Przed rewanżem z CTL Zagłębiem Sosnowiec – równanie z wieloma niewiadomymi

W najbliższą sobotę – 29 stycznia 2022 roku – SKK Polonia Warszawa zagra na wyjeździe z CTL Zagłębiem Sosnowiec o godz. 17.00. Jest to zaległy mecz 15. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK), który pierwotnie miał się odbyć 8 stycznia, ale został przełożony ze względu na pozytywne wyniki testów COVID-19 w zespole SKK Polonia. Jak wiemy Polonia ma też – z podobnych przyczyn – zaległe spotkanie z Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin, zaś sosnowiczanki z VBW Arką Gdynia. Sytuacja pandemiczna jest nadal bardzo trudna i nie da się z całą pewnością przewidzieć, w jakich składach przystąpią do sobotniego spotkania oba zespoły.

Wygrana Polonii w pierwszej rundzie

Nina Bogićević (w ciemnym stroju) podczas meczu w Warszawie; fot. Adrian Stykowski

Jak pamięta większość kibiców Polonii, mecz z CTL Zagłębiem Sosnowiec w pierwszej rundzie był bardzo zacięty i zakończył się naszym zwycięstwem 92:88. O wygranej naszej drużyny zadecydowała świetna druga kwarta, wygrana przez Czarne Koszule 28:14. Co ciekawe, była to zresztą jedyna rozstrzygnięta na korzyść naszych koszykarek część meczu.

W drużynie Polonii rozkład zdobyczy punktowych był dość wyrównany. Najczęściej trafiały do kosza Loryn Goodwin (także 11 asyst), Martyna Leszczyńska i Klaudia Sosnowska – wszystkie po 17 punktów. Whitney Knight dołożyła 13 oczek, ale łącznie punkty dla Czarnych Koszul zdobywało aż 9 zawodniczek. Swoistą ciekawostką jest fakt, że to jedyny mecz EBLK w tym sezonie, w którym nie punktowała Teja Goršič (grała zresztą tylko 9 minut) – nasza MVP z ostatnich czterech (!) kolejek ligowych.

Ale najwięcej punktów zdobyły i najwyższą ocenę eval uzyskały trzy zawodniczki pokonanej drużyny gości: Jessica January (21 pkt, eval 30), Nina Bogićević (25 pkt, w tym 5×3 pkt, eval 25) i Aishah Sutherland (16 pkt, ocena eval 25).

Jesienna wygrana w meczu z Zagłębiem Sosnowiec była pierwszym historycznym zwycięstwem koszykarek Polonii Warszawa po powrocie do ekstraklasy po 21 latach.

Dotychczasowe wyniki rywalek

Dotychczasowy bilans Zagłębia w trwającym sezonie EBLK to 6 zwycięstw i 8 porażek. Sosnowiczanki zaczęły od minimalnej wygranej z Eneą AZS Politechnika Poznań (84:83), a potem grały ze zmiennym szczęściem. W trzeciej kolejce sensacyjnie pokonały u siebie VBW Arkę Gdynia (87:74), by w kolejnym spotkaniu przegrać w Warszawie z naszą Polonią, o czym piszemy powyżej. Ten mecz zapoczątkował serię niepowodzeń sosnowiczanek w czterech kolejnych spotkaniach. Po przegranej z naszym zespołem koszykarki z Sosnowca nie sprostały także Polskiej Strefie Inwestycji Enea Gorzów Wlkp. (62:85), Polskim Przetworom Basket-25 Bydgoszcz (75:83) i 1KS Ślęzie Wrocław (73:77). Po tych meczach z kolei nastąpiła równie długa seria czterech zwycięstw, w tym bardzo cenne z Pszczółką Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin (89:86).

W trzech ostatnich kolejkach sosnowiczanki ani razu nie zdołały pokonać rywalek. W ostatnim  meczu w 2021 roku, a dwunastym w tym sezonie EBLK, CTL Zagłębie Sosnowiec przegrało wyraźnie z BC Polkowice (70:96), o czym zadecydowała miażdżąca druga połowa w wykonaniu polkowiczanek. W kolejny weekend sosnowiczanki pomimo przyjazdu do Gdyni nie zagrały z VBW Arką, bowiem ze względu na przypadki zachorowań na COVID-19 w zespole mistrzyń Polski mecz odwołano w ostatniej chwili. Ostatnie dwa spotkania to porażki na wyjazdach: najpierw z PolskąStrefąInwsetycji AZS Gorzów Wielkopolski (71:87), a potem w Bydgoszczy z tamtejszymi Polskimi Przetworami Basket 25 (73:78). Dodajmy, że w pierwszym z wymienionych tu meczów sosnowiczanki zagrały w bardzo osłabionym składzie (bez swoich czołowych gwiazd – Niny Bogicević i Aishah Sutherland), zaś w drugim mocno osłabione były z kolei rywalki (brak Jillian Alleyne oraz Nathalie Fontaine). Końcowy wynik spotkania w Bydgoszczy wskazuje na wyrównaną walkę, ale jest on nieco mylący, bo przed ostatnią kwartą gospodynie prowadziły 17 punktami.

Wygląda więc na to, że wyniki CTL Zagłębia Sosnowiec układają się seriami. Po czterech przegranych przyszły cztery zwycięstwa, a po nich ponownie trzy niepowodzenia. Ewentualna przegrana z SKK Polonią Warszawa byłaby więc czwartą kolejną, co pozwoliłoby zachować idealną symetrię. Kibicom Polonii na pewno spodobałby się taki rezultat, a jak będzie w rzeczywistości – przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Porównanie statystyk obu drużyn

Ligowy bilans koszykarek Polonii Warszawa jest podobny do naszych najbliższych rywalek, bo obie drużyny odniosły po sześć zwycięstw. Czarne Koszule mają więcej zaległych meczów (oprócz wspomnianej potyczki z Pszczółkami także spotkanie z BC Polkowice). Przy tej samej liczbie wygranych (6) mają zatem mniej porażek na koncie: sześć wobec ośmiu w przypadku Zagłębia. Tym samym wynik sobotniego meczu w Sosnowcu może być bardzo istotny dla pozycji w tabeli obu drużyn na koniec rundy zasadniczej.

Świadomość wagi tego spotkania mają także jego gospodynie:

„Będzie to dla nas bardzo trudne starcie. Jeśli chcemy wygrać, a inne rozwiązanie nie wchodzi w grę, musimy być przede wszystkim bardzo agresywne w grze obronnej (…). Musimy zagrać na maksimum umiejętności, które mamy, bo pokazałyśmy to już w tym sezonie. Przegrałyśmy trzy ostatnie mecze, teraz czas na serię zwycięstw. Zostało jeszcze kilka gier sezonu zasadniczego, ale nie ma co ukrywać, że mecz z Polonią będzie miał kluczowe znaczenie przed fazą play-off”

– tak nadchodzącą rywalizację oceniła w wywiadzie dla katowickiego “Sportu” Nina Bogićević, koszykarka CTL Zagłębia Sosnowiec.

A jak wypada porównanie wybranych elementów statystycznych obu zespołów? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy, patrząc na dane zebrane w Tabeli 1.

Tabela 1. Statystyki zespołowe na dzień 28.01.2022 r.

Bloki 2,9 2,2

* W przypadku punktów – łączna liczba; wartości procentowych – skuteczność, w pozostałych – średnia na mecz.

Statystyki drużynowe obu zespołów są bardzo zbliżone, choć w kilku elementach nieznacznie  lepiej wypada CTL Zagłębie Sosnowiec. Drużyna gospodyń sobotniego spotkania ma nieco lepszą skuteczność za 3 punkty, wyższą średnią liczbę bloków, a także zbiórek oraz popełnia mniej strat. Polonia z kolei lepiej wypada pod względem skuteczności na linii rzutów wolnych oraz ma odrobinę wyższą celność rzutów za 2 pkt. Niewątpliwie silną stroną Czarnych Koszul jest bardziej wyrównany skład i szersza rotacja. Jeśli oba zespoły wystąpią w najsilniejszych zestawieniach personalnych lub też w obu osłabienia będą na podobnym poziomie, to w Sosnowcu można oczekiwać wyrównanego spotkania. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej dokładne składy obu rywalizujących drużyn są trudne do przewidzenia. Nie jest też jasne, czy wspomniany wyżej główny atut Polonii (szerszy od rywalek skład) będzie możliwy do wykorzystania.

Najsilniejsze punkty zespołu rywalek

Aishah Sutherland (po prawej) w pojedynku z Teją Goršič; fot. Krawczyk.photo

Pierwsze spostrzeżenie, które nasuwa się, kiedy patrzymy na statystyki indywidualne, jest takie, że CTL Zagłębie Sosnowiec to drużyna ekstraklasowych gwiazd.

Jessica January i Nina Bogićević są liderkami w całej lidze pod względem średniej liczby zdobywanych punktów (19,8 na mecz). January jest też pierwsza w kategorii średniej liczby asyst (8,2), a druga w przechwytach (2,7 – ustępuje tu nieznacznie naszej Loryn Goodwin) oraz pod względem eval (24,6). Bogićević jest też aktualnie najlepsza w całej EBLK, jeśli chodzi o skuteczność rzutów za 3 punkty (47,5%). Aishah Sutherland jest piąta pod względem liczby zbiórek (średnio 8,6 na mecz), a Helga Sarah Sagerer trzecia w kategorii liczby zablokowanych rzutów przeciwniczek (przeciętnie 1,6 na mecz).

Jessica January (po prawej) w starciu z Anną Pawłowską; fot. Krawczyk.photo

Mając to na uwadze, można być zaskoczonym, że sosnowiczanki nie są na czele albo przynajmniej w ścisłej czołówce tabeli EBLK (obecnie zajmują 7. miejsce wśród 11 zespołów). Ale trzeba pamiętać, że jest to drużyna, która jest najmocniej uzależniona od swoich zawodniczek zagranicznych i najwęziej rotująca składem w całej lidze. Tę ostatnią obserwację potwierdza fakt, że January, Bogićević i Sutherland to trzy zawodniczki spędzające najwięcej minut na parkiecie w całej ekstraklasie (każda z nich średnio powyżej 34,5 minuty). Zawodniczki zagraniczne zdobyły jak dotąd 80% wszystkich punktów dla zespołu Zagłębia.

Czołowe zagraniczne zawodniczki CTL Zagłębia Sosnowiec – w komplecie wymieniane już w tym tekście – to:

• Jessica January (USA, 26 lat, 170 cm, rozgrywająca) – gra przeciętnie 37 minut w meczu, zdobywa 19,8 pkt, notuje 6,4 zbiórki; 8,2 asysty oraz 2,7 przechwytu na mecz. Nie da się ukryć, że to ona jest motorem napędowym drużyny z Sosnowca, prezentując się świetnie tak w ofensywie, jak i w obronie. Gdyby doszło do jej pojedynku z Loryn Goodwin w barwach Polonii, to może być on ozdobą tego meczu.
  • Nina Bogićević (Serbia, 32 lata, 181 cm, silna skrzydłowa) – gra średnio 35 minut w meczu, rzuca 19,8 pkt, a z dystansu (za 3 punkty) trafia z niewiarygodną skutecznością 47,5%. Na przełomie 2021 i 2022 roku opuściła cztery mecze (pauzowała ponad miesiąc) ze względu na odniesiony uraz biodra. Wydaje się, że po kontuzji nie ma już śladu, bowiem w miniony weekend w Bydgoszczy rzuciła 24 oczka, trafiając 6 z 6 prób za 3 pkt.
  • Aishah Sutherland (USA, 31 lat, 187 cm, silna skrzydłowa) – gra średnio 34,5 minuty w meczu, zdobywa 14,5 pkt, ma 8,6 zbiórek na mecz i trafia za 3 pkt ze skutecznością 37%. To bardzo wszechstronna zawodniczka, która aż w 5 z 13 swoich meczów zaliczyła double-double. Ze względu na chorobę zabrakło jej w meczu w Gorzowie Wlkp.
  • Helga Sarah Sagerer (Austria, 25 lat, 186 cm, silna skrzydłowa) – gra przeciętnie 33 minuty na mecz, rzuca 13 pkt i ma 1,6 bloku w meczu. Dobre mecze przeplata słabszymi – rozpiętość jej wskaźnika eval w tym sezonie wynosi od 32 (na wyjeździe, przeciwko GTK Gdynia) do 0 (w wyjazdowym meczu z Eneą AZS Politechnika Poznań).

Wśród polskich zawodniczek wyróżniają się:

• Martyna Jasiulewicz (23 lata, 173 cm, rozgrywająca/rzucająca) – gra średnio 24 minuty w meczu i notuje 7,5 pkt. Jest najskuteczniejsza, ale także najstarsza (!) spośród Polek repezentujących barwy Zagłębia. Trafiła 44% oddanych rzutów za 3 pkt (14 udanych prób). Ze względu na uraz dołączyła do grającego składu nieco później, bo w końcówce listopada i jak dotąd wystąpiła w ośmiu meczach. Barwy sosnowieckiego klubu reprezentuje od sezonu 2018/19.
  • Aleksandra Wojtala (21 lat, 171 cm, rozgrywająca) – gra przeciętnie 32 minuty w meczu i rzuca 6,2 pkt oraz notuje 2,8 asysty. Dużo minut na parkiecie wynika w jej przypadku z faktu, że ze względu na swój wiek spełnia przepis dotyczący Polki U23. Jest wychowanką Zagłębia, a jej największy dotychczasowy sukces to złoty medal mistrzostw Europy wywalczony z reprezentacją Polski do lat 16.
  • Karolina Zuziak (21 lat, 176 cm, niska skrzydłowa/silna skrzydłowa) – gra średnio 9,5 minuty w meczu i rzuca 2,2 pkt. Trzecia zawodniczka U23 w kadrze Zagłębia, jednak na razie trener Jordi Aragonés stawia na nią znacznie rzadziej. Kolejna wychowanka sosnowieckiego klubu, która jak dotąd 7 z 13 swoich meczów EBLK w tym sezonie zakończyła z dorobkiem punktowym.

Więcej o zespole z Sosnowca i aktualnej kadrze można przeczytać w naszej zapowiedzi meczu z pierwszej rundy trwającego sezonu.

Jak wspominaliśmy wcześniej, mecz w Sosnowcu miał się pierwotnie odbyć już trzy tygodnie temu. Gospodynie przygotowywały się do niego bardzo pieczołowicie, chcąc zrewanżować się Polonistkom za porażkę w Warszawie. Przygotowania obejmowały również specjalną oprawę, która miała być atrakcją dla kibiców, a którą trzeba było w ostatniej chwili odwołać. Mamy nadzieję, że tym razem nic nie storpeduje przeprowadzenia spotkania, a oba zespoły będą mogły je rozstrzygnąć w sportowej rywalizacji – niezakłóconej chorobami zawodniczek, kontuzjami czy innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami. Zarówno SKK Polonia Warszawa, jak i CTL Zagłębie Sosnowiec przystępują do niego po serii trzech przegranych. Kto przełamie się w najbliższą sobotę, okaże się już niebawem.

Transmisję ze spotkania w Sosnowcu będzie można obejrzeć odpłatnie na platformie instat.tvoficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2021/22.