Oficjalna decyzja w sprawie rozgrywek sezonu 2021/2022

Warszawa, 21 maja 2021 r.

Szanowni Państwo,

Respektując i wierząc niezmiennie w reguły klubu społecznościowego, chciałbym otwarcie i w pełni transparentnie przedstawić Wam – naszej społeczności oraz interesariuszom klubu SKK Polonia Warszawa – decyzję dotyczącą udziału naszej drużyny w rozgrywkach sezonu 2021/2022. Przybliżę również główne wyzwania, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości w trzech obszarach – sportowym, logistycznym oraz finansowo-organizacyjnym.

Minął już miesiąc od pięknej i historycznej chwili dla naszego klubu – Mistrzostwa 1. Ligi Kobiet i wywalczenia prawa do udziału w rozgrywkach ekstraklasy – Basket Ligi Kobiet w sezonie 2021/2022. Jestem pełen podziwu i szacunku dla wykonanej pracy przez nasze koszykarki, sztab szkoleniowy oraz wszystkich wolontariuszy. Dziękuję za wszystko i za możliwość bycia częścią tej wspaniałej społeczności oraz tych emocjonujących wydarzeń.

W ostatnim czasie odbyłem wiele rozmów i bezpośrednich spotkań – m.in. z władzami m.st. Warszawy, naszymi partnerami i sponsorami. Otrzymałem też olbrzymie wsparcie merytoryczne od osób, które mają doświadczenie w organizacji i zarządzaniu klubami na poziomie koszykarskiej ekstraklasy.

Wczoraj, 20 maja odbyło się specjalne posiedzenie Rady Nadzorczej Klubu SKK Polonia Warszawa. Miałem okazję do przekazania Radzie mojej oceny sytuacji oraz wniosków. Pomimo wielu niebezpieczeństw, które stoją przed naszą organizacją, podjęliśmy wczoraj jednogłośną decyzję:

„SKK Polonia Warszawa rozpocznie procedurę zgłoszenia się do rozgrywek Ekstraklasy (Energa Basket Liga Kobiet) w sezonie 2021/2022”

Sezon 2021/2022 będzie wyjątkowy dla sportu kobiecego w stolicy. Warszawa zyska swojego jedynego żeńskiego reprezentanta w najwyższej klasie rozgrywkowej w grach zespołowych. Dla Warszawy – miasta stojącego zawsze po stronie kobiet – może to być doskonała okazja do promowania wartości istotnych dla kobiet i przez nie reprezentowanych oraz realizację misji publicznej.

Dla koszykarek Polonii Warszawa jest to powrót do elity po 21 latach przerwy. Sekcja, która swój pierwszy trening odbyła 26 maja 1925 r., zdobyła w swojej historii dwa tytuły Mistrza Polski, ponownie będzie rywalizować w gronie czołowych polskich drużyn. Obecna chwila to także doskonały moment na podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w reaktywację sekcji. Nasz klub tworzymy w poczuciu misji i społecznej pracy dla Warszawy. Działamy według standardów nowoczesnej organizacji pozarządowej, a naszym głównym celem pozostaje budowanie relacji międzyludzkich i praca na rzecz stołecznego sportu i mieszkańców naszego miasta.

Chciałbym otwarcie przedstawić Państwu najważniejsze wyzwania w trzech najistotniejszych obszarach działalności Klubu, abyście mieli pełną informację o naszej sytuacji oraz świadomość naszych intencji i planów.

1. Obszar sportowy – skład zespołu, sztabu trenerski

Pierwszym trenerem pozostanie Maciej Gordon. Trenerowi została przekazana pełna decyzyjność w obszarze sportowym. Pełna decyzyjność oznacza również pełną odpowiedzialność, a wyzwanie jest bardzo wymagające. Na proces budowania składu, którego celem w pierwszym roku będzie środek tabeli, najbardziej wpływa nowy przepis o “młodzieżowcu”. Od przyszłego sezonu na parkiecie przez cały mecz musi bowiem przebywać zawodniczka z rocznika ’99 lub młodsza. Oznacza to, że aby minimalizować ryzyko wynikające z kontuzji czy niedyspozycji oraz nie eksploatować jednego gracza przez 40 minut, musimy mieć w naszym składzie co najmniej 4, a najlepiej 5 bardzo młodych zawodniczek (poniżej 23 roku życia). Jeżeli dodamy do tego wsparcie trzech zawodniczek zagranicznych, bez których może być ciężko nawiązać walkę z przeciwniczkami, to te dwa aspekty wymuszają przebudowę składu. Prezentacja drużyny odbędzie się we wrześniu bieżącego roku, w trakcie 3. Memoriału Bartosiewicza. Do tego momentu będzie trwał proces tworzenia zespołu.

2. Obszar logistyczny – hala, treningi i mecze

Obecna hala Polonii przy Konwiktorskiej nie spełnia wymogów licencyjnych ekstraklasy, więc mecze domowe musimy przenieść w nowe miejsce. Naszym celem priorytetowym jest hala koszykarska przy ul. Wiertniczej 26a, będąca w dyspozycji Centrum Sportu Wilanów. Oznacza to, że przyjdzie nam korzystać, aż z trzech różnych hal:

  • Główną bazą treningową pozostanie obiekt LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Broni Władysława Andersa w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 5/7. W tym miejscu dziękuję dyrekcji szkoły za udostępnienie nam obiektów. Jestem przekonany, że nasze działania zaczną przyciągać do liceum młode koszykarki i wspólnie zadbamy o ich rozwój.
  • Drugą halą – pomocniczą, będzie nasz dom – obecna hala w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6.
  • Trzecią halą, przeznaczoną na treningi przed meczami domowymi oraz już bezpośrednio na mecze, ma być docelowo hala przy ul. Wiertniczej na Wilanowie.

Bardzo dziękuję za przychylność władz Dzielnicy Wilanów oraz otwartość ze strony CSR Wilanów. Mamy świadomość, że zapewnienie nam możliwości korzystania z obiektu jest dla kierownictwa obiektu wyzwaniem. Z góry też przepraszamy obecne podmioty korzystające z hali za niedogodności – kilka razy w roku będziemy musieli zorganizować treningi i mecze w zarezerwowanych przez Państwa terminach. Deklaruję, że zrewanżujemy się wejściówkami na mecze i liczymy na Państwa wyrozumiałość.

3. Obszar finansowy i organizacyjny

Organizacyjnie – w kwestii zaangażowania naszej społeczności w pracę Klubu – jesteśmy absolutnie gotowi. Natomiast bardzo dużym wyzwaniem jest zwiększenie przychodów Klubu co najmniej 2,5-krotnie. Niezwykle budująca jest świadomość władz m.st. Warszawy dotycząca wyzwań, przed jakimi stoimy. Samorząd Warszawy jest dla nas strategicznym partnerem i ciężko sobie wyobrazić, aby było inaczej, patrząc z perspektywy społeczności i sympatyków Polonii Warszawa – klubu, który w tym roku świętuje jubileusz 110-lecia istnienia. Jestem bardzo wdzięczny pani Prezydent Renacie Kaznowskiej za decyzję o włączeniu SKK Polonia Warszawa do elity warszawskiego sportu, współpracującej z Biurem Promocji i promującej warszawski sport na najwyższym poziomie w najpopularniejszych dyscyplinach. Przypomnijmy, że w tej grupie znajdują się piłkarze i koszykarze Legii Warszawa oraz siatkarze Verva Warszawa Orlen Paliwa. Przed nami bardzo pracowity okres rozmów z obecnymi i przyszłymi sponsorami oraz partnerami. Czasu mamy bardzo mało, ale informacje zwrotne po pierwszych spotkaniach są bardzo pozytywne. Bardzo dziękuje za dobre słowo, docenienie naszego projektu tworzonego przez osoby realizujące się społecznie w pracy na rzecz sportu kobiecego, Polonii Warszawa i naszego miasta.

15 sierpnia 2021 r. rozpoczynamy przygotowania do sezonu 2021/2022. Zostały nam niecałe trzy miesiące, aby wznieść się na znacznie bardziej wymagający poziom. Wierzę jednak, że zgromadzony wokół Klubu potencjał sprosta tym wyzwaniom. Liczę również na stały powrót licznych i wiernych fanów na trybuny, którzy nie mieli możliwości w minionym sezonie śledzić bezpośrednio wspaniałych sukcesów naszych dziewczyn. Trzymajcie kciuki za naszą przyszłość, za najbliższe miesiące i bądźmy Razem Dla Polonii!

Z poważaniem

Łukasz Tusiński
Prezes SKK Polonia Warszawa

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Portal Grupowe-Bilety.pl Partnerem Wspierającym SKK Polonia w sezonie 2022/2023
22 września 2022
IV Memoriał Bohdana Bartosiewicza – już w najbliższy weekend!
19 września 2022
Przed turniejem AZS UMCS LUBLIN CUP – Maciej Gordon o okresie przygotowawczym
16 września 2022

Twitter