Statystycznie rzecz biorąc – o zawodniczkach Polonii indywidualnie

W poprzednim odcinku statystycznych reminiscencji sezonu 2021/2022 przyglądaliśmy się statystykom drużynowym SKK Polonia Warszawa na tle innych drużyn ekstraklasy. Tym razem spojrzymy na statystyki indywidualne, dzieląc je na dwie części. W pierwszej zestawimy dane dotyczące czołowych Polonistek z najlepszymi rezultatami gwiazd Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK). W drugiej skoncentrujemy się już wyłącznie na zawodniczkach Polonii Warszawa, przyglądając się (statystycznie) najsilniejszym stronom każdej z nich.

Polonistki w gwiazdozbiorze EBLK

Kto był największą gwiazdą ostatnich rozgrywek ekstraklasy kobiet? A właściwie: co mówią na ten temat statystyki poszczególnych zawodniczek? To oczywiście zależy od zastosowanego kryterium. Jednak sądzę, że można wskazać dwie kandydatki. Pierwsza z nich to Jessica January z Zagłębia Sosnowiec. Była najbardziej „niezastąpioną” koszykarką – grała przeciętnie 37,5 min w każdym z rozegranych przez siebie meczów. A w dodatku miała najwyższą średnią zdobytych punktów w całej lidze: 19,8 na mecz. Jeśli dodamy do tego, że notowała także najwięcej przechwytów (2,87 na mecz), wymuszała najwięcej fauli (6,87 na mecz, czyli statystycznie rzecz ujmując pilnująca ją zawodniczka musiała zejść z boiska przed końcem meczu) to wyłania się faktycznie siłaczka polskiej ekstraklasy. Druga kandydatka to Natasha Mack (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin), która miała najwyższą przeciętną łączną ocenę eval (25,1 na mecz) oraz średnią liczbę bloków (2,45 na mecz), była także trzecią zbierającą (10,7 na mecz).

Jeśli ktoś woli jednak inne kryteria, może także wskazać na Jillian Alleyne (Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz, najlepiej zbierająca), Julię Niemojewską (GTK Gdynia, najwięcej asyst) czy Ninę Bogicević (CTL Zagłębie Sosnowiec, najlepsza skuteczność w rzutach za 3 punkty) lub Stephanie Mavungę (liderka w zbiórkach ofensywnych, trzecia pod względem celności za 2 pkt).

Skoro mówimy o POLSKIEJ ekstraklasie, to warto zadać sobie pytanie: jak w klasyfikacjach indywidualnych wypadają polskie koszykarki? Niestety w wielu zestawieniach zajmują raczej odległe lokaty. Najbardziej uderzające jest to w przypadku klasyfikacji punktowej – najlepsza z Polek – Anna Jakubiuk (1 KS Ślęza Wrocław) – jest dopiero 19. w tym zestawieniu (przeciętnie 13,0 punktów na mecz) oraz w ogólnej ocenie eval (ponownie Anna Jakubiuk, 20. miejsce wśród wszystkich koszykarek), czy też w liczbie zbiórek na mecz (13. lokata Anny Wińkowskiej z GTK Gdynia).

Na szczęście w pozostałych klasyfikacjach któraś z rodzimych zawodniczek zajmuje zawsze miejsce w pierwszej dziesiątce. Julia Niemojewska to jedna z dwóch polskich liderek – przewodząca (jak już wspominaliśmy) pod względem liczby asyst. Zresztą asysty wyglądają na „polską specjalność” – aż trzy Polki znajdują się w pierwszej szóstce ligi (na piątym miejscu Weronika Gajda z BC Polkowice, a na szóstym Dominika Owczarzak z Polska Strefa Inwestycji Enea Gorzów Wlkp.). Julia Niemojewska jeszcze raz znalazła się „na pudle”, zajmując trzecie miejsce w zestawieniu liczby przechwytów. Drugą rodzimą liderką jest Weronika Telenga (BC Polkowice), nie mająca sobie równych w skuteczności rzutów za 2 pkt. Kolejną Polką na wysokim miejscu jest Martyna Jasiulewicz (CTL Zagłębie Sosnowiec), trzecia pod względem celności za 3 pkt.

Julia Niemojewska, GTK Gdynia (po prawej), najlepsza asystująca w EBLK w sezonie 2021/2022 kontra Loryn Goodwin, najwyżej sklasyfikowana koszykarka Polonii Warszawa (2. miejsce pod względem liczby przechwytów); fot. Krawczyk.photo

Ale nas najbardziej interesuje jak na tym tle wypadają koszykarki Polonii Warszawa. Trudno być może oczekiwać mnogości czołowych lokat indywidualnych po zawodniczkach siódmej drużyny ligi. Najbardziej odległe miejsca zajmują nasze koszykarki pod względem długości czasu gry – Loryn Goodwin jest dopiero na 21 miejscu. To akurat świadczy o stosunkowo wyrównanym składzie i nieopieraniu się wyłącznie na pojedynczych gwiazdach, choć trzeba pamiętać, że Loryn w trakcie sezonu 2021/2022 borykała się z kontuzją. Są jeszcze trzy zestawienia, w których żadna Polonistka nie mieści się choćby w pierwszej dziesiątce. W skuteczności rzutów z dystansu najlepsza w naszym zespole Teja Goršič jest tuż za TOP 10 (11. miejsce). Ta sama zawodniczka jest 15. w liczbie zbiórek, zaś najlepsza w zespole Polonii w ogólnej ocenie eval Loryn Goodwin znalazła się dopiero na 16. miejscu.

Jednak są też klasyfikacje, gdzie Czarne Koszule znajdują się wśród najjaśniejszych gwiazd EBLK. Najwyższe zajmowane przez naszą zawodniczkę miejsce to drugie – należy ono do Loryn Goodwin, a odnosi się do liczby przechwytów. Ta sama zawodniczka jest trzecia w ekstraklasie pod względem liczby wymuszonych fauli i piąta w kategorii liczby punktów na mecz. Listę Polonistek na czołowych miejscach zestawień indywidualnych uzupełnia Klaudia Sosnowska – szósta w EBLK pod względem skuteczności na linii rzutów wolnych.

Omówione tu zestawienia podsumowuje Tabela 1.

Tabela 1. Liderki statystyk indywidualnych w EBLK (sezon 2021/2022)

Klasyfikacja  Liderka   Najlepsza Polka  Najlepsza koszykarka Polonii Warszawa
Czas gry (minuty:sekundy)  J. January (Zagłębie) 37:27  6. A. Jakubiuk (Ślęza) 32:17  21. L. Goodwin 30:04
Punkty na mecz  J. January (Zagłębie) 19,8  19. A. Jakubiuk (Ślęza) 13,0  5. L. Goodwin 16,4
Zbiórki na mecz  J. Alleyne (Basket 25) 11,6  13. A. Wińkowska (GTK) 7,1  15. T. Goršič 6,8
Asysty na mecz  J. Niemojewska (GTK) 8,3  1. J. Niemojewska (GTK) 8,3  9. L. Goodwin 4,6
Przechwyty na mecz  J. January (Zagłębie) 2,87  3. J. Niemojewska (GTK) 2,15  2. L. Goodwin 2,42
Eval  N. Mack (AZS UMCS Lublin) 25,1  20. A. Jakubiuk (Ślęza) 14,9  16. L. Goodwin 15,6
Faule wymuszone  J. January (Zagłębie) 6,87  6. K. Trzeciak (Enea AZS Poznań) 3,8  3. L. Goodwin 5,21
Skuteczność za 1 pkt  P. Bright (Ślęza) 88,3%  4. A. Stankiewicz (KS Basket 25) z) 87,0 %  6. K. Sosnowska 84,7%
Skuteczność za 2 pkt  W. Telenga (BC Polkowice) 74,5 %  1. W. Telenga (BC Polkowice)  18. K. Sosnowska 51,4%*
Skuteczność za 3 pkt  N. Bogicević (Zagłębie) 44,2%  3. M. Jasiulewicz (Zagłębie) 41,7%  11. T. Goršič 37,1%

*Zestawienie EBLK nie uwzględnia Whitney Knight (54,8%, co dałoby jej 12. miejsce), pomimo że w jej przypadku spełniony jest wymóg uwzględnienia w ww. statystykach, tzn. liczba oddanych rzutów przekracza dwukrotność liczby rozegranych meczów (12 meczów, 42 rzuty)

Polonijna konstelacja

W sezonie 2021/2022 w zespole SKK Polonia Warszawa wystąpiło w sumie 14 zawodniczek. Zalety tych, o których mówiło się najwięcej, są powszechnie znane kibicom Czarnych Koszul. Nie chcemy się ograniczać do wyliczenia i chwalenia tych atutów. W naszym przeglądzie statystycznym przedstawimy zawodniczki w kolejności od najmniej do najwięcej grających, wskazując przy tym, że każda z nich przejawiała pewne silne strony, które wnosiły „wartość dodaną” do osiągnięć zespołu. Oczywiście trzeba pamiętać, że suche statystyki to tylko ułomny sposób na wskazanie mocnych i słabszych cech poszczególnych koszykarek. Traktujmy więc prezentowane zestawienia jako zabawę odbijającą rzeczywistą wartość zawodniczek, ale czasami działającą w sposób przypominający niedoskonałe zwierciadło.

Maria Wybraniec (7 meczów, 30 minut gry, 8 punktów) – pierwszy raz pojawiła się na parkiecie w pierwszym meczu rundy rewanżowej (z VBW Arką Gdynia), grając przez półtorej minuty. W całym sezonie zdobyła w sumie 8 punktów. Ale o jej potencjale świadczy 10 zbiórek – w przeliczeniu na 10 minut gry daje to aż 3,33 zbiórki – żadna inna zawodniczka Polonii nie zbierała piłek pod tablicą z tak wysoką częstotliwością (Rys. 1). O tym, że przeciwniczkom nie grało się łatwo przeciwko Marysi świadczy fakt wymuszenia przez nią aż 6 fauli (wszystkie w końcówce sezonu) – także i pod tym względem jest polonijną liderką (Rys. 2). A przypomnijmy, że jest to zawodniczka spełniająca kryterium U23 także w następnym sezonie (przepisy PZKosz wymagają obecności takiej młodej koszykarki na parkiecie przez cały czas gry).

Rys. 1. Najlepiej zbierające zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Rys. 2. Najczęściej faulowane zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Gabriela Kluczyńska (z piłką), najmłodsza koszykarka Polonii Warszawa w sezonie 2021/2022; fot. Robert Andrzej Oliszewski

Gabriela Kluczyńska (10 meczów, 34 minuty na parkiecie, 3 punkty) – na początku sezonu zmagała się z kontuzją. Debiutowała w ekstraklasie w tym samym meczu co Maria Wybraniec (rewanż w Warszawie z VBW Arką Gdynia), grając w nim ponad 6 minut i zdobywając 1 punkt. W przeliczeniu na długość czasu gry była piątą zbierającą zawodniczką Polonii, a o ambicji i zadziorności jej gry świadczy też to, że była trzecią najczęściej faulującą (Rys. 3). W tym roku Gabrysia skończyła dopiero 19 lat, więc kryterium U23 będzie jeszcze spełniać przez kilka kolejnych sezonów.

Rys. 3. Najczęściej faulujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Alicja Janczak (17 meczów, 134 minuty gry, 17 punktów) – kolejna bardzo młoda zawodniczka w naszym zespole, dopiero w listopadzie 2022 r. skończy 20 lat. Rok temu była częścią drużyny, która wywalczyła awans do ekstraklasy, ale nie odgrywała wtedy pierwszoplanowej roli w zespole. W ostatnim sezonie zagrała ponad 9 minut już w meczu pierwszej kolejki, a w dwóch spotkaniach (z zespołem z Gorzowa Wlkp. i Energą Toruń) przebywała na parkiecie ponad 20 minut. Dała się poznać przede wszystkim jako znakomita „asystentka” – miała w sezonie 22 asysty, czyli w przeliczeniu na czas gry najwięcej w zespole (Rys. 4). Niestety także najczęściej wśród Polonistek traciła piłkę (1,27 razy na 10 minut gry), jest to więc element, który warto poprawić.

Rys. 4. Najlepiej asystujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Sylwia Siemienas (11 meczów, 166 minut gry, 43 punkty) – na przeszkodzie w rozegraniu większej liczby meczów stanęła kontuzja, która spowodowała, że w rundzie rewanżowej wiedzieliśmy „Sylę” tylko w pierwszych dwóch meczach. Wielka szkoda, zwłaszcza że jej forma wydawała się rosnąć, o czym świadczy 13 zdobytych punktów i ocena eval 12 w ostatnim rozegranym przez nią meczu w Gorzowie Wlkp. (w obu przypadkach był to jej rekord sezonu). W przekroju całego sezonu była czwartą najskuteczniejszą zawodniczką Polonii w rzutach za 2 punkty (Rys. 5).

Rys. 5. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w rzutach za 2 pkt (sezon 2021/2022 w EBLK)

Natalia Bucyk (22 mecze, 187 minut gry, 37 punktów). Jedna z zawodniczek, która w 2021 roku wywalczyła z Polonią awans do ekstraklasy. Jej najbardziej udane spotkania miały miejsce w początkowej fazie sezonu (otwierający mecz z BC Polkowice i zwycięstwo z Zagłębiem Sosnowiec we własnej hali), kiedy zdobywała po 6 punktów i miała ocenę eval 8 (w meczu z Sosnowcem) i 7 (z Polkowicami). Jej elegancką grę wyróżnia mała liczba strat (najmniej w SKK Polonia – 0,32 w przeliczeniu na 10 minut gry, Rys. 6). To także „Natka” była autorką buzzer beatera w meczu z CTL Zagłębie Sosnowiec, uznanego w głosowaniu zespołu i sztabu za najlepszą akcję pierwszych 5. kolejek EBLK w wykonaniu drużyny Polonii.

Rys. 6. Najrzadziej tracące piłkę zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Whitney Knight (12 meczów, 1 w pierwszej piątce, 196 minut gry, 114 punktów). Pierwsza „stranieri” na naszej liście. W trakcie pobytu w Warszawie robiła wrażenie nieśmiałej, nieco zamkniętej w sobie. Za porozumieniem stron rozwiązano z nią kontrakt w trakcie sezonu, po rozegraniu przez nią w naszych barwach tylko 12 meczów, choć jej statystyki wyróżniają ją na plus w kilku elementach gry. W przekroju całego sezonu, w przeliczeniu na 10 minut gry zdobywała najwięcej punktów (5,82; Rys. 7), notowała najwięcej bloków (0,46; Rys. 8 po jej odejściu Polonia była najsłabszym zespołem ekstraklasy w tym elemencie), miała także najlepszą skuteczność w rzutach za dwa punkty (54,8%, Rys. 5) i najlepszą ocenę eval (6,02 w przeliczeniu na 10 minut gry, Rys. 9) wśród koszykarek Polonii. Była także drugą najskuteczniejszą naszą zawodniczką na linii rzutów wolnych (84,2% trafionych prób, Rys. 10) oraz w przechwytach (0,71 na 10 minut gry, Rys. 11). Statystyki przechwytów i bloków pokazują, że była przydatna w grze obronnej. Fama głosi, że na treningach zdarzało jej się załadować piłkę do kosza od góry, niestety nie dane nam było zobaczyć takiego wyczynu w trakcie meczu ligowego EBLK. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pokazała pełni swoich możliwości. W meczu wyjazdowym we Wrocławiu była (na spółkę z Teją Goršič) MVP spotkania w barwach Polonii.

Rys. 7. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Martyna Leszczyńska (15 meczów, 7 w pierwszej piątce, 315 minut gry, 116 punktów). Miała walny udział w awansie do ekstraklasy rok wcześniej. W tym sezonie jej debiut na najwyższym poziomie rozgrywek można uznać za bardzo udany. A byłby zapewne jeszcze lepszy, gdyby nie prześladujące ją kontuzje, które wyeliminowały ją z udziału aż w ośmiu meczach EBLK. Siedem razy grała w pierwszej piątce, co pokazuje jej kluczowe znaczenie jako czołowej zawodniczki U23. Niedawno skończyła 22 lata, więc kryterium wieku juniorskiego będzie spełniać także w kolejnym sezonie. Druga pod względem liczby zbiórek w przeliczeniu na czas gry (Rys. 1), a biorąc pod uwagę, że pierwsza w tej klasyfikacji Marysia Wybraniec grała niedużo, można stwierdzić, że Martyna była naszą kluczową zbierającą. Również druga pod względem liczby zablokowanych rzutów (Rys. 8).  Jej agresywna gra w obronie powodowała, że była najczęściej faulującą Polonistką (Rys. 3). Dwukrotnie była MVP naszej drużyny w meczach ligowych (w Warszawie w meczu z Energą Toruń i w Lublinie przeciwko tamtejszej Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin), zaś EBLK uhonorowało ją tytułem MVP 4. kolejki ligowej. W meczu przeciwko Enerdze Toruń zanotowała double-double (dwucyfrowa liczba punktów i zbiórek), co poza nią udało się tylko trzem innym Polonistkom w minionym sezonie.

Rys. 8
. Najlepiej blokujące zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK); fot. Krawczyk.photo

Martyna Pyka (17 meczów, 13 w pierwszej piątce, 398 minut gry, 169 punktów). Także i jej problemy zdrowotne nie pozwoliły na grę w większej liczbie meczów. Zadebiutowała dopiero w szóstej kolejce, w zwycięskim meczu wyjazdowym ze Ślęzą Wrocław. Trudno wskazać pojedynczą, najmocniejszą stronę tej zawodniczki. Trzecia najrzadziej tracąca piłkę zawodniczka Czarnych Koszul (Rys. 6), czwarta pod względem skuteczności rzutów za 3 pkt (34%, Rys. 12), także czwarta pod względem liczby punktów w przeliczeniu na czas gry (Rys. 7). Ale w sumie każdy, kto oglądał mecze SKK Polonia musi przyznać, że była bardzo ważnym ogniwem drużyny, imponując choćby odważnymi szarżami podkoszowymi. Jako jedna z trzech zawodniczek Polonii zdobyła ponad 20 punktów w jednym meczu (21 pkt w domowym meczu z Basket 25 Bydgoszcz).

Rys. 9. Zawodniczki SKK Polonia Warszawa z najwyższą oceną eval w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK)

Marta Mistygacz (23 mecze, 13 w pierwszej piątce, 438 minut gry, 85 punktów). Zawodniczka-instytucja, kapitanka zespołu, osoby będące bliżej drużyny uważają, że ma bardzo ważny wpływ na dobrą atmosferę w zespole. Grała we wszystkich meczach sezonu, w ponad połowie wychodziła na parkiet w pierwszej piątce. Trzecia pod względem liczby przechwytów (Rys. 1), także trzecia pod względem celności rzutów za trzy punkty (34,4%, Rys. 12), czwarta pod względem liczby asyst w przeliczeniu na czas gry (Rys. 4). Doskonale zainaugurowała sezon (18 oczek i aż 4/5 za 3 pkt w meczu w Polkowicach), zaś rekordowy eval (17) zanotowała w przegranym po dogrywce meczu z lubelskimi „Pszczółkami”.  Rys. 10. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w rzutach za 1 pkt (sezon 2021/2022 w EBLK)

Anna Pawłowska (23 mecze, 7 w pierwszej piątce, 454 minuty gry, 149 punktów). Już w poprzednim sezonie, jeszcze w 1. Lidze Kobiet, przyzwyczaiła nas, że najlepszą formę prezentuje w końcowej, decydującej części sezonu. Tak było i w ekstraklasie, bowiem aż 68% zdobyczy punktowej Ani w minionym sezonie to dorobek 12 ostatnich spotkań. W meczu wyjazdowym w Sosnowcu zdobyła 23 punkty, więcej od niej w pojedynczym meczu zdobyła w barwach Polonii jedynie Loryn Goodwin (35). Z kolei w domowym meczu z Energą Toruń niewiele jej zabrakło do tytułu MVP meczu w drużynie Polonii.

Rys. 11. Najczęściej przechwytujące piłkę zawodniczki SKK Polonia Warszawa w przeliczeniu na czas gry (sezon 2021/2022 w EBLK); fot. Krawczyk.photo

Teja Goršič (23 mecze, 17 w pierwszej piątce, 548 minut gry, 222 punkty). Jeśli felietoniście wolno wyrazić swoje osobiste zdanie, to Teja była moją ulubioną „stranieri” w minionym sezonie. Nie tylko ze względu na jej (niemałe) umiejętności, w końcu nie bez przyczyny jest podstawową zawodniczką reprezentacji Słowenii. Ale także za postawę w drużynie – otwartą, zawsze uśmiechniętą, nierobiącą problemów, gdy w niektórych meczach wchodziła tylko z ławki. Bardzo wszechstronna – dobrze zbierająca zawodniczka podkoszowa (największa łączna liczba zbiórek w sezonie – 157 i trzecia w przeliczeniu na czas gry; Rys. 1), ale również dobrze rzucająca z dystansu – pod tym względem miała najlepszą skuteczność w całym zespole Czarnych Koszul (Rys. 12). Trzecia w drużynie pod względem skuteczności rzutów za 2 pkt (Rys. 5) oraz na linii rzutów wolnych (Rys. 10). Aż sześć razy była MVP zespołu (raz wspólnie z Whitney Knight), w domowym meczu z Eneą AZS Politechnika Poznań uzyskując znakomitą ocenę eval – 35 (nikt w Polonii nie miał w ubiegłym sezonie lepszej). Rys. 12. Najskuteczniejsze zawodniczki SKK Polonia Warszawa w rzutach za 3 pkt (sezon 2021/2022 w EBLK)

Weronika Preihs (23 mecze, 17 w pierwszej piątce, 556 minut gry, 152 punkty). Zawodniczka spełniająca kryterium U23. W obliczu kontuzji Martyny Leszczyńskiej musiała udźwignąć rolę podstawowej młodej zawodniczki w zespole i wywiązała się z tej roli znakomicie, chyba lepiej niż większość kibiców przewidywała przed sezonem. W efekcie pod względem łącznego czasu gry była trzecią zawodniczką w drużynie. Średnio w meczu grała prawie 24 minuty, co było trzecim wynikiem w SKK Polonia w minionym sezonie (Tabela 2). Zawodniczka bardzo rzadko tracąca piłkę (druga pod tym względem w zespole; Rys. 6). W przedostatnim meczu sezonu – wyjazdowym w Lublinie (w fazie play-off) – została MVP drużyny Czarnych Koszul. Grała w nim prawie 35 minut i zdobyła 17 punktów (indywidualny rekord sezonu).

Weronika Preihs (po lewej),  jedna z dwóch podstawowych zawodniczek U23 w barwach Polonii w sezonie 2021/2022 oraz Klaudia Sosnowska (po prawej), czołowa koszykarka Czarnych Koszul po reaktywacji sekcji w starciu z Natashą Mack (z piłką) z Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin (liderka EBLK w kategorii oceny eval oraz najlepiej blokująca w sezonie 2021/2022; fot. Adrian Stykowski

Loryn Goodwin (19 meczów, wszystkie w pierwszej piątce, 571 minut gry, 312 punktów). Właściwie więcej pisać nie trzeba, każdy kto oglądał mecze koszykarek Polonii w tym sezonie wie, że była to absolutnie kluczowa zawodniczka. Wielka szkoda, że kontuzja wyeliminowała ją z czterech spotkań. Już w pierwszej części tego artykułu zwracaliśmy uwagę, że była w swoich statystykach najbliżej czołówki gwiazd całej ekstraklasy. Grała najwięcej (jako jedyna średnio powyżej 30 minut w meczu; Tabela 2), zdobyła najwięcej punktów w drużynie (była też druga pod względem liczby punktów w stosunku do czasu gry; Rys. 7), poza odgrywającą jednak znacznie mniej istotną rolę w zespole Alicją Janczak, była też najczęściej asystującą zawodniczką (w sumie 87 asyst w sezonie). Była w końcu najlepiej przechwytującą w Polonii (Rys. 11, drugą pod tym względem w całej lidze). W trakcie sezonu wymusiła 99 fauli. Aż dziewięć razy była MVP drużyny. Trzykrotnie zanotowała double-double (dwa razy dwucyfrową liczbę punktów i zbiórek, a raz punktów i asyst), a w meczu w Bydgoszczy zdobyła kosmiczną liczbę 35 punktów, co było rekordowym wynikiem indywidualnym w całej EBLK w sezonie 2021/2022.

Tabela 2. Zawodniczki SKK Polonia Warszawa spędzające średnio najwięcej minut na parkiecie (sezon 2021/2022 w EBLK)

Pozycja  Imię i nazwisko   Średni czas gry (minuty:sekundy)
7  Anna Pawłowska  19:43

Klaudia Sosnowska (23 mecze, 21 w pierwszej piątce, 599 minut gry, 263 punkty). „Sosenka” powoli staje się najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru reaktywowanej w 2011 roku sekcji koszykówki kobiet Polonii Warszawa. Biorąc pod uwagę mecze w 1. lidze i ekstraklasie, zdobyła najwięcej punktów (858), rozegrała najwięcej meczów (61), ma najwięcej zbiórek (421) i asyst (228) w całej „nowożytnej” historii polonijnej koszykówki. W minionym sezonie zagrała we wszystkich meczach i spędziła łącznie najwięcej czasu na parkiecie. Najskuteczniejsza Polonistka na linii rzutów wolnych (Rys. 10). Druga pod względem skuteczności rzutów za dwa punkty, a trzecia pod względem liczby zdobytych punktów (Rys. 7) i asyst (Rys. 4) w przeliczeniu na długość czasu spędzonego na parkiecie. Sześć razy była MVP naszej drużyny. W meczu w Toruniu zanotowała na swoim koncie double-double, a tylko jednej asysty zabrakło jej w tym spotkaniu do uzyskania triple-double. Dodajmy do tego powołanie do kadry narodowej Polski w koszykówce 5×5 oraz regularną grę w reprezentacji w baskecie 3×3. Słowem – gwiazda pierwszej jasności w zespole Polonii Warszawa.

Teraz kibice powoli przestają żyć wspomnieniami z poprzedniego sezonu i coraz bardziej niecierpliwie oczekują nowych rozgrywek. Które z wymienionych zawodniczek zobaczymy znów w barwach Polonii Warszawa? A kto przywdzieje Czarną Koszulę po raz pierwszy? Wypada jeszcze trochę poczekać na oficjalne ogłoszenie składu, ale możemy uchylić rąbka tajemnicy, że niektóre zawodniczki z opisanej powyżej czternastki znajdą się w składzie Polonii także w sezonie 2022/2023.