Ostatni mecz rundy zasadniczej EBLK – derby w Pruszkowie

1 rok temu | 08.03.2023, 14:33

W środę 8 marca 2023 roku o godz. 18:00 koszykarki SKK Polonia Warszawa zagrają na wyjeździe ostatni mecz rundy zasadniczej trwających rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK). Przeciwnikiem w Dniu Kobiet będzie MKS Pruszków, czekają nas zatem derby Mazowsza, a nawet aglomeracji warszawskiej.

Stawka meczu

Nie ulega wątpliwości, że Czarne Koszule są faworytem tego spotkania. Wskazuje na to chociażby pozycja w tabeli ekstraklasy – odpowiednio siódma naszych koszykarek i jedenasta (ostatnia) rywalek – oraz dotychczasowe wyniki. Polonia wygrała już dziewięć z 19 ligowych meczów, a MKS Pruszków zaledwie dwa spotkania. Jednak pojedynki derbowe mają wyjątkową dynamikę i rządzą się swoimi prawami. Z tego względu wyniku nie należy uważać za przesądzony. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że w barwach klubu z Pruszkowa grają Pola Dmochewicz i świętująca w dniu meczu urodziny Sonia Frojdenfal, które jeszcze niedawno reprezentowały Czarne Koszule. Z kolei Polonistki Klaudia Sosnowska i Marta Mistygacz grały w przeszłości w barwach Lidera Pruszków, którego ligowe losy przeplatają się z MKS-em.

Sonia Frojdenfal (MKS Pruszków, nr 8) – była koszykarka SKK Polonia Warszawa w dniu meczu świętować będzie urodziny; fot. Krawczyk.photo

Jeśli Polonia wygra najbliższe spotkanie, wówczas zajmie siódme miejsce po rundzie zasadniczej EWBL i w ćwierćfinałach play-off nasze koszykarki czekać będzie wyjazd do mistrzyń Polski z Polkowic. Przegrana (przy równoczesnym wysoce prawdopodobnym zwycięstwie Ślęzy Wrocław w Bydgoszczy) oznacza pojedynek ćwierćfinałowy z liderem tabeli – Polską Strefą Inwestycji Enea Gorzów Wlkp. Obaj potencjalni przeciwnicy są niemal równie trudni, ale już ewentualna wygrana w Pruszkowie pozwoli na wyrównanie zeszłorocznego dorobku ligowego – 10 zwycięstw przy 10 przegranych i siódme miejsce w ostatecznym rozrachunku.

Aktualne ligowe dossier naszych rywalek

Zespół MKS Pruszków dopiero w ubiegłym roku awansował do ekstraklasy. Zdecydował się przystąpić do rozgrywek w wyłącznie polskim składzie, którego trzon stanowiły zawodniczki, które wywalczyły awans na najwyższy szczebel rozgrywek. W związku z tym zdecydowana większość komentatorów skazywała zespół z Pruszkowa na ostatnie miejsce w tabeli EBLK i wróżyła mu co najwyżej nieliczne, pojedyncze zwycięstwa, podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach w przypadku zespołu GTK Gdynia. Być może ta przepowiednia by się sprawdziła, gdyby nie niespodziewane kłopoty finansowe i związane z nimi radykalne odmłodzenie składu Polskich Przetworów Basket 25 Bydgoszcz oraz rozwiązanie kontraktów z zagranicznymi koszykarkami.

W tej chwili drużyny z Pruszkowa i Bydgoszczy mają na koncie po dwa zwycięstwa, ale MKS Pruszków jest w lepszej sytuacji, bo ma korzystniejszy bilans punktowy bezpośrednich spotkań. Zespół naszych najbliższych rywalek rozpoczął rozgrywki od bolesnej serii 11 porażek. Z tego tylko w dwóch spotkaniach – z Basketem 25 Bydgoszcz (85:80) i Energą Krajowa Grupa Spożywcza Toruń (81:89) – nawiązał w miarę równą walkę, przegrywając odpowiednio pięcioma i ośmioma punktami. Dopiero dwunasty mecz przyniósł niespodziankę – wygraną 82:69 z  osłabionym brakiem swojej liderki Jessiki January MB Zagłębiem Sosnowiec. Trzy kolejki później przyszło drugie zwycięstwo – z grającą już uszczuplonym składem drużyną z Bydgoszczy (86:75). Ostatnio jednak pruszkowianki zaliczyły znów bolesną serię czterech kolejnych ligowych przegranych, każdą z nich różnicą ponad 20 punktów.

Potyczka w pierwszej rundzie

Pierwszy mecz Polonii z MKS-em Pruszków, rozegrany 17 grudnia 2022 roku w hali w Wilanowie, zakończył się dość wyraźnym zwycięstwem Czarnych Koszul (79:65), choć przez większą część czasu gry był stosunkowo wyrównany.  Wprawdzie pruszkowianki nie prowadziły ani przez moment, ale przewaga gospodyń nie była zbyt wielka. Jeszcze na początku trzeciej kwarty przez moment na tablicy widniał wynik remisowy (39:39), a w 26. minucie gry różnica wynosiła tylko dwa punkty (50:48). Z kolei na pięć minut przed końcową syreną przewaga Polonii była największa, bo wynosiła 22 oczka (73:51). Potem Czarne Koszule nie forsowały już tak mocno tempa gry i różnica zmniejszyła się do 14 punktów.

W drużynie Polonii gwiazdą tego meczu była Jessica Jackson – zdobyła 21 punktów, do których dołożyła 8 zbiórek. Bardzo dobrze zagrała też Andreona Keys, która zanotowała double-double (11 punktów i 11 zbiórek, na dodatek jeszcze 7 asyst, niewiele zatem zabrakło do triple-double). Dwucyfrowe liczby punktów miały na koncie też Martyna Leszczyńska (14, a do tego 11 zbiórek) i Anna Pawłowska (również 14 pkt). W składzie Polonii zabrakło kontuzjowanej Angeliki Vintsilaiou.

W drużynie MKS-u Pruszków najlepiej wypadła… nasza była koszykarka Pola Dmochewicz (15 punktów i 9 zbiórek). Jest pewną niepisaną tradycją, że byli zawodnicy i zawodniczki Polonii bardzo dobrze grają w nowych barwach w spotkaniach przeciwko zespołowi Czarnych Koszul. Dobrze zaprezentowały się też Julia Berezowska (20 pkt) oraz Magdalena Parysek-Bochniak (14 pkt).

Trzon składu MKS Pruszków

Trzon składu drużyny z Pruszkowa stanowi 10 zawodniczek, pozostałe dwie odgrywają bardziej epizodyczne role. Pierwszą piątkę tworzą najczęściej:

• Magdalena Parysek-Bochniak (33 lata, 182 cm, silna skrzydłowa) – gra średnio 26,5 minuty w meczu i zdobywa 14,1 pkt, dzięki czemu jest najskuteczniejszą Polką w całej lidze (14. miejsce przy uwzględnieniu zagranicznych koszykarek). Nieźle też spisuje się na tablicy, notując średnio 4,8 zbiórki na mecz.

Magdalena Parysek-Bochniak (MKS Pruszków, nr 13) – najlepiej punktująca Polka w EBLK; fot. Krawczyk.photo

• Julia Berezowska (26 lat, 180 cm, niska skrzydłowa) – gra przeciętnie 28 minut i zdobywa 10,5 pkt na mecz. Odznacza się dobrą skutecznością zza łuku: 34,1% celnych rzutów za 3 punkty, z czego już 30 „trójek” w jej wykonaniu znalazło drogę do kosza.
  • Weronika Papiernik (25 lat, 174 cm, rozgrywająca/rzucająca) – spędza średnio prawie 28 minut przeciętnie na parkiecie, zdobywając 9,1 pkt. Jej najważniejszą rolą jest dzielenie się piłką z koleżankami z zespołu – notuje przeciętnie 6,1 asysty w meczu (7. miejsce indywidualnie w EBLK). Umiejętnie wymusza przewinienia rywalek – średnio 4 w meczu, co jest dziesiątym wynikiem w ekstraklasie.
  • Marzena Marciniak (32 lata, 183 cm, rzucająca/niska skrzydłowa) – kapitanka zespołu z Pruszkowa gra w tym sezonie średnio ponad 22 minuty w meczu i zdobywa 7,7 pkt. Jest to druga dobrze rzucająca za 3 punkty zawodniczka (33% skuteczności). Jest także pierwszą zbierającą zespołu, notując przeciętnie 6,4 zbiórki na mecz.
  • Marta Masłowska (20 lat, 181 cm, niska skrzydłowa) – wypożyczona z MUKS Poznań koszykarka gra średnio 25 minut i notuje 4,6 punktu w meczu. To najważniejsza zawodniczka U-23 w zespole. W 14 swoich próbach jeszcze ani razu się nie pomyliła z linii rzutów wolnych.

Pozostałe zawodniczki przeważnie pełnią funkcję rezerwowych, choć sporadycznie zdarza im się pojawiać w pierwszym składzie wytypowanym przez trenera Bartłomieja Przelazłego:

• Pola Dmochewicz (25 lat, 180 cm, silna skrzydłowa) – ani razu nie wystąpiła w tym sezonie w pierwszej piątce, ale jest chyba najważniejszą zawodniczką wchodzącą z ławki. Gra przeciętnie 17 minut w meczu i zdobywa w tym czasie 5,0 pkt. W poprzednim meczu EBLK nie wystąpiła z powodu urazu.
  • Katarzyna Świeżak (23 lata, 185 cm, środkowa) – gra przeciętnie 13,5 minuty i rzuca 3,9 pkt na mecz. Podczas nieco ponad 241 minut spędzonych na parkiecie zebrała piłkę 53 razy.
  • Karolina Zaborska (23 lata, 172 cm, rozgrywająca/rzucająca) – średnio gra 12,5 minuty i zdobywa 3,4 pkt w meczu. W meczu u siebie z BC Polkowice rzuciła 10 pkt, co jest jej rekordem w ekstraklasie.
  • Marta Stawicka (21 lat, 179 cm, rzucająca/niska skrzydłowa) – gra średnio 16,5 minuty i zdobywa 2,7 pkt w meczu. Druga pod względem czasu gry zawodniczka U23. Najbardziej udane zawody w barwach MKS Pruszków rozegrała na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań.
  • Sonia Frojdenfal (25 lat, 160 cm, rozgrywająca) – tylko raz w wyjściowym składzie pruszkowianek, gra średnio 11 minut, a w 19 meczach zdobyła 36 pkt i rozdała 32 asysty. W dniu meczu Sonia będzie obchodziła swoją „pierwszą ćwiartkę”, czyli 25. urodziny – wszystkiego najlepszego!
Koszykarki Polonii  Warszawa pojadą do Pruszkowa wkrótce po rozgrywanych dzień po dniu dwóch spotkaniach w ramach turnieju Final Four EWBL. Na odpoczynek miały zatem tylko dwa dni, ale mimo to zarówno drużyna i sztab trenerski jak i kibice Czarnych Koszul liczą na zwycięstwo. Mając na uwadze derbowy charakter spotkania, można się spodziewać sporej dawki emocji. A po meczu w Pruszkowie czekać nas będą znów tylko dwa dni na regenerację, tym razem przed dwoma wyjazdowymi spotkaniami rundy play-off (11 i 12  marca 2023 r.).
Odpłatną transmisję spotkania można będzie obejrzeć na platformie emocje.TV, oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2022/2023.