160 autobusów elektrycznych to liczba imponująca w skali Europy. Tyle właśnie zeroemisyjnych pojazdów porusza się po Warszawie dzięki wielkiej inwestycji Miejskich Zakładów Autobusowych wspomaganej przez fundusze z Unii Europejskiej. Jedynie w Moskwie i Londynie porusza się więcej elektrobusów niż w stolicy Polski.
Najważniejszymi cechami autobusów elektrycznych jest brak emisji spalin (stąd ich zeroemisyjność) oraz niemal bezgłośne działanie na poziomie zaledwie 77 decybeli. Dzięki posiadanym przez MZA autobusom elektrycznym do warszawskiego powietrza rocznie trafia o 12 tysięcy ton mniej dwutlenku węgla.
Dodatkowo autobusy elektryczne posiadają system rekuperacji – to znaczy, że mogą odzyskiwać energię elektryczną wytwarzaną podczas hamowania.
Dzięki inwestycjom w tabor elektryczny udało się praktycznie wyeliminować pojazdy spalinowe z Traktu Królewskiego i znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla na kilkunastu innych trasach obsługiwanych przez elektrobusy, między innymi do Wilanowa. Właśnie tam, w sąsiedztwie rezydencji Jana III Sobieskiego, znalazła się największa w stolicy ładowarka dotykowa dużej mocy. Dzięki sześciu stanowiskom o łącznej mocy 2,4 megawata) kilka autobusów jednocześnie może w zaledwie kilkanaście minut uzupełnić baterie do pełnej ich pojemności i wyruszyć dalej w drogę.
Podobnych stacji ładowania jest więcej – na pętlach Browarna, Chomiczówka, Esperanto, Konwiktorska, Nowodwory, Spartańska i Szczęśliwice.
Czystszy transport w Warszawie zapewniają także autobusy gazowe. W tej dziedzinie Miejskie Zakłady Autobusowe są krajowym liderem w zakupach tego typu niskoemisyjnego taboru. Tradycje eksploatacji pojazdów gazowych sięgają w Warszawie 1936 roku, natomiast po wojnie “gazowce” wróciły na stołeczne ulice w roku 2015. Wtedy zadebiutowało 35 pojazdów marki Solbus napędzanych skroplonym gazem ziemnym. Obecnie na ulice stolicy wyjeżdża już 305 pojazdów zasilanych skroplonym i sprężonym gazem ziemnym – są to najnowocześniejsze pojazdy MAN Lion City, Solaris Urbino czwartej generacji, a także premierowy model Sancity z najstarszej polskiej fabryki taboru – sanockiego Autosana.
Miejskie Zakłady Autobusowe w 2023 roku osiągną liczbę 495 autobusów elektrycznych oraz gazowych i chcą w przyszłości wprowadzać do ruchu kolejne autobusy zeroemisyjne, w tym wodorowe, tak aby w roku 2050 osiągnąć sto procent tego typu pojazdów we flocie.
Fot. Archiwum MZA