Podtrzymać serię z dwóch sezonów – mecz z Eneą AZS Politechnika Poznań

8 miesięcy temu | 15.12.2023, 21:14

Już w najbliższą sobotę – 16 grudnia o godz. 14:00 – koszykarki Polonii Warszawa podejmą na własnym parkiecie drużynę Enei AZS Politechnika Poznań. Patrząc na ligowa pozycję, potencjał obu drużyn jest zbliżony, choć z minimalnym wskazaniem na poznanianki. Po 8 seriach gier akademiczki zajmują 7. miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi Kobiet (OBLK), mając na koncie 3 zwycięstwa w 8 meczach. Polonia jest przedostatnia z jedną wygraną mniej, ale w przypadku zwycięstwa Czarne Koszule mają szansę na awans w tabeli ekstraklasy.

Perfekcyjny bilans Polonii w zeszłym sezonie

W ubiegłym sezonie rozgrywek OBLK zespół z Poznania zajął wysokie, trzecie miejsce w sezonie zasadniczym (bilans 12-8). Następnie jednak uległ 0:3 MB Zagłębiu Sosnowiec w ćwierćfinale rundy play-off. Przed rokiem SKK Polonia Warszawa po raz pierwszy zagrała z rywalkami z Politechniki w połowie października, inaugurując ówczesny sezon ligowy. Po zaciętym wyjazdowym meczu nasze koszykarki wygrały 73:68. We wspomnianym spotkaniu zdecydowanie najlepsza w naszej drużynie była Andreona Keys, która zdobyła 25 pkt i zanotowała 9 zbiórek. Drugą najskuteczniejszą Polonistką była Anna Pawłowska (13 pkt, 2x3 pkt). Po drugiej stronie „barykady” z dobrej strony pokazała się amerykańska rozgrywająca Alesia „Sug” Sutton, która rzuciła 18 pkt (w tym 3/4 za 3 pkt), a do nich dołożyła 7 zbiórek i 2 asysty.

W spotkaniu rewanżowym ponownie lepsza była Polonia. Tym razem w Warszawie na dwa dni przez pożegnaniem 2022 roku udało nam się zwyciężyć 76:64. Pomimo ciężkiej pierwszej kwarty, którą przegraliśmy 14:20, nasz zespół pokazał charakter i w kolejnych częściach gry wyglądał zdecydowanie pewniej. W ostatnich 10 minutach koszykarki Polonii zdominowały drużynę gości i przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę.

MVP w barwach Polonii była Jessica Jackson, która skompletowała double-double (17 pkt i 10 zbiórek), zaś udane zawody rozegrała także Martyna Leszczyńska (16 pkt i 6 zbiórek). W zespole z Poznania najlepiej punktowały Alesia Sutton (16 pkt, 6 zbiórek i 5 asyst) oraz Jovana Popović (11 pkt i 2 asysty). Ta pierwsza nie gra już w tym sezonie w barwach akademiczek. Pierwotnie Amerykanka podpisała z poznańskim klubem nową umowę, jednak po bardzo dobrym sezonie w WNBA zmieniła zdanie i porozumiała się z tureckim klubem OGM Ormanspor. Władze Enei AZS Politechnika Poznań rozstały się z zawodniczką za porozumieniem stron.

Nierówna gra drużyny z Poznania w obecnym sezonie

Przed obecnymi rozgrywkami włodarze klubu z Poznania nie postawili przez zespołem konkretnego celu sportowego. W poznańskich mediach przypomniano jednak, że już 19 lat miasto czeka na medal w żeńskim baskecie.

Wygląda jednak na to, że w tym sezonie poznańskie koszykarki nie mogą złapać odpowiedniego rytmu. Mając na uwadze świetny wynik z minionych rozgrywek ekstraklasy, teraz ich postawa ligowa wygląda jak na razie gorzej. Oczywiście, nie ma jeszcze połowy sezonu i karta może się odwrócić. Wydaję się jednak, że najlepszy czas, by spróbować zabrać punkty ekipie trenera Wojciecha Szawarskiego jest właśnie teraz. Mając także na uwadze ciężką sytuację Polonii w ligowej tabeli (analogiczny bilans 2-6 mają także kluby z Bydgoszczy i Torunia), nasze koszykarki powinny przystąpić do tego pojedynku wyjątkowo zmotywowane.

Od początku sezonu poznańska drużyna gra przeciętnie, jednak ostatnio wygrała 2 mecze z rzędu. Najwyższe zwycięstwo (90:55) akademiczki odniosły niecałe 2 tygodnie temu, grając na wyjeździe z zespołem z Bydgoszczy. Tydzień temu pokonały bezdyskusyjnie MKS Pruszków (80:52). We własnej hali poznanianki zagrały dwukrotnie, wygrywając pod koniec października z aktualnymi mistrzyniami Polski, zespołem Polski Cukier AZS UMCS Lublin 71:65 i notując w połowie listopada niepowodzenie w pojedynku z 1KS Ślęzą Wrocław 57:72. Najdotkliwsza porażka miała miejsce z zespołem KGHM BC Polkowice (30:69) na parkiecie wicemistrzyń Polski. Ostatnią kwartę tego spotkania poznanianki zakończyły wynikiem 2:11. AZS Politechnice nie udało się sprawić także niespodzianek na wymagających wyjazdach do Gdyni, Sosnowca i Gorzowa Wlkp.

Różnica w zdobyczach koszowych sobotnich rywalek Polonii wynosi zaledwie 7 pkt na niekorzyść poznanianek. Bilans spotkań to 3 zwycięstwa i 5 przegranych. Dla drużyny Enei AZS Politechnika Poznań spotkanie w Warszawie będzie już siódmym wyjazdowym meczem w trwającym sezonie OBLK.

Obecna kadra Enei AZS Politechnika Poznań

W porównaniu do poprzedniego sezonu zespół opuściło kilka zawodniczek. Oprócz wspomnianej Sutton kontraktu nie przedłużyła także druga Amerykanka, Maya Dodson. Z klubem z Poznania pożegnała się również ukraińska skrzydłowa, Kateryna Rymarenko. W bieżącej kadrze poznanianek brak też wychowanki i kapitanki zespołu Darii Marciniak, która borykała się z kontuzją w ubiegłym cyklu rozgrywkowym. Ponadto na zmianę barw klubowych zdecydowały się młode Polki: Karolina Dżochowska i Agata Makurat.

W aktualnej kadrze poznanianek 10 na 14 koszykarek ma polskie obywatelstwo. O sile drużyny z Poznania decydują obecnie w głównej mierze następujące zawodniczki:

Agnieszka Skobel (34 lata, 180 cm, rzucająca, #11) – jedna z czołowych polskich koszykarek, trzykrotna mistrzyni kraju (dwukrotnie z Wisłą Kraków, raz ze Ślęzą Wrocław) oraz aktualna reprezentantka Polski. W listopadzie 2023 roku miała swój duży wkład w ogromny sukces naszej kadry narodowej. W eliminacjach do mistrzostw Europy Polki pokonały 67:62 na wyjeździe Belgijki, aktualne mistrzynie Starego Kontynentu, a Skobel była jedną z czterech Biało-Czerwonych z dwucyfrowym wskaźnikiem eval (11). Pochodzi z Poznania, jest wychowanką tamtejszej Olimpii, a w polskiej ekstraklasie debiutowała w 2008 roku. Przed dołączaniem do AZS Politechniki przez trzy lata występowała w ligach belgijskiej i niemieckiej. Aktualnie gra średnio 38 minut w meczu, notując 15,2 pkt (najlepiej punktująca w zespole) oraz 4,5 zbiórki na mecz. Może pochwalić się rewelacyjną skutecznością z linii rzutów osobistych – 96% (21/22 próby) oraz wysoką celnością rzutów za 2 pkt (58%). Nieźle wypada także w swojej sztandarowej kategorii, notując przeciętnie 2 przechwyty na mecz (ósmy wynik w OBLK).

Agnieszka Skobel (z piłką) – czołowa zawodniczka Enei AZS Politechnika Poznań;

Chloe Wells (USA, 31 lat, 173 cm, rozgrywająca, #34) – dla doświadczonej zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych to drugi rok występów w Polsce – w sezonie 2019/20 przywdziewała strój klubowy Wisły Can-Pack Kraków. Na inaugurację tego cyklu rozgrywek OBLK rzuciła 27 pkt w wyjazdowym meczu z VBW Arką Gdynia (71:77). W miniony weekend w meczu z MKS Pruszków wróciła na boisko po niemal miesięcznej przerwie. Średnio spędza na parkiecie blisko 27 minut, rzucając 11,3 pkt oraz notując 3,8 asysty na mecz (liderka w drużynie). Z wynikiem przeciętnie prawie 3 przechwytów na mecz jest drugą najlepszą w tym elemencie w całej lidze, ustępując tylko KeKe Calloway z KS Basket 25 Bydgoszcz.

Mailis Pokk (Estonia, 31 lat, 187 cm, silna skrzydłowa, #23) – zawodniczka która dołączyła do akademiczek w trakcie ubiegłego sezonu i zdecydowała się pozostać na kolejny. Reprezentantka swojego kraju, brała zresztą udział w obu listopadowych meczach eliminacyjnych swojej reprezentacji do EuroBasketu 2025. W przeszłości występowała w ligach francuskiej i niemieckiej. W aktualnych  rozgrywkach OBLK jest bardzo groźna w rzutach za 3 pkt (15/32 – skuteczność 47%, drugi wynik w całej lidze). Średnio gra około 28,5 minuty i gwarantuje drużynie 10,3 pkt oraz 3,6 zbiórki na mecz.

Jovana Popović (Serbia, 33 lata, 173 cm, rozgrywająca/rzucająca, #33). To już jej czwarty sezon z rzędu w zespole z Poznania. To ona współkreuje grę na obwodzie Enei AZS Politechniki. Po zwycięskim meczu w Bydgoszczy otrzymała nominację do pierwszej piątki 7. tygodnia OBLK. Skompletowała w tym spotkaniu 20 pkt, 3 zbiórki i 6 asyst. W tym ostatnim elemencie, ze średnią 3,6 asysty na mecz, jest wiceliderką w gronie poznanianek w tym elemencie. Zapewnia swojemu zespołowi również średnio 8,9 pkt podczas nieco ponad 24 minut gry.

Alicja Rogozińska (21 lat, 174 cm, rozgrywająca, #93) – podstawowa zawodniczka U23 w zespole z Poznania. Pomimo młodego wieku to już piąty sezon z rzędu, gdy ma szansę występów w ekstraklasie w barwach akademiczek. Pięć z siedmiu meczów w tym cyklu rozgrywek OBLK rozpoczęła w wyjściowej piątce. Grając średnio nieco ponad 17 minut, rzuca 5,1 pkt na mecz, co czyni ją drugą najskuteczniejszą Polką w zespole.

Zuzanna Puc (26 lat, 185 cm, silna skrzydłowa/środkowa, #1) –  kolejna poznanianka,  w barwach akademiczek. Wychowanka klubu z Poznania dołączyła ponownie przed bieżącym sezonem do swojego macierzystego klubu. Ostatnie lata swojej kariery spędziła za granicą, zbierając doświadczenia zespołach amerykańskiej ligi akademickiej NCAA: Utep Miners i Utah Utes oraz we francuskim Limoges. W wygranych meczach w Bydgoszczy i Pruszkowie zaliczyła dwucyfrowe wskaźniki eval (odpowiednio 16 i 11)

Grupę zawodniczek U23 Enei AZS Politechniki Poznań w obecnych rozgrywkach uzupełnia kilka innych młodych polskich koszykarek. Są to m.in. Malina Piasecka (19 lat, 168 cm, rozgrywająca, #91) i trzykrotnie pojawiająca się w pierwszej piątce Aleksandra Żukowska (19 lat, 181 cm, rzucająca/niska skrzydłowa, #99). Skład akademiczek dopełniają Weronika Piechowiak (21 lat, 186 cm, środkowa, #95), Weronika Jarecka (21 lat, 176 cm, niska skrzydłowa, #97) i Aleksandra Piasecka (23 lata, 180 cm, rzucająca, #21).

Zbliżony dotychczasowy dorobek ligowy obu zespołów sugeruje, że w stolicy czeka nas wyrównane spotkanie. Koszykarki Polonii Warszawa w meczach z poznaniankami mają bilans 4-0 od czasu powrotu do ekstraklasy w 2021 roku. Kibice Czarnych Koszul z pewnością liczą na podtrzymanie tej dobrej passy w OBLK. Tych którzy chcą wesprzeć nasz zespół w walce o ten cel, zapraszamy do wizyty w hali w Centrum Sportu Wilanów!

Bilety można kupić online http://skkpoloniawarszawa.abilet.pl/ lub na miejscu (hala Centrum Sportu Wilanów) w dniu rozgrywania meczu, począwszy od na 60 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia spotkania. Transmisję z meczu w Warszawie można także obejrzeć odpłatnie na platformie emocje.TV, oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2023/24.

Głównym Partnerem Klubu SKK Polonia Warszawa podczas krajowych i europejskich rozgrywek jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa