W najbliższą środę – mecz w Wilanowie z Zagłębiem Sosnowiec

Drugi w tym sezonie pojedynek na własnym parkiecie SKK Polonii Warszawa w Energa Basket Lidze Kobiet (EBLK) znów rozegrany zostanie w środowy wieczór – 09.11.2022r. o godz. 20:00. Tym razem przeciwniczkami Czarnych Koszul będą koszykarki MB Zagłębia Sosnowiec, które bardzo dobrze rozpoczęły obecny sezon (bilans 3:1). W ubiegłym cyklu rozgrywek udało nam się wygrać pojedynek z tą drużyną we własnej hali. Jak będzie tym razem?

Historia pojedynków

Po raz pierwszy w ostatnich latach koszykarkom Polonii Warszawa przyszło się zmierzyć z Zagłębiem wiosną 2018 r. w rozgrywanym w Sosnowcu półfinałowym turnieju o awans do I ligi. Do meczu ostatecznie nie doszło, a Polonistki wygrały go walkowerem. Ponowną okazją do konfrontacji był rozegrany dwa tygodnie później – 20-22 kwietnia 2018 r. – w hali przy Konwiktorskiej 6 turniej finałowy, w którym Czarne Koszule uległy rywalkom 59:62. Pomimo to obie drużyny zajęły czołowe miejsca w turnieju i awansowały na wyższy poziom rozgrywek. Najwięcej punktów dla Zagłębia w tym meczu zdobyła Sylwia Wojtylas (16 pkt), znajdująca się w dalszym ciągu w składzie Zagłębia, ale ze względu na to, że przekroczyła już limit wieku U23 w obecnym sezonie pojawia się na parkiecie sporadycznie (jak dotychczas 19 minut w czterech meczach). W barwach Polonii najskuteczniejsza we wspomnianym meczu była Anna Kuncewicz (22).

Na kolejną konfrontację trzeba było zaczekać prawie trzy lata, do momentu kiedy oba zespoły spotkały się w rozgrywkach ekstraklasy. Spotkanie z Zagłębiem, rozegrane w wilanowskiej hali, było pierwszym w poprzednim sezonie zwycięstwem Polonii. Mecz był bardzo zacięty, zakończył się wynikiem 92:88 dla Czarnych Koszul. Najwięcej punktów dla Polonii zdobyły wtedy Klaudia Sosnowska, Martyna Leszczyńska i Loryn Goodwin (wszystkie po 17 pkt). Dla drużyny gości najlepiej punktowały – nie grająca już dziś w Sosnowcu – Nina Bogicević (25 pkt) oraz pozostająca dziś gwiazdą drużyny Jessica January (21 pkt).

Rewanż rozegrany 29 stycznia 2022 r. był udany dla naszych przeciwniczek, które wygrały 89:79. Najwięcej punktów dla gospodyń zdobyła Jessica January (28), a dla Polonii Anna Pawłowska (23) i Klaudia Sosnowska (20). Nasz zespół wystąpił w Sosnowcu osłabiony brakiem Loryn Goodwin, Martyny Leszczyńskiej, Martyny Pyki i Sylwii Siemenas.

Poprzedni sezon obie drużyny zakończyły na bardzo zbliżonych pozycjach. Polonia, która w sezonie zasadniczym zanotowała 10 zwycięstw i tyle samo porażek, zajęła 7. miejsce, a Zagłębie z 8 zwycięstwami na koncie, zakończyło rozgrywki z 8. lokatą.

Bardzo dobre wyniki w obecnym sezonie

Jak dotychczas sosnowiczanki rozegrały w tym sezonie cztery spotkania, z czego trzy zakończyły się ich zwycięstwem. Rozpoczęły od „planowego”, niepodlegającego dyskusji, zwycięstwa we własnej hali z drużyną beniaminka ekstraklasy – MKS Pruszków (74:51). W drugim spotkaniu – znów rozegranym w Sosnowcu – zmierzyły się z Eneą AZS Politechnika Poznań i tym razem nie były zdecydowanym faworytem. Pierwszą kwartę wygrały faworyzowane poznanianki aż dziesięcioma punktami (19:9) i mogło się wydawać, że potwierdzą swoją dominację. Ale w kolejnych częściach meczu lepsze były gospodynie i mimo, że przed ostatnią kwartą nadal przegrywały czterema punktami, ostatecznie odniosły minimalne zwycięstwo 63:62.

Potem koszykarki MB Zagłębie Sosnowiec zagrały dwa mecze wyjazdowe. Pierwszy z nich był najbardziej nieudany, zakończony wysoką przegraną z 1KS Ślęzą Wrocław – 62:84. Ale po nim nasze najbliższe przeciwniczki sprawiły kolejną niespodziankę, pokonując w Lublinie zdecydowane faworytki, aktualne wicemistrzynie Polski 79:71. Trzecia z serii wyjazdowych potyczek czeka je w najbliższą środę, właśnie w meczu z Polonią Warszawa.

Zagłębie w nowej odsłonie

Tym co wyróżniało koszykarki Zagłębia w sezonie 2021/2022był wąski skład i zdecydowana, największa wśród wszystkich zespołów ekstraklasy, dominacja zawodniczek z niepolskimi paszportami. Polonia z kolei – oprócz grającego wyłącznie polskim składem GTK Gdynia oraz Ślęzy Wrocław – była natomiast drużyną w największym stopniu opierającą swą grę na polskich koszykarkach.

Przed obecnym sezonem w składzie drużyny z Sosnowca nastąpiły bardzo duże zmiany. Z grających rok temu „stranieri” pozostała jedynie Jessica January. Pozostałe trzy zawodniczki zagraniczne to „nowe nabytki”. Do zespołu dołączyły także Łucja Grzenkowicz z Energi Toruń oraz Alicja Jarząb z Basketu Aleksandrów Łódzki. Ale opieranie gry na koszykarkach z zagranicznymi paszportami pozostało, w stopniu większym niż w innych drużynach ekstraklasy, cechą wyróżniającą Zagłębie. W dotychczasowych spotkaniach polskie koszykarki zdobyły tylko 13% wszystkich punktów drużyny i spędziły na parkiecie łącznie tylko 29% minut (czyli niewiele więcej niż 20% wymuszane przez przepisy PZKosz). To zdecydowana różnica w stosunku do Polonii, gdzie obok zawodniczek zagranicznych główną rolę w zespole odgrywają też Polki: Martyna Leszczyńska, Anna Pawłowska czy Klaudia Sosnowska.

Przyjrzyjmy się zatem tej kluczowej szóstce zawodniczek MB Zagłębia Sosnowiec, która stanowi o sile zespołu. Są to:

• Batabe Zempare (28 lat, 188 cm, USA, silna skrzydłowa) – zawodniczka legitymuje się paszportem amerykańskim, ale pochodzi z Ghany. W minionym sezonie grała w lidze belgijskiej, notując średnio 14,5 punktu i 10 zbiórek na mecz. W Zagłębiu jej statystyki są jeszcze bardziej okazałe – przeciętnie 20,3 pkt (najwięcej w drużynie) i 10,8 zbiórki (czwarty wynik w całej lidze). W 3 z 4 swoich dotychczasowych meczów EBLK skompletowała double-double, dzięki dwucyfrowej liczbie punktów i zbiórek
  • Jessica January (27 lat, 170 cm, USA, rozgrywająca) – w ubiegłym cyklu rozgrywek jedna z największych gwiazd ekstraklasy. To już jej trzeci sezon w EBLK w barwach Zagłębia, w bieżącym niemal nie schodzi z boiska, grając średnio 38 minut 16 sekund w meczu. Jak dotychczas notuje średnio 16,8 punktu; 8,3 asysty oraz 2 przechwyty w meczu. Te osiągniecia sprawiają, że jest liderką w klasyfikacji najlepiej asystujących zawodniczek w całej EBLK, zaś w kategorii przechwytów ma miejsce w czołowej piątce ekstraklasy (lepszy wynik od niej ma nasza Andreona Keys, która ma na koncie 8 przechwytów w 3 meczach).
  • Quinn Urbaniak-Dornstauder (27 lat, 193 cm, Kanada, środkowa) – to starsza siostra Zayn, która grała w klubie Sosnowca w ubiegłym sezonie. Reprezentantka Kanady, ostatnio występowała w lidze belgijskiej i w rozgrywkach Euroligi. W tym sezonie notuje na razie średnio dla swojego zespołu 13,5 punktu i 10,8 zbiórki w meczu. Skuteczna walka na tablicy plasuje ją w czołowej czwórce EBLK w tym elemencie (ex aequo z Batabe Zempare)
  • Miroslava Mistinova (25 lat, 183 cm, Słowacja, rzucająca) – reprezentantka swojego kraju. Ma na swoim koncie mistrzostwo Słowacji. Rok temu grała w MK Ružomberok, osiągając średnio 13 punktów w meczu. W tym roku jej statystyki są tylko nieznacznie słabsze – 9,8 pkt i 7,8 zbiórki w meczu. Regularnie pojawia się w pierwszej piątce zespołu z Sosnowca.
  • Aleksandra Wojtala (22 lata, 171 cm, rozgrywająca) – to najważniejsza w zespole zawodniczka spośród Polek spełniających warunek U23. Dotychczasowe jej osiągnięcia w sezonie to przeciętnie 5,3 pkt i 3 asysty w meczu. Od początku swej kariery związana z Zagłębiem Sosnowiec. Grała w turnieju finałowym o awans do I ligi, rozgrywanym w hali Polonii w 2018 roku. Rzuciła wtedy dla swej drużyny 2 punkty.
  • Klaudia Wnorowska (19 lat, 185 cm, silna skrzydłowa) – druga z młodych zawodniczek w zespole, już drugi rok grająca w Sosnowcu. W sezonie 2020/2021 reprezentowała barwy Wisły Kraków, występując w 1. Lidze Kobiet. W bieżącym sezonie ma na koncie średnio 2,3 pkt w meczu, grając ok. 16 minut.

Porównanie obu zespołów

Porównanie statystyk zespołowych (Tabela 1) sugeruje, że Polonistki lepiej wypadają w rzutach zza łuku, notują około dwukrotnie więcej przechwytów i dwa razy więcej zablokowanych rzutów przeciwniczek. Natomiast koszykarki drużyny gości wypadają lepiej w rzutach wolnych i rzutach za 2 punkty, zbiórkach oraz popełniają przeciętnie mniejszą liczbę strat. Poza blokami i przechwytami nie są to jakieś duże różnice.

Polonia wyróżnia się znacznie większą rotacją składu. W Zagłębiu, poza czterema zawodniczkami z paszportami zagranicznymi, znaczącą liczbę minut na parkiecie spędzają tylko dwie Polki: Aleksandra Wojtala i Klaudia Wnorowska. Wszystkie cztery „stranieri” spędzają średnio na parkiecie powyżej 30 minut, w tym Jessica January ponad 38 minut. Mimo gry tak wąskim, praktycznie sześcioosobowym składem, sosnowiczanki wygrały ostatnio trzecią i czwartą kwartę meczu w Lublinie. Dominowały także w końcówce bardzo zaciętego spotkania z Eneą AZS Politechnika Poznań. A przed spotkaniem w Warszawie miały półtora tygodnia przerwy na treningi i wypoczynek, więc nie należy liczyć, że zabraknie im sił.

Tabela 1. Statystyki zespołowe na dzień 09.11.2022 r.