Koniec współpracy z trenerem Maciejem Gordonem – podziękowania i podsumowanie

1 rok temu | 20.04.2023, 09:02

Zarząd klubu zdecydował, że kontrakt naszego szkoleniowca Macieja Gordona w roli trenera głównego SKK Polonia Warszawa nie zostanie przedłużony. Trener Gordon prowadził zespół nieprzerwanie od sezonu 2020/21, w którym po ponad dwóch dekadach Czarne Koszule wywalczyły wymarzony awans do ekstraklasy, gdzie dwa kolejne sezony także pod jego wodzą przyniosły nam radość z siódmego miejsca na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Te trzy wspólne lata były niewątpliwie wyjątkowe i bardzo ważne w historii naszego klubu – pełne sportowych emocji i niezapomnianych wzruszeń, ale i trudnych momentów, które zintegrowały naszą polonijną społeczność. Zwykłe „DZIĘKUJEMY” to w tym przypadku zbyt mało, by odwdzięczyć się za ogrom serca i pracy włożone przez trenera Macieja w funkcjonowanie sportowe i organizacyjne drużyny oraz rozwój naszego klubu. Można nieco górnolotnie powiedzieć, że „ziarno zostało zasiane”, a jego plonami będziemy się cieszyć  przez następne lata!

Maciej Gordon jest drugim najdłużej prowadzącym koszykarki SKK Polonia Warszawa trenerem od czasu reaktywacji sekcji w 2011 roku. Dowodził naszą ekipą sportową przez trzy sezony: od 2020/21 do 2022/23. Dłużej od niego pracowała na tym stanowisku tylko Katarzyna Dulnik, która pełniła tę funkcję przez cztery sezony: od 2012 do 2016 roku.

Oto nasze podsumowanie dokonań SKK Polonia Warszawa pod batutą trenera Gordona, obejmujące klasyczne zestawienia, ale także nieco mniej typowe spojrzenie na poszczególne osiągnięcia.

Bilans meczowy

Pod kierownictwem Macieja Gordona zespół Polonii rozegrał aż 72 mecze ligowe:

• 46 w ekstraklasie i 26 w 1. Lidze Kobiet (1LK).
  • Łącznie Polonia wygrała 45, a przegrała 27 meczów, z czego bilans w ekstraklasie to 20-26 i imponujące 25-1 w 1. lidze. Ciekawostką jest, że ta jedyna przegrana w 1LK miała miejsce w spotkaniu z zespołem AZS Uniwersytet Warszawski, który przez poprzednich kilka sezonów był prowadzony przez… Macieja Gordona. Trzeba przypomnieć, że ta porażka przytrafiła się w meczu, w którym Czarne Koszule grały w składzie mocno uszczuplonym przez COVID-19.
  • Jeszcze lepiej prezentuje się podsumowanie spotkań we własnej hali. Polonistki pod wodzą Macieja Gordona zanotowały 25 zwycięstw w roli gospodyń (wszystkie przy Konwiktorskiej 6) i 10 przegranych. Dodatni jest także bilans spotkań ekstraklasowych w hali w Wilanowie: 12 zwycięstw i 10 przegranych.
  • Jeśli doliczymy do tego oficjalne mecze rozegrane w ramach Pucharu Polski (sezon 2020/21) oraz ligi EWBL (sezon 2022/23), to liczba spotkań pod kierunkiem trenera Macieja Gordona rośnie do 82, z których wygranych było 53, a przegranych 29.

Bilans Macieja Gordona (z prawej) w ekstraklasie to 20 zwycięstw i 26 przegranych z drużyną SKK Polonia Warszawa; fot. Krawczyk.photo

Kluczowe elementy statystyki

• Konto strzeleckie Polonistek w spotkaniach ligowych za kadencji Macieja Gordona to 5239 zdobytych i 5034 straconych punktów.
  • Łączny bilans punktowy we wszystkich 82 spotkaniach to 6001:5730.
  • Koszykarki Polonii w meczach ligowych trzech sezonów, w trakcie których drużyną kierował Maciej Gordon, zebrały 2859 piłek z tablicy i zanotowały 1379 asyst. Jeśli doliczyć do tego mecze Pucharu Polski i EWBL, to łączna liczba wynosi 3259 zbiórek i 1579 asyst.

Przebieg spotkań

• W meczach ligowych rozegranych pod wodzą Macieja Gordona Czarne Koszule najlepiej wypadały w pierwszych kwartach: 45 wygranych, 2 remisy i 25 przegranych. Najmniej zwycięstw koszykarki Polonii odniosły w pierwszych dziesięciu minutach po przerwie (31), za to najwięcej niepowodzeń zanotowały w drugiej kwarcie (35). Z kolei w trzecich dziesięciu minutach gry najczęściej zdarzały się remisy (aż 12 razy).
  • Inaczej wygląda statystyka w 10 meczach rozegranych w ramach Pucharu Polski i EWBL. W tym przypadku Polonistki kierowane przez trenera Gordona lepiej wypadały po przerwie. Zarówno w przypadku trzeciej jak i czwartej kwarty bilans był identyczny: 7 zwycięstw i 3 porażki. Słabiej prezentowało się pierwszych dziesięć minut: 5 zwycięstw i 5 przegranych.
  • Jedyna w tym okresie dogrywka – w domowym meczu sezonu zasadniczego z Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2021/22 – zakończyła się naszą przegraną 6:9.

Sportowe sukcesy

• Już w pierwszym sezonie pracy trenera Macieja Gordona koszykarki Polonia Warszawa wywalczyły awans do ekstraklasy.
  • Zanotowały wówczas (sezon 2020/21) imponujący bilans 25 zwycięstw i tylko jednej przegranej, przedłużając serię z sezonu 2019/20 do 22 ligowych wygranych z rzędu i tym samym ustanawiając klubowy rekord wszech czasów.
  • Siódme miejsce przyniosły nam występy w ekstraklasie w roli beniaminka (sezon 2021/22), a osiągnięcie to udało się powtórzyć w kolejnym cyklu rozgrywek.
  • Sukcesem zakończył się też powrót koszykarek Czarnych Koszul na areny międzynarodowe. W rozgrywkach EWBL zajęły trzecie miejsce, przegrywając tylko jedno z dziewięciu spotkań (niestety – finałowe). Brązowy medal pozostawił wprawdzie lekki niedosyt, bo tak kibice jak i drużyna liczyli po cichu na jeszcze lepsze miejsce (a nawet na zwycięstwo w całym cyklu), ale nie zmienia to faktu, że osiągnięcie to należy traktować jako sukces.

Radość Macieja Gordona po wywalczeniu z SKK Polonia Warszawa awansu do ekstraklasy w 2021 roku; fot. Adrian Stykowski Fotografia

Ligowe dokonania polskich koszykarek

• W trakcie kadencji Macieja Gordona w barwach Polonii zadebiutowało 13 polskich zawodniczek. Najwięcej (7) było ich w sezonie 2020/21: Natalia Bucyk, Hanna Dulnik, Alicja Janczak, Martyna Leszczyńska, Anna Pawłowska, Aleksandra Pląsek i Maria Wybraniec. Rok później było ich cztery: Gabriela Kluczyńska, Weronika Preihs, Martyna Pyka i Sylwia Siemienas), a w sezonie 2022/2023 dwie: Wiktoria Stępień i Marta Sztąberska.
  • To pod okiem Macieja Gordona (i nie bez jego aktywnego udziału) grę w Czarnych Koszulach rozpoczęły Martyna Leszczyńska i Anna Pawłowska – zawodniczki, które odgrywały w kolejnych sezonach kluczową rolę w zespole Polonii.

Pod wodzą Macieja Gordona (z lewej) swój najbardziej udany sezon w ekstraklasie rozegrała Klaudia Sosnowska (SKK Polonia Warszawa); fot. Krawczyk.photo

• Pod kierunkiem trenera Gordona swoje (jak dotąd) najlepsze sezony w ekstraklasie rozegrały:
    • Klaudia Sosnowska – w sezonie 2021/22 aż 21 razy wchodziła na parkiet w pierwszej piątce, zdobyła 263 pkt (średnio 11,4 na mecz), grała 599 minut (średnio 26 minut na mecz) i notowała średnią ocenę eval 11,7 na mecz.
    • Anna Pawłowska – w sezonie 2022/23 w pierwszej piątce pojawiła się 14 razy, rzuciła 177 pkt (średnio 8,0 na mecz) i rozdała 66 asyst (średnio 3,0 na mecz), grając łącznie 506 minut (średnio 27 minut na mecz).
    • Sylwia Siemienas – sezon 2022/23 zakończyła z dorobkiem 50 pkt oraz rekordową łączną ocenę eval 86.

Szczęśliwe i mniej lubiane „destynacje”

• Trenerowi Gordonowi wyraźnie „pasują” drużyny z Poznania. Enea AZS Politechnika Poznań to jedyna drużyna ekstraklasy, z którą zespół kierowany przez Macieja Gordona wygrał aż cztery razy (komplet meczów). A jeśli dodamy do tego dwa zwycięstwa z MUKS Poznań w półfinale Play-Off 1LK w sezonie 2020/21, daje to razem aż sześć ligowych zwycięstw z drużynami poznańskimi.
  • Bardzo dobrze wypadały też Polonistki w meczach z drużyną MKS Pruszków. Najpierw zanotowały cztery zwycięstwa w 1LK (w tym w finale Play-Off), a potem kolejne dwa już w ekstraklasie.
  • Na przeciwnym biegunie mamy spotkania z BC Polkowice i Polską Strefą Inwestycji Enea Gorzów Wielkopolski, z którymi Polonia przegrała wszystkie ligowe potyczki. Najwięcej było ich z BC Polkowice, bo do czterech przegranych w sezonie zasadniczym trzeba dodać jeszcze trzy niepowodzenia w fazie Play-Off w niedawno zakończonym sezonie.
  • Drużyna Macieja Gordona aż pięć razy wyjeżdżała na mecze do Trójmiasta (w tym trzy razy do Gdyni). Poza tym najczęściej grała na wyjeździe w Lublinie i Polkowicach (po cztery razy, ze względu na rywalizację w Play-Off).

Pamiętne statystycznie mecze

• Najwięcej punktów Czarne Koszule pod wodzą Macieja Gordona zdobyły w wyjazdowym meczu ćwierćfinałów Play-Off 1LK w sezonie 2020/21 w Kątach Wrocławskich (96 oczek). W meczach ekstraklasy tylko raz udało się przekroczyć granicę 90 punktów (92 pkt w domowym spotkaniu z CTL Zagłębiem Sosnowiec w sezonie 2021/22). Za to w rozgrywkach EWBL dwukrotnie udało się rzucić „magiczne” 100 punktów: w meczu rundy zasadniczej z późniejszym mistrzyniami EWBL z BK Levharti Chomutov oraz w pojedynku o trzecie miejsce z drużyną BK Frankivsk-Prykarpattia.

Jeden z dwóch meczów za kadencji  Macieja Gordona zakończony z dorobkiem 100 pkt na koncie Polonii; fot. Krawczyk.photo

• W sumie 12 razy – osiem razy w 1LK i cztery razy w ekstraklasie – drużyna Polonii miała łączną ocenę eval przekraczającą 100. Miało to miejsce w sześciu spotkaniach we własnej hali i w sześciu wyjazdowych. Najwyższe osiągnięcia to eval 117 w meczu Play-off 1LK w Kątach Wrocławskich oraz 116 w meczu w Pruszkowie w sezonie 2022/23.
Trenerze Macieju, jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przeogromny wkład i zaangażowanie w rozwój naszego klubu! Życzymy powodzenia i sukcesów w dalszej zawodowej karierze! Pragniemy, aby Polonia pozostała dla Ciebie miejscem, gdzie czujesz się po prostu jak u siebie! Dziękujemy i do zobaczenia!

Głównym Partnerem Klubu SKK Polonia Warszawa podczas krajowych i europejskich rozgrywek jest m.st. Warszawa,
które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa