Trzecie miejsce koszykarek Polonii w IX Memoriale prof. Łęgowskiego

9 miesięcy temu | 27.09.2023, 08:49

W dniach 22-24.09.2023 r. w Toruniu odbył się IX Memoriał prof. Stanisława Łęgowskiego z udziałem czterech drużyn grających w Orlen Basket Lidze Kobiet (OBLK): Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń (gospodynie zawodów), Polski Cukier AZS UMCS Lublin, SKK Polonia Warszawa i MKS Pruszków. Uczestnicy memoriału przez trzy dni rywalizowali systemem każdy z każdym. Ekipa mistrzyń Polski z Lublina wygrała cały turniej, zaś koszykarki Polonii z bilansem 1-2 zajęły trzecie miejsce.

Termin turnieju zbiegł się częściowo z rozgrywkami LOTTO 3x3 Ligi Kobiet, odbywającymi się 22.09.2023 r. w Lublinie. Dlatego w pierwszym meczu z Polski Cukier AZS UMCS Lublin w zespole Czarnych Koszul zabrakło Marty MistygaczWeroniki Preihs, które z sukcesem stoczyły walkę o awans do finału LOTTO 3x3 Ligi Kobiet (zaplanowanym na luty 2024 roku). Drużyna, osłabiona także brakiem Alicji Janczak borykającej się z lekkim przeciążeniem po V Memoriale Bohdana Bartosiewicza, przystąpiła do meczu z aktualnymi mistrzyniami kraju w ośmioosobowym składzie. Na dodatek podczas meczu drobnego urazu doznała Kayla Wells, co sprawiło, że trener Jérôme Fournier w drugiej połowie meczu miał dostępne w rotacji zaledwie siedem zawodniczek

Przygotowujące się do rywalizacji w ekstraklasie i EuroLidze lublinianki, występujące w składzie z czterema zagranicznymi koszykarkami, zwyciężyły bardzo pewnie 74:53. Polonii udało się wygrać trzecią kwartę meczu (16:7), a najskuteczniejszymi w jej składzie były: Anna Pawłowska (19 pkt, 2x3 pkt), Julia Berezowska (10, 2x3 pkt) i Martyna Leszczyńska (8). U rywalek celnością rzutów wyróżnił tercet „stranieri”: Elin Gustavsson (17), Shyla Heal (12) i Channon Fluker (11).

W drugim swoim meczu w Toruniu koszykarki Polonii Warszawa zdecydowanie pokonały MKS Pruszków 80:43. Tym razem trener Jérôme Fournier mógł skorzystać z usług Marty Mistygacz i Weroniki Preihs, ale zespół zagrał bez Kayli Wells, która pauzowała z powodu wspomnianego wcześniej niegroźnego urazu w meczu z lubliniankami. Zawodniczki Czarnych Koszul szybko wypracowały sobie przewagę w tym spotkaniu, wygrywając pierwszą kwartę 25:9. W trakcie wielu fragmentów gry nasza drużyna imponowała agresywną defensywą i szybkim przejściem z obrony do ataku. Do końcowego wyniku przyczyniło się aż 9 celnych „trójek” naszego zespołu, z czego aż 3 były dziełem Weroniki Preihs. W meczu punktowało wszystkie dziewięć zawodniczek Polonii, a trzy z nich zakończyły swój występ z dwucyfrowym dorobkiem punktowym: Anna Pawłowska (17 pkt), Weronika Preihs (13) i Nicola Batura (12). W zespole z Pruszkowa najskuteczniejszą zawodniczką była Marta Marcinkowska, zdobywczyni 14 oczek.

Następnego dnia, w niedzielę 24 września, koszykarki Polonii zmierzyły się z toruńskimi Katarzynkami. Był to mecz z „kontekstem”, gdyż oba zespoły spotkają się ponownie w Toruniu na inaugurację sezonu OBLK w dniu 7 października 2023 roku. Sprawdzian wypadł po myśli gospodyń, które wygrały 78:74 po zaciętym pojedynku. W pierwszej połowie torunianki wypracowały solidną przewagę 13 punktów (42:29 do przerwy), jednak koszykarki Czarnych Koszul odbudowały się w trzeciej kwarcie, wygranej przez nie 23:13. Ostatnia odsłona spotkania była bardzo wyrównana, a jeszcze na minutę przed jego końcem po dwóch trafieniach za 2 pkt Julii Berezowskiej to Polonia prowadziła 74:73. Wojnę nerwów w końcówce wygrały jednak toruńskie Katarzynki, notując serię 5:0, przesądzającą o ich zwycięstwie.

Najlepiej ułożoną rękę w zespole Czarnych Koszul miała tym razem Zada Williams (19 pkt), a w sukurs przyszła jej druga pochodząca z USA koszykarka Polonii, Kayla Wells (11). Zaledwie jednego punktu zabrakło do złamania granicy dwucyfrowego dorobku strzeleckiego bardzo dobrze dysponowanej w całym turnieju Annie Pawłowskiej, trafiającej tego dnia celnie zza łuku Marcie Masłowskiej (3x3 pkt) oraz naszej środkowej Martynie Leszczyńskiej – wszystkie trzy rzuciły po 9 pkt. W ekipie z Torunia znakomicie pokazały się urodzona w Warszawie Angelika Stankiewicz (25 pkt, 5x3pkt) oraz dwie zagraniczne koszykarki: kanadyjska rozgrywająca Keishana Washington (16) i operująca w strefie podkoszowej Kongijka La Mama Kapinga-Maweja (14). Mimo przegranej można jednak stwierdzić, że tak zacięta potyczka z Katarzynkami to dobry prognostyk dla zespołu Polonii przed zbliżającym się meczem obu drużyn w pierwszej kolejce OBLK.

Teraz przed obydwoma sztabami trenerskimi wnikliwe analizy przeciwniczek oraz przygotowanie i wyćwiczenie własnych nowych zagrywek drużynowych, które być może zaskoczą rywalki. My oczywiście trzymamy kciuki, aby strategia zespołu trenerskiego pod wodzą Jérôme’a Fourniera przyniosła zamierzone efekty, a koszykarki Polonii sprawiły frajdę swoim sympatykom podczas rywalizacji w inaugurującym nowy sezon meczu ligowym!

W planie przygotowawczym koszykarek Polonii Warszawa na sezon 2023/2024 są jeszcze dwa mecze z jednym zespołów z ekstraklasy. Najprawdopodobniej decyzją sztabu szkoleniowego odbędą się one bez udziału publiczności, zaś o wynikach poinformujemy po ich zakończeniu.

Ostatecznie drużyna Polonii Warszawa zajęła trzecie miejsce w tegorocznym IX Memoriale prof. Stanisława Łęgowskiego. Jego zwycięzcą został Polski Cukier AZS UMCS Lublin, który wygrał wszystkie trzy mecze – oprócz Polonii pokonał Energę Krajowa Grupa Spożywcza Toruń (81:51) i MKS Pruszków (86:52). Drugie miejsce zajęły gospodynie z Torunia, po nieznacznej wygranej 54:49 z MKS Pruszków, któremu przypadła ostatnia, czwarta lokata w turnieju.

Wyniki meczów Polonii Warszawa w IX Memoriale prof. Łęgowskiego

22.09.2023:

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - SKK Polonia Warszawa 74:53 (15:11, 29:17, 7:16, 23:9)

AZS UMCS Lublin: Elin Gustavsson 17, Shyla Heal 12, Channon Fluker 11, Dominika Ullmann 9, Dominika Fiszer 8, Réka Bernath 7, Emily Kalenik 4, Aleksandra Zięmborska 4, Magdalena Ziętara 2

SKK Polonia Warszawa: Anna Pawłowska 19, Julia Berezowska 10, Martyna Leszczyńska 8, Marta Masłowska 7, Kayla Wells 3, Klaudia Węcłaś 2, Nicola Batura 2, Zada Williams 2

23.09.2023:

SKK Polonia Warszawa - MKS Pruszków 80:43 (25:9, 20:17, 16:8, 19:9)

SKK Polonia Warszawa: Anna Pawłowska 17, Weronika Preihs 13, Nicola Batura 12, Zada Williams 9, Marta Masłowska 8, Julia Berezowska 7, Martyna Leszczyńska 6, Klaudia Węcłaś 6, Marta Mistygacz 2

24.09.2023:

Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - SKK Polonia Warszawa 78:74 (20:12, 22:17, 13:23, 23:22)

Energa Toruń: Angelika Stankiewicz 25, Keishana Washington 16, La Mama Kapinga-Maweja 14, Zuzanna Krupa 7, Jowita Ossowska 6, Wiktoria Sobiech 6, Asia Strong 4, Oliwia Trzymkowska 0, Zuzanna Urban 0

SKK Polonia Warszawa: Zada Williams 19, Kayla Wells 11, Marta Masłowska 9, Anna Pawłowska 9, Martyna Leszczyńska 9, Julia Berezowska 7, Weronika Preihs 5, Nicola Batura 3, Marta Mistygacz 2, Klaudia Węcłaś 0

Głównym Partnerem Klubu SKK Polonia Warszawa podczas krajowych i europejskich rozgrywek jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa