IV Memoriał Bartosiewicza – Enea AZS Politechnika Poznań zwycięża, Polonia na historycznym drugim miejscu!

Za nami czwarta edycja Memoriału Bohdana Bartosiewicza, zorganizowanego w dniach 23-25 września 2022 r. przez Sekcję Koszykówki Kobiet Polonia Warszawa. W turnieju zwyciężył zespół Enea AZS Politechnika Poznań, wyprzedzając kolejno Polonię Warszawa (historyczne, najwyższe jak dotąd 2. miejsce w memoriale!), mistrzynie Litwy drużynę Vilniaus Kibirkštis-MRU oraz koszykarki MKS-u Pruszków, tegorocznego beniaminka Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK). IV Memoriał Bartosiewicza odbył się pod patronatem Lasów Państwowych. Honorowy Patronat objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Warszawski Okręgowy Związek Koszykówki Województwa Mazowieckiego, a patronat medialny: portal Basket Kobiet i „Magazyn 1911”. Turniej zorganizowano we współpracy z Dzielnicą Wilanów oraz Centrum Sportu Wilanów. 

 Turniej upamiętniający wybitną postać polskiego basketu oraz nieodżałowanego trenera i mentora odbył się po raz drugi w hali Centrum Sportu Wilanów przy Wiertniczej 26a, w której koszykarki Czarnych Koszul będą rozgrywać mecze domowe w ekstraklasie koszykówki kobiet w sezonie 2022/2023. 

Tytuł MVP czwartego Memoriału Bohdana Bartosiewicza zdobyła Gintarė Petronytė z Kibirkśtis-MRU Wilno, uzyskując bardzo wysoki wskaźnik eval 57! Ta znana polskim kibicom z występów w CCC Polkowice (2011-2013) i Wiśle Can-Pack Kraków (2014-2015) koszykarka grała poprzednio w Reyer Venezia, zaś od tego sezonu wzmocniła zespół mistrzyń Litwy.  

Ona też razem z Martą Masłowską z MKS-u Pruszków zdobyła koronę królowej strzelczyń turnieju – obie uzyskały po 42 punkty. Trenerzy każdego z zespołów wybrali w swoich drużynach najbardziej wartościową zawodniczkę. W szeregach Enei AZS Politechnika Poznań (trener Wojciech Szawarski) była to Alecia Sutton, w SKK Polonia (trener Maciej Gordon) – Anna Pawłowska, w Kibirkśtis-MRU (trener Gitautas Kievinas) – Gintarė Petronytė, zaś w MKS-ie Pruszków (trener Bartłomiej Przelazły) – Marta Masłowska. 

Gintarė Petronytė z Kibirkśtis-MRU Wilno (po prawej), zdobywczyni tytułu MVP turnieju w towarzystwie Łukasza Tusińskiego (Prezes SKK Polonia Warszawa, w środku) i Agaty Królikowskiej (media SKK Polonia Warszawa); fot. Krawczyk.photo 

W inauguracyjnym meczu IV Memoriału Bohdana Bartosiewicza koszykarki Polonii Warszawa pokonały 83:63 MKS Pruszków. Występujące w polskim składzie pruszkowianki zwyciężyły 15:12 w pierwszej kwarcie, ale w dalszej części meczu gospodynie turnieju narzuciły swoje warunki gry. Zwłaszcza w trzeciej odsłonie Polonistki zaprezentowały się znakomicie, wygrywając tę część spotkania aż 29:10.  

W Polonii aż 4 zawodniczki zakończyły spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktowym: Andreona Keys (15 pkt), Angeliki Vintsilaiou (13 pkt i 6 asyst) oraz Anna Pawłowska (12 pkt) i Wiktoria Stępień (12 pkt – wszystkie zdobyte trafieniami za 3 pkt). W gronie Czarnych Koszul na parkiecie zabrakło Alicji Janczak, Martyny Leszczyńskiej i Marty Mistygacz (przyczyny zdrowotne) oraz Klaudii Sosnowskiej (powody prywatne). W zespole z Pruszkowa doskonałe zawody zagrała dziewiętnastoletnia Marta Masłowska, zdobywczyni 20 punktów, okraszonych 12 zbiórkami (double-double!) Weronika Papiernik i Karolina Zaborska świetnie dzieliły się piłką, notując odpowiednio 8 i 5 asyst.  

Pierwsza „domowa” rakieta nowego zespołu SKK Polonia Warszawa po wygranym meczu z MKS-em Pruszków – od lewej: Sylwia Siemienas (nr 12), Marta Sztąberska (20, zawodniczka testowana), Anđelina Radić (22), Anna Pawłowska (4), Wiktoria Stępień (5) i Andreona Keys (10); fot. Krawczyk.photo 

 Podsumowując ten mecz, Wiktoria Stępień, nowa zawodniczka Polonii Warszawa, stwierdziła: „Nie można ukrywać, że dziewczyny z Pruszkowa, grając w polskim składzie, postawiły ciężkie warunki na początku meczu i musiałyśmy się chwilę dostosować”, a komentując postawę rywalek dodała, że „im dłużej będą wchodzić w ligę, tym będą miały lepsze wyniki”.  

 Okazało się jednak, że „lepszy wynik” pruszkowianki uzyskały już podczas memoriału. Ta sztuka nie udała im się jeszcze w sobotnim (24.09.) meczu przegranym 56:76, choć w pierwszej połowie prowadziły wyrównaną walkę z Eneą AZS Politechnika Poznań. Koszykarki tegorocznego beniaminka EBLK dopięły swego w przedostatnim meczu turnieju, pokonując niespodziewanie utytułowaną drużynę Vilniaus Kibirkštis-MRU 63:53! Tym razem pruszkowianki utrzymały dobrą jakość gry także w drugiej połowie spotkania i w ostatniej kwarcie zdołały utrzymać znaczną część przewagi wypracowanej w trzeciej odsłonie, wygranej aż 25:10. Do zwycięstwa drużynę z Pruszkowa poprowadziły Weronika Papiernik (15 pkt), Katarzyna Świeżak (12 pkt) i Marzena Marciniak (11 pkt). Warto podkreślić, że memoriale pruszkowianki musiały radzić sobie bez nieobecnych Magdaleny Parysek-Bochniak oraz Julii Berezowskiej (de domo Tyszkiewicz). 

„Bardzo się cieszymy z tej wygranej i będzie ona nas motywowała do większej pracy i wiemy, że jesteśmy w stanie w ekstraklasie namieszać” – powiedziała po meczu Marta Masłowska z MKS-u Pruszków. 

 Marta Masłowska z MKS-u Pruszków (po prawej), współzdobywczyni tytułu królowej strzelczyń oraz MVP w swoim zespole kontra Sylwia Siemienas (SKK Polonia Warszawa); fot. Krawczyk.photo 

W drugim piątkowym meczu (23.09). IV Memoriału koszykarki Enei AZS Politechnika Poznań oraz Vilniaus Kibirkštis-MRU zafundowały widzom w hali w Wilanowie i śledzącym transmisję emocje do samego końca. Choć przewaga poznanianek sięgała na przełomie drugiej i trzeciej kwarty 19 punktów, to mistrzynie Litwy nie złożyły broni i po imponującej serii 15:0 to one objęły prowadzenie 58:57 na niespełna cztery minuty przed końcową syreną. Ostatecznie jednak zespół z Poznania przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając 67:63. Pod nieobecność walczącej z drobnym urazem Agnieszki Skobel w poznańskiej drużynie prym wiodło zagraniczne trio: Maya Dodson (16 pkt, 4 zbiórki), Alecia Sutton (15 pkt i 6 asyst) oraz Jovana Popović (10 pkt i 5 asyst). W zespole z Litwy liderkami były doświadczone i znane także z występów w polskiej ekstraklasie Gintarė Petronytė (18 pkt i 85% skuteczności z gry!) oraz Laura Juškaitė (16 pkt i 6 zbiórek) 

Kolejne dwa mecze podczas IV Memoriału nie były dla koszykarek Polonii już tak udane jak ten inauguracyjny. W sobotę (24.09) nasze zawodniczki uległy zespołowi mistrzyń Litwy 65:76. Najwięcej pkt (12 dla Czarnych Koszul zdobyła Jessica Jackson, która nie dokończyła spotkania z powodu 5 przewinień. Andreona Keys wyróżniła się 11 punktami i 5 przechwytami, zaś oczko mniej (10 pkt) zgromadziła na swoim koncie obchodząca tego dnia urodziny Weronika Preihs. Zespół z Litwy zanotował 9 “trójek” w 18 próbach, tak samo jak Polonia, która jednak oddała 10 niecelnych rzutów więcej zza łuku. Zawodniczki z Wilna zdominowały walkę na tablicy, wygrywając zbiórki aż 52:23. Na postawę Polonistek w tym elemencie gry podczas memoriału, ale także w trakcie AZS UMCS Lublin Cup (16-18.09.2022 r.) z pewnością miał wpływ brak Marty Mistygacz i Martyny Leszczyńskiej. Świadczy o tym mecz z Basket 25 Bydgoszcz wygrany przez Czarne Koszule 87:79 podczas ostatniego turnieju przedsezonowego (Wrocławska Iglica; 30.09-01.10.2022), w którym nasze koszykarki górowały w walce „na tablicy” (41:36 w zbiórkach). Wracając do meczu z Litwinkami, z którymi Polonia spotka się wkrótce w rozgrywkach European Womens’ Basketball League, o przegranej Czarnych Koszul zadecydowała czwarta kwarta (przegrana 7:20 przez nasz zespół). 

– „Krew się polała na parkiet jak czerwona konfitura, starałyśmy się walczyć do ostatniego gwizdka, ale niestety może trochę zabrakło sił” skomentowała Weronika Preihs, która pierwszy raz w karierze obchodziła urodziny na parkiecie i została obdarowana przez drużynę prezentem, a przez kibiców Polonii ciastem (oczywiście od Uśmiechniętego WypiekArza) i kwiatami. 

 Polonijne urodziny – solenizantka Weronika Preihs z kapitanką Martą Mistygacz, fot. Krawczyk.photo 

Trzeci mecz z udziałem koszykarek Polonii Warszawa decydował o końcowej klasyfikacji w IV Memoriale Bartosiewicza. W przypadku wygranej, nasze zawodniczki miały szansę na triumf w całym turnieju. W tym swoistym finale doszło do rewanżu między Czarnymi Koszulami a drużyną Enei AZS Politechnika Poznań. Oba zespoły spotkały się bowiem już podczas AZS UMCS LUBLIN CUP, w którym Polonia zdecydowanie uległa akademiczkom 70:92, kontrolującym przebieg spotkania. Mecz w Warszawie przebiegał już trochę inaczej, bowiem Polonistki po udanej drugiej kwarcie wygrywały po pierwszej połowie 32:28. Niestety w trzeciej odsłonie Czarne Koszule wyraźnie spuściły z tonu, przegrywając ją 17:32. 

W ostatniej kwarcie, na niespełna 6 minut przed końcową syreną Polonistki traciły tylko jeden punkt do rywalek z Poznania (61:62). Jednak wówczas ciężar gry w drużynie AZS-u wzięły na siebie Agnieszka Skobel (13 pkt w całym spotkaniu), Maya Dodson (18 pkt i 11 zbiórek) i Alecia Sutton (15 pkt i 6 asyst, MVP w swoim zespole). Czarne Koszule nie znalazły już recepty na skuteczną grę poznanianek, ulegając ostatecznie akademiczkom 66:80. W zespole z Warszawy najwyższy dorobek punktowy zanotowały Andjelina Radić (17 pkt, 3/6 za 3 pkt) i Andreona Keys (10 pkt).  

Klaudia Sosnowska z SKK Polonia Warszawa (nr 13) w meczu z Kibirkśtis-MRU Wilno; fot. Krawczyk.photo 

Klaudia Sosnowska, pełniąca podczas memoriału funkcję kapitanki naszej drużyny, stwierdziła po tym meczu:  „Jesteśmy dopiero w okresie przygotowawczym, więc wszystko jeszcze przed nami. Plusem jest to oczywiście, że udało się wygrać jeden mecz podczas memoriału, natomiast myślę, że mamy jeszcze dużo pracy przed sobą, więc nie ma co załamywać rąk, tylko wziąć się do roboty”. 

Pierwsze miejsce w IV Memoriale Bartosiewicza zajęły zawodniczki Enei AZS Politechnika Poznań, wygrywając wszystkie trzy mecze – 67:63 z Kibirkśtis-MRU Wilno; 76:56 z MKS-em Pruszków; 80:66 z SKK Polonia Warszawa. To był już drugi zwycięski dla nich turniej przedsezonowy. W poprzednim, w Lublinie triumfował z dwoma zwycięstwami – Polonia zajęła w nim 3. miejsce, notując również dwie wygrane, z 1KS Ślęza 86:78 i Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin 83:71 – o końcowej kwalifikacji w AZS UMCS Lublin CUP decydowały tzw. „małe punkty”. W zeszłorocznej edycji memoriału zespół z Poznania zajął ostatnie, 4. miejsce. Miniony sezon był dla poznanianek mało udany, ponieważ właściwie do końca rozgrywek ekstraklasowych drużyna broniła się przed spadkiem, zajmując ostatecznie 9. miejsce w EBLK. Wzmocnienia poczynione przez poznański zespół oraz jego świetna postawa w turniejach przedsezonowych pozwalają zakładać, że w zbliżającym się sezonie będzie o wiele lepiej.  

„Uwierzyłyśmy w siebie i teraz już chcemy wygrywać…, myślę i mam nadzieję, że jak dziewczyny będą u nas zdrowe, to możemy coś zwojować w ekstraklasie w tym roku” – tak podsumowała występy akademiczek w obu turniejach Agnieszka Skobel, nowa kapitanka zespołu Enei AZS Politechnika Poznań. 

Oczywiście turnieje przedsezonowe rządzą się własnymi prawami i służą osiągnięciu celów szkoleniowych, o czym wypowiadał się na naszych łamach trener główny SKK Polonia Warszawa Maciej Gordon. Czy te cele zostały osiągnięte, przekonamy się już niebawem, podczas rozgrywek EBLK. Co ciekawe swój pierwszy mecz w nowym sezonie 2022/23 drużyny Polonii i Enei AZS Politechnika Poznań zagrają ze sobą –   15 października 2022 r. w Poznaniu. Liczymy na wygraną Polonistek, bo jak mówi znane przysłowie: do trzech razy sztuka! 

Drużyna i sztab SKK Polonia Warszawa podczas IV Memoriału Bartosiewicza; fot. Krawczyk.photo 

Warszawski turniej zorganizowano już po raz czwarty na cześć Bohdana Bartosiewicza. Był on brązowym medalistą koszykarskich mistrzostw Europy i wicemistrzem Polski z Polonią Warszawa w 1939 r. Po wojnie m.in. przez wiele lat trenował koszykarki Czarnych Koszul, z którymi w 1976 r. zdobył wicemistrzostwo Polski. Bohdan Bartosiewicz zmarł w 2015 roku w wieku 97 lat. 

 

Patron IV Memoriału: Lasy Państwowe: https://www.lasy.gov.pl/pl

Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski i Warszawski Okręgowy Związek Koszykówki Województwa Mazowieckiego 

Patronat Medialny: portal Basket Kobiet i Magazyn 1911 

Transmisja: Sportlive

Współorganizatorzy: Dzielnica Wilanów oraz Centrum Sportu Wilanów 

 

Głównym Partnerem SKK Polonia podczas koszykarskich krajowych rozgrywek ligowych w 2022 r. i rozgrywek europejskich jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa

 

WYNIKI IV MEMORIAŁU BOHDANA BARTOSIEWICZA 

DZIEŃ I 

SKK Polonia Warszawa – MKS Pruszków 83:63 (12:15, 25:15, 29:10, 17:23)
Warszawa: Keys 15, Vintsilaiou 13, Pawłowska 12, Stępień 12, Preihs 9, Radić 9, Jackson 6, Sztąberska 5, Siemienas 2, Kluczyńska 0
Pruszków: Masłowska 20, Świeżak 14, Zaborska 6, Frojdenfal 6, Marciniak 5, Papiernik 4, Maślanka 2, Grygiel 3, Dmochewicz 2, Iwaniuk 1, Stawicka 0 

Enea AZS Politechnika Poznań – Kibirkśtis-MRU Wilno 67:63 (25:16, 15:8, 15:17, 12:22)
Poznań: Dodson 16, Sutton 15, Popović 10, Marciniak 9, Piasecka 7, Rymarenko 5, Dżochowska 3, Rogozińska 2, Barańska 0, Jarecka 0
Wilno: Petronytė 18, Juškaitė   16, Zabotkaitė 13, Mažionytė 4, Šulskė 4, Theriot 4, Raulušaitytė 2, Sakevičiūtė 2, Kraujūnaitė 0, Kazočiūnaitė 0, Sirtautaitė 0 

DZIEŃ II 

Kibirkśtis-MRU Wilno – SKK Polonia Warszawa 76:65 (15:20, 21:12, 20:26, 20:7)
Wilno: Zabotkaitė 13, Petronytė 12, Mažionytė 11, Sulske 9, Juškaitė 8, Theriot 6, Sirtautaitė 6, Kraujūnaitė 4, Kazočiūnaitė 3, Raulušaitytė 2, Sakevičiūtė 2
Warszawa: Jackson 12, Keys 11, Preihs 10, Pawłowska 8, Vintsilaiou 7, Siemienas 6, Radić 4, Sosnowska 4, Sztąberska 3 

MKS Pruszków – Enea AZS Politechnika Poznań 56:76 (22:18, 7:13, 6:19, 21:26)
Pruszków: Masłowska 14, Świeżak 9, Zaborska 8, Papiernik 7, Dmochewicz 6, M. Marciniak 5, Iwaniuk 3, Stawicka 2, Frojdenfal 1, Grygiel 1, Maślanka 0
Poznań: Rymarenko 12, D. Marciniak 11, Popović 11, Sutton 11, Rogozińska 8, Dodson 7, Żukowska 7, Dżochowska 3, Piasecka 3, Skobel 3, Barańska 0 

DZIEŃ III 

MKS Pruszków – Kibirkśtis-MRU Wilno 63:53 (16:16, 11:11, 25:10, 11:16)
Pruszków: Papiernik 15, Świeżak 12, Marciniak 11, Masłowska 8, Frojdenfal 7, Dmochewicz 4, Stawicka 3, Zaborska 3, Grygiel 0, Iwaniuk 0, Maślanka 0
Wilno: Petronytė 12,  Juškaitė  11, Mažionytė  6, Sakevičiūtė 6,  Šulskė 5,  Kazočiūnaitė 4, Raulušaitytė 3, Theriot 2, Kraujūnaitė 2,  Sirtautaitė 2,  Zabotkaitė 0 

SKK Polonia Warszawa – Enea AZS Politechnika 66:80 (15:14, 17:14, 17:32, 17:20)
Warszawa: Radić 17, Keys 10, Sztąberska 9, Pawłowska 8, Vintsilaiou 7, Sosnowska 5, Stępień 4, Jackson 2, Preihs 2, Siemienas 2 
Poznań: Dodson 18, Sutton 15, Rymarenko 13, Skobel 13 Popović 10, Marciniak 4, Piasecka 3, Rogozińska 2, Żukowska 2, Jarecka 0, Barańska 0 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA: 

  1. Enea AZS Politechnika Poznań 
  2. SKK Polonia Warszawa 
  3. Kibirkśtis-MRU Wilno 
  4. MKS Pruszków 

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Piąte domowe zwycięstwo z rzędu – kolejny krok w stronę play-off!
5 lutego 2023
Sobotni mecz z Katarzynkami – potyczka z marzeniami o play-off w tle
4 lutego 2023
Koniec przedsprzedaży internetowej biletów na sobotni mecz z Katarzynkami
3 lutego 2023

Twitter