Polski Cukier AZS UMCS Lublin górą w ligowej inauguracji sezonu 2024/2025

1 tydzień temu | 08.10.2024, 10:37

W pierwszej kolejce sezonu 2024/2025 ORLEN Basket Ligi Kobiet, w starciu z SKK Polonia Warszawa, górą Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Do przerwy na tablicy wyników widniał remis 36:36, jednak w drugiej połowie moc i konsekwencję pokazały liderki lubelskiej drużyny. Ostatecznie podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka wygrały wyraźnie 77:59. Polonistki pozostawiły jednak po swoim występie pozytywne wrażenie i dały sygnał, że obecny sezon może być udany.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej pierwszej połowy pierwszej kwarty. Kapitalnie zawody otworzyła Marzena Marciniak, trafiając dwie "trójki" w pierwszych minutach meczu. Kłopoty „Czarnych Koszul” rozpoczęły się w drugiej połowie pierwszej kwarty. Sygnał do ataku dla gości dała Magdalena Szymkiewicz, także trafiając dwa rzuty z dystansu. Konsekwencja i skuteczność gości z Lublina oraz brak tej skuteczności w barwach gospodyń, skutkowały wyraźną przewagą AZS UMCS Lublin na koniec pierwszych 10 minut. (24:14).

W drugiej odsłonie prawdziwą wolę walki i charakter w obronie pokazała Marzena Marciniak. Efektowny powrót do obrony, blok, a następnie szybki doskok do rywalki został bardzo pozytywnie odczytany przez resztę drużyny. Polonistki zdecydowanie poprawiły skuteczność, łącząc ją z konsekwencją w obronie. Udane akcje Sierry Moore oraz punkty po szybkim ataku Javyn Nicholson (po efektownej asyście, za plecami, Sierry) pozwoliły złapać „kontakt” z akademiczkami i w połowie drugiej kwarty wynik na tablicy to 24:30. Druga część drugiej kwarty to pokaz możliwości gry ofensywnej SKK Polonia. Trzy kolejne rzuty z półdystansu Javyn Nicholson, następnie "trójki" Alicji Janczak oraz Anny Pawłowskiej (praktycznie równo z syreną) pozwoliły dogonić wynik i do przerwy po bardzo ciekawym dla widzów baskecie, remis 36:36.

#11 Marzena Marciniak (fot. Krawczyk Photo)

Przy tak zaciętych meczach, bardzo często o wyniku decyduje III kwarta. Tak było też i tym razem. Aż do piątej minuty trzeciej odsłony byliśmy świadkami bardzo zaciętego ale i mocno chaotycznego basketu z obu stron. Główny problem Polonii leżał w braku skuteczności i braku konsekwencji w obronie. Taki stan rzeczy przy poprawie gry w ofensywie ekipy AZS UMCS Lublin spowodował wyraźny odskok w wyniku i wygraną tej kwarty 17:6. Dodatkowo swoje 4 przewinienie po faulu w ataku złapała Marzena Marciniak, co uszczupliło rotację i możliwości trenera Fourniera. Klaudia Sosnowska zmieniając Marzenę Marciniak, zdecydowanie nie miała w niedzielę swojego dnia i nie była w stanie skutecznie powalczyć z podkoszowymi liderkami AZS-u.

Czwarta kwarta to pokaz siły podkoszowej lubelskiej drużyny oraz możliwości w ataku, wchodzącej w tym meczu z ławki Stelli Johnson. Przewaga rywalek minuta po minucie rosła i na 5 minut przed końcem spotkania wynosiła już 18 pkt. Ostatecznie SKK Polonia Warszawa musiała uznać wyższość ekipy Polski Cukier AZS UMCS Lublin wynikiem 77:59. Pomimo tak dużej różnicy punktowej był to dobry do oglądania i zacięty mecz. O ostatecznym wyniku zadecydowała bardzo dobra postawa trzech liderek AZS-u. Laura Miskinene (17pkt. 12zb.) oraz Batabe Zempare (15pkt. 11zb.) zanotowały solidne double-double, a najwięcej punktów zdobyła Stella Johnson (20pkt. 8zb.). W drużynie SKK Polonia Warszawa dobre zawody rozegrały Javyn Nicholson (19pkt. 11zb.) i Sierra Moore (13pkt. 8zb.).

SKK Polonia Warszawa (fot. Krawczyk Photo)

Przed „Dumą Stolicy” bardzo ciężki październik. Już za tydzień wyjazd na gorący teren do Gorzowa Wielkopolskiego, za dwa tygodnie (20.10.2024 o godz. 14:00) do Centrum Sportu Wilanów w Warszawie zawita Mistrz Polski KGHM BC Polkowice, a w ostatni weekend kolejny ciężki wyjazd do Gdyni na spotkanie z VBW. Trzymamy kciuki za dalsze występy SKK Polonia Warszawa w Orlen Basket Lidze Kobiet. Inauguracyjny mecz pokazał, że w drużynie drzemie duży potencjał i kibice Czarnych Koszul powinni mieć w tym sezonie jeszcze dużo pociechy z postawy swoich ulubienic!

SKK Polonia Warszawa 59:77 Polski Cukier AZS UMCS Lublin

(14:24 | 22:12 | 6:17 | 17:24)

SKK Polonia Warszawa: Javyn Nicholson 19 (11 zb.), Sierra Moore 13, Anna Pawłowska 6, Marzena Marciniak 6, Daria Dubniuk 5, Serena Manala 4, Alicja Janczak 3, Bożena Puter 3, Kornelia Bukowczan i Klaudia Sosnowska 0.