Potyczka z wiceliderkami z Gorzowa Wlkp. – w niedzielę w samo południe

5 miesięcy temu | 27.01.2024, 20:20

Mecz z zespołem z Gorzowa Wielkopolskiego w niedzielę 28 stycznia 2024 r. o godz. 12:00 w Centrum Sportu Wilanów otwiera dla naszej drużyny maraton gier. Koszykarki Polonii rozegrają w ciągu niespełna miesiąca aż siedem spotkań ligowych (OBLK) i pucharowych (EWBL). Partnerem Wydarzenia obejmującego trzy mecze domowe SKK Polonia Warszawa kończące sezon zasadniczy 2023/24 w Orlen Basket Lidze Kobiet, w tym niedzielnego spotkania, jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowsze serce Polski.

Wysoka wygrana gorzowianek w pierwszej rundzie

W meczu rozegranym 6 grudnia 2023 r. zespół Polonii bardzo wyraźnie przegrał w Gorzowie Wlkp. Przebieg spotkania ustawiła pierwsza kwarta, w której gospodynie nie pozostawiły złudzeń Polonistkom, wygrywając wysoko 25:8 i trafiając między innymi 5 razy zza łuku. Pierwsze punkty w spotkaniu nasza drużyna zdobyła po ponad 5 minutach gry, za sprawą celnej „trójki” Martyny Leszczyńskiej.

Polonistki próbowały jeszcze nawiązać walkę o zmniejszenie przewagi w drugiej odsłonie. Gorzowianki szybko jednak zaczęły agresywnie kryć na całym boisku i nasze zawodniczki obwodowe miały kłopot z przeprowadzeniem piłki na pole ataku. Ozdobą pierwszych 20 minut gry było niekonwencjonalne trafienie Anny Pawłowskiej za 3 pkt, niemal równo z syreną kończącą pierwszą połowę. Jednak już do przerwy strata Czarnych Koszul do rywalek wynosiła 21 pkt (23:44).

Po przerwie gorzowianki spokojnie kontrolowały przebieg spotkania. Polonistki miały ogromny problem z przedostaniem się w „pomalowane” przeciwniczek. W związku z tym ze zmiennym szczęściem próbowały rzutów z dystansu. Koszykarki Polonii nie miały niestety tego dnia zbyt wielu argumentów, aby poprawić wynik w drugiej połowie.

Tylko 10 celnych rzutów za 2 pkt i 27% skuteczności Polonii przy 23 pkt i 57% rywalek, niemal 2 razy większa liczba strat (18 wobec 11), przegrana „deska” (32 do 43 w zbiórkach) i zaledwie 4 rzuty wolne (w tym jeden celny, gorzowianki 14/18) w przekroju całego meczu to kilka „kamyczków do ogródka” naszego zespołu. Na otarcie łez kibicom Polonii pozostała lepsza skuteczność za 3 pkt naszej drużyny (11/26 prób przy 8/23 rywalek), jednak w dużej mierze wynikała ona ze wspomnianych ogromnych problemów z przedostaniem się do strefy podkoszowej gorzowianek.

Najskuteczniejsza w zespole Polonii była Kayla Wells (16 pkt, 2x3 pkt), a o połowę mniejszą zdobycz punktową zgromadziła Weronika Preihs (8 pkt, 2x3pkt). Po stronie rywalek aż 5 zawodniczek zakończyło mecz z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Wśród nich brylowały Chloe Bibby (14 pkt i 8 zbiórek), Elena Tsineke (13 pkt, 4/5 za 2 pkt, 8 asyst, 4 przechwyty) i Weronika Telenga (double-double: 11 pkt i 10 zbiórek).

Postawa rywalek w lidze i europejskich pucharach

Drużyna Polskiej Strefy Inwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. to jeden z faworytów do medali w rodzimej ekstraklasie. Poprzedni cykl rozgrywkowy gorzowianki zakończyły na najniższym stopniu podium. Choć brązowy medal to niewątpliwy sukces, to jednak mając w pamięci, że zespół z Gorzowa Wlkp. był liderem po rundzie zasadniczej, to na pewno dla kibiców i władz klubu ten wynik pozostawia pewien niedosyt.

W trwającym sezonie 2023/24 jak na razie AZS Gorzów Wlkp. jak na razie wydaje się potwierdzać swoją postawą wysokie ligowe aspiracje. Zespół ten wygrał już zarówno z zeszłorocznymi triumfatorkami ligi, Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin (73:69), jak i ze srebrnymi medalistkami minionego sezonu, ekipą KGHM BC Polkowice (93:89).

W OBLK drużyna z Gorzowa Wlkp. ma jak na razie 3 przegrane w 16 meczach, podczas gdy Polonia Warszawa legitymuje się bilansem 4 zwycięstw i 11 porażek. Nasze najbliższe ligowe przeciwniczki uległy m.in. na wyjeździe Ślęzie Wrocław (72:81). Wyjątkowo niewygodnymi rywalkami dla gorzowianek są koszykarki MB Zagłębia Sosnowiec, z którymi przegrały oba spotkania rundy zasadniczej w tym sezonie. Ostatnie niepowodzenie miało miejsce we własnej hali – niedawno oddanej do użytku nowoczesnej Arenie Gorzów – gdy 21 stycznia uległy 73:80 właśnie ekipie z Sosnowca.

Trener Dariusz Maciejewski tak diagnozował przyczyny tej ligowej porażki”

„Odbiło się nasze granie co trzy dni w ostatnim czasie, wszystkie mecze graliśmy na dobrym poziomie. Trafiliśmy na przeciwnika, który gra dobrą, wymagającą koszykówkę. Było widać, że jesteśmy zmęczeni, nie graliśmy na skuteczności, na jakiej powinniśmy"

Mowa tu oczywiście o grze w europejskich pucharach. Już siedem sezonów z rzędu klub z Gorzowa łączy grę w lidze polskiej z występami w rozgrywkach EuroCup. Nie inaczej jest także w obecnym sezonie. W styczniu, po dość udanej jesiennej fazie grupowej (bilans 3-3), gorzowianki rywalizowały w I rundzie play-off z jednym z faworytów EuroCupu, drużyną Galatasaray Stambuł. W  Arenie Gorzów lepsze były Turczynki (87:73), ale w Stambule zespół z Polski zaprezentował się bardzo korzystnie i zdołał odnieść zaskakujące zwycięstwo 91:85. Nie wystarczyło ono do awansu, ale pozwoliło pożegnać się z rozgrywkami w godnym stylu.

Porównanie statystyk drużynowych

Oba zespoły dzieli aż 6 lokat w tabeli OBLK – SKK Polonia Warszawa jest aktualnie na dziewiątym miejscu, a AZS Gorzów Wlkp. zajmuje pozycję wicelidera. Ta spora różnica znajduje też odzwierciedlenie w zestawieniu statystyk zespołowych (dokładne dane w Tabeli 1).

Nic w tym dziwnego, bowiem gorzowianki są w czołówce ekstraklasy w wielu kategoriach i tak naprawdę trudno wskazać ich słabe strony. I tak oto nie mają sobie równych w całej lidze pod względem skuteczności (rzutów z gry, za 2 pkt i liczby zdobywanych punktów) oraz w klasyfikacji zbiórek, jak również są drugie jeśli chodzi o liczbę blokowanych rzutów przeciwniczek i trzecie w celności rzutów zza łuku oraz liczby popełnianych strat.

Z kolei już porównanie liczby asyst (piąte miejsce gorzowianek i siódme Polonii w lidze) i skuteczności z linii rzutów wolnych (różnica 4 lokat na korzyść rywalek Czarnych Koszul) wskazuje na statystycznie znacznie mniejszą różnicę między obydwoma drużynami.

Tabela 1. Statystyki zespołowe na dzień 27.01.2024 r.

Trzon kadry gorzowianek

Podobnie jak w zeszłym sezonie dużą rolę w zespole z Gorzowa Wlkp. odgrywają „stranieri”, jednak są one wspierane przez kilka solidnie się prezentujących się polskich koszykarek. Najważniejszymi ogniwami są niewątpliwie

Chloe Bibby (Australia, 25 lat, 183 cm, silna skrzydłowa, #55) – koszykarka, którą przywołuje się bodaj najczęściej w kontekście aktualnych osiągnięć gorzowianek. To MVP października w OBLK oraz MVP 13. kolejki ekstraklasy, pięciokrotnie wybierana do pierwszej piątki ligowych kolejek, a przede wszystkim zawodniczka numer jeden OBLK jeśli chodzi o średni wskaźnik eval (23,3) i średnią zdobytych punktów na mecz (23,1 pkt/mecz). Australijka, dla której jest to pierwszy sezon gry w Europie, była także w top 5 strzelczyń sezonu zasadniczego EuroCup. Warto zauważyć, że Australijka jest też świetną snajperką za 3 pkt – 44 celne „trójki” to drugi wynik w OBLK, przy rewelacyjnej skuteczności 39%. Nic więc dziwnego, że jest też, grając średnio nieco ponad 33 minuty, w piątce najsilniej eksploatowanych zawodniczek w polskiej ekstraklasie.

Chloe Bibby (po lewej) – jedna z gwiazd w składzie zespołu z Gorzowa Wlkp. i wyróżniająca się zawodniczka całej polskiej ekstraklasy; fot. Piotr Kaczmarek, AZS AJP Gorzów Wlkp.

Stephanie Jones (USA, 25 lat, 188 cm, niska skrzydłowa, #24) – kolejna z zawodniczek z Gorzowa Wlkp., która jest w absolutnej czołówce OBLK, jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźnik eval (średnio 20,1 na mecz, piąty wynik w lidze). W swoich 13 meczach tylko raz nie zameldowała się w pierwszej piątce, a 11 razy kończyła spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Zabójczo skuteczna za 2 pkt – 69% celności w tym elemencie to drugi wynik indywidualny w ekstraklasie. Amerykanka na dobre zadomowiła się w Polsce – gra tu już czwarty sezon z rzędu, z czego drugi w Gorzowie Wlkp., choć każdy z nich poprzedziła rokiem reprezentowania barw Ślęzy Wrocław.

Weronika Telenga (28 lat, 192 cm, środkowa, #33) – reprezentantka Polski w koszykówce 5x5 i od niedawna 3x3. W poprzednich latach występowała w BC Polkowice. Reprezentacyjna podkoszowa przeniosła się do zespołu z Gorzowa w połowie listopada z izraelskiego Elitzur Ramla, notując po powrocie do Polski cztery ekstraklasowe mecze z rzędu z double-double, w tym fenomenalne 23 pkt i 22 zbiórki w wyjazdowym spotkaniu z MB Zagłębiem Sosnowiec. W walce na desce nie ma sobie równych, ze średnią 12,4 zbiórki na mecz króluje indywidualnie w tej kategorii w ekstraklasie. Podobnie jest jeśli chodzi o skuteczność za 2 pkt – prawie 70% to najlepszy rezultat w lidze. Jest też wiceliderką w OBLK pod względem wskaźnika eval (21,1 na mecz). To bardzo istotne wzmocnienie drużyny z Gorzowa.

Elena Tsineke (Grecja, 24 lata, 173 cm, rozgrywająca, #5) – grecka „jedynka” nigeryjskiego pochodzenia, odpowiadająca za kreowanie gry gorzowianek odpowiada. Jest aktualnie druga w OBLK w kategorii średniej liczbie asyst na mecz (6,9). Dzielenie się piłką umiejętnie uzupełnia kunsztem strzeleckim. Jest drugą snajperką w swoim zespole, zdobywając średnio 15,8 pkt na mecz. Bardzo pewnie czuje się na linii rzutów wolnych – 86% celności to siódmy wynik w OBLK, w swojej drużynie ustępuje w tym elemencie gry tylko Chloe Bibby (90,4%, TOP 3 ekstraklasy). Z drugiej strony ofensywny styl gry Greczynki sprawia, że jest też zawodniczką, która popełnia najwięcej strat w polskiej ekstraklasie – średnio aż 4 na mecz.

Nora Wentzel (Węgry, 23 lata, 176 cm, rzucająca, #19) – kolejne bardzo ważne ogniwo zespołu naszych najbliższych ligowych rywalek. AZS Gorzów jest jej pierwszym zagranicznym klubem w karierze. Często, bo aż 12 razy w 16 meczach OBLK pojawiła się w wyjściowym składzie swojego zespołu. Średnio zdobywa 9,6 pkt podczas niespełna 25 minut na parkiecie w meczu. W styczniu zaliczyła również wartościowy występ w EuroCup w Stambule (11 pkt, 9 asyst, 6 zbiórek)

Anna Jakubiuk (29 lat, 182 cm, silna skrzydłowa, #21), reprezentantka Polski 5x5, która przeniosła się do Gorzowa Wlkp. po trzech sezonach spędzonych w Ślęzie Wrocław. Trener Maciejewski 8 razy w 19 meczach delegował ją na parkiet od pierwszych minut. Najlepsze zawody rozegrała w Bydgoszczy, gdzie rzuciła 22 pkt i trafiła aż 9 z 14 prób z gry. Ostatnie dwa mecze ligowe były mniej udane w jej wykonaniu – w Gdyni nie udało jej się zdobyć punktów, a mecz we własnej hali zakończyła z 3 oczkami na koncie.

Aleksandra Pszczolarska (22 lata, 180 cm, niska skrzydłowa/silna skrzydłowa, #97) Podstawową zawodniczka U23 w gorzowskim zespole, która zmieniła barwy klubowe po 3 sezonach w Toruniu. Jak na razie idzie jej nieco słabiej niż w gronie Katarzynek. Średnia 5,6 pkt oraz 3,7 zbiórki na mecz to gorsze wyniki niż w minionych trzech latach. Pomimo nieznacznej obniżki formy uzyskała niedawno nominację do kadry Polski 3x3 na przygotowania do turniejów kwalifikacyjnych do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (razem z Weroniką Telengą). „Pszczoła” jest też aktualną wicemistrzynią świata do lat 23 w tej odmianie basketu

Z kolei z powołania do seniorskiej kadry Polski 5x5 na lutowy towarzyski mecz z Czechami może cieszyć się Ewelina Śmiałek (21 lat, 190 cm, silna skrzydłowa/środkowa, #99). Mocną ekipę koszykarek młodzieżowych w gorzowskim zespole współtworzą też Wiktoria Kuczyńska (23 lata, 168 cm, rozgrywająca, #92), Gabriela Lebiecka (20 lat, 180 cm, niska skrzydłowa/silna skrzydłowa, #95), Maja Maćkowiak (19 lat, 170 cm, rozgrywająca, #93) i Weronika Steblecka (18 lat, 185 cm, silna skrzydłowa/środkowa, #94).

Koszykarkom Polonii Warszawa od czasów ponownego awansu do ekstraklasy w 2021 roku nie udało się ani razu pokonać drużyny z Gorzowa Wlkp. Trudno także upatrywać w Czarnych Koszulach faworytek niedzielnego spotkania z AZS-em. Nie zmienia to jednak faktu, że nasz zespół liczy na mocny doping swoich kibiców – gra we własnej hali zobowiązuje i warto zagrzewać Polonistki do walki w tym wymagającym starciu!

Bilety można kupić online http://skkpoloniawarszawa.abilet.pl/ lub na miejscu (hala Centrum Sportu Wilanów) w dniu rozgrywania meczu, począwszy od na 60 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia spotkania. Transmisję z meczu w Warszawie można także obejrzeć odpłatnie na platformie emocje.TV, oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2023/24.

Głównym Partnerem Klubu SKK Polonia Warszawa podczas krajowych i europejskich rozgrywek jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa