Nasz sponsor – Waryński S.A. Grupa Holdingowa – fundatorem muralu na warszawskiej Woli!

Waryński S.A. Grupa Holdingowa – wspierająca koszykarki SKK Polonia Warszawa – słynie też z dbałości o wkomponowywanie  swoich nowoczesnych inwestycji w tkankę miejską warszawskiej Woli. Oto kolejny dowód tego wyjątkowego podejścia, mecenat nad zaprojektowaniem i realizacją muralu na przedwojennej kamienicy przy ulicy Wschowskiej 10. Przestawiamy motywację i szczegóły tej niezwykłej inicjatywy naszego sponsora!

Perełka warszawskiej Woli

Mural przy ul. Wschowskiej 10 ma już kilka miesięcy, jednak nieprzerwanie fascynuje i skłania do zatrzymania się na chwilę oraz podziwiania. Malowidło – którego fundatorem jest firma Waryński S.A. – stało się znaczącym punktem na warszawskiej mapie kulturalnej. Dzieło autorstwa Tytusa Brzozowskiego dodało Woli nowego charakteru oraz pokazało przemianę dzielnicy na przestrzeni wieków. Mural był zwieńczeniem działań Grupy Waryński związanych z kompleksem biurowców EQlibrium i EQ2.

Waryński S.A. od lat działa na terenie warszawskiej Woli. To w tym miejscu zaczęła się historia całej – działającej od wielu lat na rynku deweloperskim – firmy. Historia jednak zatoczyła koło, co pokazuje wybudowanie – właśnie na Woli – 2 biurowców oraz realizacja (wraz z partnerami) wieloetapowych inwestycji mieszkaniowych. W związku z tym Grupa Waryński chciała dodatkowo stworzyć na Woli coś, co stanie się jej wizytówką i pozwoli upamiętnić działania firmy – miejsce, które także uatrakcyjni dzielnicę i doda jej artystycznego klimatu. Takim punktem jest właśnie mural Tytusa Brzozowskiego.

Zanim jednak malowidło stało się gotowym do oglądania „obrazem”, firma Waryński wykonała szereg innych prac. Spółka zadbała, aby przedwojenna kamienica – będąca płótnem dla dzieła artysty – przestała przypominać budynek popadający w ruinę. Grupa Waryński była odpowiedzialna za wyremontowanie dachu kamienicy wraz z wymianą obróbek blacharskich, wstawienie nowych okien dachowych oraz gruntowną renowację ścian, które zostały przygotowane do położenia muralu.

Sam proces malowania zajął kilka tygodni. Artyści przenieśli na 3 ściany budynku (ok. 375 m2 powierzchni) projekt Tytusa Brzozowskiego. Czwarta ściana także została odświeżona – pomalowano ją w kolorze białym, co idealnie kontrastuje z trzema, pokrytymi malowidłem ścianami. Do stworzenia tego dzieła wykorzystano antysmogową farbę, która oczyszcza powietrze z mocą 400 drzew. To pokazuje, że mural łączy ze sobą dwa bardzo różne aspekty – ekologię i sztukę.

Sam mural opowiada bardzo ciekawą historię warszawskiej Woli. Można na nim zobaczyć przemianę dzielnicy – to jak wyglądała w XIX w. oraz jej współczesny obraz. Posługując się elementami dawnej i dzisiejszej architektury, kształtującej krajobraz dzielnicy, podkreślono bogatą historię Odolan i warszawskiej Woli. Wykorzystanie tego budynku pod mural tym dobitniej uwypukla kontrast pomiędzy niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – jakimi wybijają się biurowce EQlibrium i EQ² – a historyczną zabudową tego miejsca.

Więcek informacji o naszym sponsorze i inwestycjach znajdziecie na dedykowanych stronach www.warynski.pl oraz  www.eq2.pl. Zapraszamy!

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Klaudia Sosnowska zagra z reprezentacją Polski 3×3 na mistrzostwach świata w Wiedniu
27 maja 2023
Polki siódme w FIBA 3×3 Women’s Series w Astarze
22 maja 2023
Biało-Czerwone wystąpią w turnieju FIBA 3×3 Women’s Series w Azerbejdżanie
20 maja 2023

Twitter