Polonio, sezon czas zacząć – wyjazdowy mecz z Eneą AZS Politechniką Poznań

W najbliższą sobotę, 15 października 2022 r. o godz. 18.00, wyjazdowym meczem w Poznaniu z Eneą AZS Politechnika Poznań koszykarki SKK Polonia Warszawa rozpoczną swój drugi z rzędu, a 51. w historii sezon w ekstraklasie. Jest to spotkanie drugiej kolejki rundy zasadniczej Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK) – mecz pierwszej kolejki z MB Zagłębie Sosnowiec został przełożony na listopad ze względu na udział naszej zawodniczki Weroniki Preihs  w mistrzostwach świata 3×3 w kategorii U23 (zakończonych bardzo dobrym szóstym miejscem reprezentacji Polski). Poznanianki również zainaugurują rozgrywki sobotnim meczem.
Jak było przed rokiem?

W poprzednim sezonie Polonistki grały z koszykarkami z Poznania na koniec rundy, tym razem będzie to spotkanie rozpoczynające część zasadniczą rozgrywek. Obie ubiegłosezonowe potyczki zakończyły się zwycięstwem naszej drużyny. Najpierw 18 grudnia 2021 r. w Poznaniu Czarne Koszule wygrały po zaciętym spotkaniu 68:63. W drużynie Polonii najwięcej punktów zdobyła Loryn Goodwin (18), ale tytuł MVP dzieliła z Teją Goršič (która zdobyła 14 punktów). W drużynie gospodyń najskuteczniejsza była Jovana Popović (14 punktów), jedyna z wymienionych tu zawodniczek, która w tym sezonie nie zmieniła przynależności klubowej. Mecz w Poznaniu pechowo zakończył się dla dwóch zawodniczek Polonii – Loryn Goodwin zderzyła się bowiem w końcówce spotkania z Martyną Leszczyńską, co obie przypłaciły kontuzjami, a uraz naszej amerykańskiej koszykarki wyeliminował ją z gry na dłuższy okres.

Rewanż – rozegrany 6 marca 2022 r. w Warszawie – zakończył się dużo wyraźniejszym zwycięstwem Czarnych Koszul, bowiem wynikiem 86:66. Po 18 punktów zdobyły Loryn Goodwin i Martyna Pyka, ale MVP spotkania, z rewelacyjnym wskaźnikiem eval 35, została Teja Goršič, która zanotowała klasyczne double-double (18 pkt i 18 zbiórek!). W ekipie z Poznania błyszczała Michaela Houser, która rzuciła aż 29 punktów. W dniu meczu celebrowaliśmy też nadchodzący Dzień Kobiet oraz okazaliśmy solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

Tym razem może być trudniej?

Wydaje się, że tym razem o zwycięstwo w Poznaniu może być jeszcze trudniej niż rok temu. Według opinii ekspertów zespół naszych najbliższych rywalek wyraźnie się wzmocnił (o aktualnym składzie piszemy trochę dalej). Zespół Enei AZS Politechniki Poznań znakomicie wypadał też w przedsezonowych sparingach, między innymi pokonując dwukrotnie Polonię oraz wygrywając z kompletem zwycięstw organizowany w Warszawie IV Memoriał Bohdana Bartosiewicza. Podczas warszawskiego memoriału poznanianki pokonały nasz zespół 80:66. Do przerwy to Polonistki prowadziły 32:28, jednak dla końcowego wyniku decydująca była trzecia kwarta, w której Czarne Koszule uległy rywalkom aż 17:32. Na 6 minut przed końcem meczu w ostatniej kwarcie nasze koszykarki zdołały jeszcze zmniejszyć przewagę przeciwniczek do jednego oczka (61:62), ale wówczas do zwycięstwa swoją drużynę poprowadziły Agnieszka Skobel (13 pkt w całym spotkaniu), Maya Dodson (18 pkt i 11 zbiórek) i Alecia Sutton (15 pkt i 6 asyst) – czyli nowe nabytki AZS-u, o których piszemy poniżej. W zespole z Warszawy najskuteczniejsze w tym spotkaniu były Andjelina Radić (17 pkt, 3/6 za 3 pkt) i Andreona Keys (10 pkt).

Jovana Popović (z piłką) z Enei AZS Politechniki Poznań podczas IV Memoriału Bartosiewicza; fot. Krawczyk.photo

Oba zespoły spotkały się wcześniej w okresie przygotowawczym podczas AZS UMCS LUBLIN CUP, w którym Polonia zdecydowanie uległa akademiczkom 70:92. Warto jednak zauważyć, że w tym meczu w Polonii nie mogły zagrać Martyna Leszczyńska, Marta Mistygacz i Weronika Preihs. Także i w tym spotkaniu – kontrolowanym przez poznanianki – najwięcej punktów zdobyła nasza serbska skrzydłowa Radić (15 pkt), a 3 oczka mniej (12 pkt) zgromadziła Klaudia Sosnowska. W zespole z Poznania brylowało zagraniczne trio: Jovana Popović (23 pkt, 4 asysty, 2 przechwyty), Maya Dodson (18 pkt, 10 zbiórek, 3 asysty) i Alecia Sutton (18 pkt i 10 asyst).

Kadra zespołu z Poznania

Wspomniana wyżej Serbka Jovana Popović to jedyna zagraniczna zawodniczka obu drużyn, która jest wierna barwom klubowym w kolejnym sezonie. Z jej znakomitą grą, a także ujmującą osobowością (dostrzegalną na przykład w pomeczowych wywiadach, jakie z nią przeprowadzaliśmy) mieliśmy okazję zapoznać się już przed rokiem. Będzie to dla niej już trzeci sezon z rzędu w drużynie Enei AZS Politechniki Poznań.

 

Kadra zespołu Enei AZS Politechniki Poznań podczas IV Memoriału Bartosiewiczafot. Krawczyk.photo

Do przesympatycznej Jovany dołączyły trzy inne „stranieri”:

  • Maya Dodson – USA, 191 cm, 23 lata, środkowa. O jej klasie świadczy fakt, że w tym roku została wybrana w drafcie WNBA do drużyny Phoenix Mercury. W ubiegłym sezonie grała w NCAA w drużynie University Notre Dame (tej samej, w której grała występująca rok temu w Poznaniu Taya Davis-Reimer), notując średnio 12,6 pkt oraz 7,3 zbiórki i 2,8 bloku na mecz. Podczas występów w IV Memoriale Bartosiewicza imponowała skocznością w walce o zbiórki oraz dobrą skutecznością (41 pkt w 3 meczach, a zatem tylko jeden punkt dzielił ją od zrównania się z dwoma najskuteczniejszymi zawodniczkami turnieju).
  • Alicia „Sug” Sutton – USA, 173 cm, 24 lata, rozgrywająca. W 2017 r. została z reprezentacją Stanów Zjednoczonych wicemistrzynią świata w kategorii U19. W sezonie 2020/21 grała już w EBLK w barwach Ślęzy Wrocław, notując średnio blisko 19 punktów i 7 asyst na mecz. Ubiegły rok spędziła w Australii w klubie JCU Townsville Fire. Podczas turnieju w Warszawie potwierdziła zarówno swój potencjał strzelecki (także 41 punktów w 3 meczach), jak i umiejętność dzielenia się piłką z koleżankami z zespołu (17 asyst w 3 meczach).
  • Kateryna Rymarenko – Ukraina, 185 cm, 32 lata. W polskiej ekstraklasie jest doskonale znana. W sezonie 2014/2015 grała w ROW Rybnik, w kolejnym zdobyła mistrzostwo kraju ze Ślęzą Wrocław. W sezonie 2017/2018 grała już w Enei AZS Politechnice Poznań, zaś następne trzy sezony spędziła w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin (2018/2019), w Artego Bydgoszcz (2019/2020) i w DGT AZS Politechnice Gdańskiej (2020/2021). W ubiegłym cyklu rozgrywek reprezentowała barwy ukraińskiego Prometey Kamianske, gdzie wyróżniła się wysoką skutecznością rzutów: 52% za 2 pkt i 43% za 3 pkt.

Większość polskich zawodniczek w zespole z Poznania znamy z ubiegłego sezonu, choć niektóre wyróżniające się zmieniły barwy klubowe. Liliana Banaszak przeszła do BC Polkowice, a Katarzyna Trzeciak już w styczniu 2022 r. do niemieckiego Herner TC.

W kadrze AZS-u pojawiły się też dwie nowe polskie zawodniczki. Po wielu latach (grała tu już w okresie 2008-2010) do rodzinnego Poznania powróciła doświadczona Agnieszka Skobel – 33 lata, 180 cm, rzucająca/niska skrzydłowa. Ta występująca także w reprezentacji Polski zawodniczka ostatnie trzy sezony spędziła w ligach belgijskiej i niemieckiej. Z kolei z UKS Basket  Aleksandrów Łódzki dołączyła Karolina Dżochowska (18 lat, 180 cm, niska skrzydłowa), która będzie także reprezentować klub z Poznania w rozgrywkach U19.

Z występujących w sezonie 2021/2022 i grających nadal w drużynie z Poznania Polek najlepszymi statystykami w poprzednim cyklu rozgrywek legitymowały się:

  • Daria Marciniak (28 lat, 183 cm, środkowa) – średnio 7,2 pkt i 5,4 zbiórki w meczu;
  • Malina Piasecka (18 lat, 168 cm, rozgrywająca) – średnio 3,7 pkt w meczu.

Zmiany w zespole z Poznania nastąpiły także w sztabie szkoleniowym. Grzegorza Zielińskiego na stanowisku trenera głównego zastąpił Wojciech Szawarski.

O zmianach w zespole Polonii pisaliśmy już osobno, są one znane kibicom warszawskiej drużyny. Patrząc globalnie na całe zgłoszone składy, zawodniczki Polonii są średnio o 2 milimetry wyższe (średnia 179,7 cm, wobec 179,5 cm w drużynie poznańskiej). Poznanianki są natomiast nieco młodsze (średnia wieku 23,5 lat, wobec średniej 25 lat w zespole Czarnych Koszul).

Nasze rywalki w poprzednich latach

W poprzednich kilku sezonach zespół Enei AZS Politechniki Poznań był jedną ze słabszych drużyn kobiecej ekstraklasy koszykówki. W ubiegłym roku po rundzie zasadniczej klub z Poznania zajmował dopiero 9. miejsce z zaledwie trzema wygranymi meczami. Jeszcze dalej w tabeli znajdował się w sezonie 2019/2020 (10. miejsce na 12 drużyn) i 2018/2019 (12. lokata w stawce 13 zespołów).

Nieco lepszy był tylko sezon 2020/2021, w którym koszykarki z Poznania rundę zasadniczą zakończyły na 6. miejscu, jedyny raz w ciągu ostatnich pięciu lat kwalifikując się do fazy play-off. Jednak ich przygoda w dalszej części rozgrywek nie trwała długo – ćwierćfinały zakończyły się porażką 0:3 z drużyną z Gorzowa Wielkopolskiego.

Ale te chudsze lata datują się dopiero od 2004 roku (niedużo w długiej historii poznańskiej koszykówki). W 2012 r. drużyna spadła nawet do 1. ligi, a do ekstraklasy wróciła dopiero w 2017 r. po wykupieniu dzikiej karty. Przedtem miała na koncie liczne medale mistrzostw Polski (pierwszy, brązowy, już w 1931 r.), a w sezonie 1976/1977 zdobyła złoty medal.

Opierając się na zeszłorocznych wyliczeniach naszych kronikarzy, możemy stwierdzić, że drużyny AZS Poznań i Polonii Warszawa spotkały się w meczach ligowych już 71 razy. Z tego 41 razy wygrały Czarne Koszule (w tym dwa razy po dogrywce), a 30 razy poznanianki. Jak będzie tym razem, przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Wiele wskazuje, że sezon 2022/2023 może być dla drużyny z Poznania najlepszy od kilku lat. Zespół dokonał planowanych wzmocnień i dobrze spisywał się w okresie przygotowawczym. Nie zdziwimy się, jeśli pozycja po rundzie zasadniczej będzie wyższa niż dwa lata temu (6. miejsce). Ale póki co jesteśmy przed pierwszym meczem sezonu i wszystkie przewidywania mogą się okazać zawodne. Liczymy, że koszykarki Polonii Warszawa będą w stanie nawiązać równą walkę i pokusić się o niespodziankę w tym meczu otwarcia obu drużyn. Transmisję z meczu w Poznaniu będzie można obejrzeć odpłatnie na platformie  emocje.TV, oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2022/23.

Zdjęcie do grafiki tytułowej – fot. Krawczyk.photo

Głównym Partnerem SKK Polonia podczas koszykarskich krajowych rozgrywek ligowych w 2022 r. i rozgrywek europejskich jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Piąte domowe zwycięstwo z rzędu – kolejny krok w stronę play-off!
5 lutego 2023
Sobotni mecz z Katarzynkami – potyczka z marzeniami o play-off w tle
4 lutego 2023
Koniec przedsprzedaży internetowej biletów na sobotni mecz z Katarzynkami
3 lutego 2023

Twitter