i Anna Pawłowska (1,22). Kolejność ta jest idealnie zgodna z tą, która pokazuje najbardziej skuteczne koszykarki Polonii (Rysunek 1).

Z kolei najczęściej popełniające przewinienia koszykarki Polonii to Hanna Dulnik (1,59 na 10 minut gry), Justyna Kowalska (1,28) oraz Joanna Rudenko (1,24). Na pewno powinny one uciekać się znacznie rzadziej do przerywania gry faulem podczas fazy play-off.

Celność rzutów

Jeśli chodzi o celność rzutów za 2 i za 3 punkty, to Natalia Bucyk nie ma sobie równych w gronie zawodniczek Polonii (Rysunek 2). W przypadku rzutów za 2 punkty mocno po piętach depcze jej Klaudia Sosnowska, która oddała blisko trzykrotnie więcej takich prób niż Natalia. Z kolei w przypadku trafień zza linii 6,75 m niewiele gorszą skuteczność od liderki ma Martyna Leszczyńska. Na trzecim miejscu w tej kategorii zameldowała się Aleksandra Kędzierska z 28% skuteczności. To właśnie Ola trafiła sumarycznie najwięcej „trójek” (18) i do niej również należy rekord w tym elemencie w jednym meczu (6 trafień w meczu z Politechniką Gdańską II na Konwiktorskiej). Co ciekawe, czołową piątkę najskuteczniejszych Polonistek za 2 i 3 punkty tworzą dokładnie te same zawodniczki. Oprócz wspomnianych czterech pojawia się w niej jeszcze Karolina Olszewska, która co prawda rzuca rzadziej w tym gronie, ale niewątpliwie są to przemyślane decyzje. Bardzo blisko TOP 5 w rzutach za 2 punkty jest także Justyna Kowalska (prawie 46% skuteczności).

Rysunek 2. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w rzutach za 1, 2 i 3 pkt (część zasadnicza sezonu 2020/2021). W nawiasach podano liczbę oddanych rzutów.

 

Natalia Bucyk – najskuteczniejsza w barwach Czarnych Koszul w rzutach za 2 i 3 punkty (Fot. Robert Andrzej Oliszewski).

Z kolei na linii rzutów wolnych (Rysunek 2) najlepiej prezentuje się Ola Kędzierska, która „przestrzeliła” tylko 3 z 26 prób. Z zawodniczek rzadziej egzekwujących rzuty wolne bardzo dobrze radzą sobie Asia Rudenko i Ola Pląsek (4. i 5. miejsce). Druga i trzecia lokata należą do Ani Pawłowskiej i Klaudii Sosnowskiej, które są często faulowane, patrząc na liczbę oddanych przez nie rzutów za 1 pkt (odpowiednio 75 i 95 prób). Klaudia w meczu z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki we własnej hali trafiła aż 16 z 18 prób, co jest rekordem indywidualnym wśród Polonistek w tym sezonie.

Aleksandra Kędzierska – najlepiej wykonująca rzuty wolne Polonistka (Fot. Robert Andrzej Oliszewski).

„Evalina” i pretendentki

Patrząc na liczbę tytułów MVP zdobywanych przez poszczególne zawodniczki w części zasadniczej (Rysunek 3), można żartobliwe podsumować, że Klaudia „Evalina” Sosnowska nadal ma się bardzo dobrze. Sosna była najlepszą zawodniczką w barwach Polonii aż w 10 z 18 rozegranych meczów rundy zasadniczej. Najlepszy wskaźnik eval (36)zanotowała w spotkaniu z Mon-Pol Płock przy Konwiktorskiej, a jej średni eval to zawrotne 20,4 na mecz (trzeci wynik w lidze). Mocny akces zgłasza jednak w tej kategorii Martyna Leszczyńska, która już trzykrotnie wywalczyła tytuł MVP jako Polonistka, a jej średni eval 15,1 na mecz też zasługuje na pochwałę. Cieszy fakt, że aż 4 inne koszykarki cieszyły się z miana najbardziej wartościowej zawodniczki Czarnych Koszul w tym sezonie: Aleksandra Kędzierska (2 razy) oraz Justyna Kowalska, Martai Mistygacz i Anna Pawłowska (po razie). Pokazuje to niewątpliwie siłę naszej drużyny jako całości.

Rysunek 3. Liczba zdobytych tytułów MVP przez zawodniczki SKK Polonia Warszawa (część zasadnicza sezonu 2020/2021).

Statystyki drużynowe

A skoro o zespole mowa, to przyjrzyjmy się osiągnięciom drużynowym. To pewnego rodzaju niespodzianka, ale SKK Polonia Warszawa najlepiej w naszej grupie (i na drugim miejscu w całej lidze, lepszy jest tylko Grot Lauer Pabianice) wykonuje rzuty wolne – skuteczność 73,8%.

Solidnie wypadamy w rzutach za 2 punkty, gdzie  jesteśmy na 4. miejscu (lub na 7., biorąc pod uwagę obie grupy) – nasza skuteczność w tym elemencie wynosi 47,1%.

W rzutach za 3 punkty idzie nam w obecnym sezonie nieco gorzej – 25,0% skuteczności daje nam dopiero 6. miejsce w grupie A i 13. w całej lidze. W tym elemencie w pierwszej lidze brylują koszykarki MKS Top Market Pruszków (34,3% skuteczności).

Na drugim miejscu (lub piątym w obu grupach) jest Polonia pod względem łącznej liczby zbiórek, notując ich średnio 43,8 na mecz. Jeśli uwzględnić tylko zbiórki defensywne, to nie mamy sobie równych w grupie A (29,6 na mecz), ale w grupie B Czarne Koszule zajęłyby z tym wynikiem dopiero siódmą lokatę (!), ex aequo z Wisłą CanPack Kraków, będącą outsiderem w równoległej grupie rozgrywkowej.

Polonistki są sklasyfikowane na drugim miejscu w całej lidze pod względem liczby asyst (średnio 14,3 na mecz). Ustępują jedynie drużynie z Pruszkowa, która przeciętnie notuje 16,1 asysty w meczu. Tak znakomita gra zespołowa, pokazująca także poziom zgrania naszych koszykarek, to bardzo dobry prognostyk przed fazą play- off.

Z kolei pod względem liczby przechwytów zawodniczki Polonii plasują się na czwartym miejscu w naszej grupie lub szóstym, biorąc pod uwagę całą ligę. Warto jednak podkreślić, że to do naszej drużyny należy absolutny rekord ligi w łącznej liczbie przechwytów w jednym meczu – aż 26 w wyjazdowym spotkaniu z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki.

Okazuje się także, że nasze koszykarki grały w rundzie zasadniczej bardzo skoncentrowane. Dowodzi tego najmniejsza liczba popełnionych strat wśród zespołów grupy A (średnio zaledwie 17,6 w meczu). W drugiej grupie lepszy wynik ma tylko Pompax Tęcza Leszno (tylko 13,9 straty na mecz!), z którą mamy szansę zmierzyć się w II rundzie play-off (mecze ćwierćfinałowe).

Zaprezentowane podsumowanie pokazuje klarownie wkład każdej z koszykarek Polonii w tę niesamowitą dla Czarnych Koszul rundę zasadniczą. Mniej istotne jest, ile razy pojawiały się personalia danej osoby w tym zestawieniu. Nie byłoby bowiem tak wspaniałego wyniku, gdyby nie wspólna praca całej drużyny i sztabu szkoleniowego, wysiłek włożony na treningach i zaangażowanie podczas meczów. Mocno wierzymy, że ta ciężka praca i morale zespołu zbudowane w fazie zasadniczej przyniosą nam wszystkim jeszcze wiele powodów do radości podczas meczów play-off!

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych
w sezonie 2020/2021 współfinansuje m.st. Warszawa

 

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Znamy terminy grudniowych meczów domowych koszykarek Polonii
29 listopada 2022
Miejskie Zakłady Autobusowe Partnerem Sekcji SKK Polonia w sezonie 2022/2023!
29 listopada 2022
SKK Polonia Warszawa wygrywa inauguracyjny turniej LOTTO 3×3 LIGI Kobiet! 
27 listopada 2022

Twitter