Starcie z VBW Arką Gdynia – szansa na pierwszą wygraną Polonii w 2024 roku

6 miesięcy temu | 03.01.2024, 15:46

Koszykarki SKK Polonia Warszawa zagrają swój pierwszy mecz w nowym roku w środę 3 stycznia 2024 roku – początek spotkania zaplanowano na godz. 19:00. Przeciwniczkami będzie zespół VBW Arki Gdynia, zajmujący aktualnie trzecie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi Kobiet (OBLK). Gdynianki to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w polskiej żeńskiej koszykówce. W tym sezonie marzą o wywalczeniu 20. medalu mistrzostw Polski dla swojego miasta. Na razie są ku temu na dobrej drodze, jednak i im zdarzają się ligowe potknięcia, jak choćby jesienna przegrana na wyjeździe z Katarzynkami... z którymi dwukrotnie wygrała Polonia w trwającym sezonie ekstraklasy.

Przegrana Polonii w Gdyni w pierwszej rundzie

W meczu rozegranym 22 października 2023 r. zespół Polonii nie sprostał gdyniankom na ich terenie. Wyrównana pierwsza odsłona (19:19) dawała nadzieję na pierwsze od czasu powrotu do ekstraklasy wyjazdowe zwycięstwo Czarnych Koszul z VBW Arką Gdynia. Jednak przestoje w kolejnych kwartach meczu dotkliwie zweryfikowały te oczekiwania. Od wyniku 18:12 dla Polonii nastąpiła „czarna seria” naszego zespołu, a rywalki ten okres gry wygrały 15:1. W drugiej kwarcie Polonia zdobyła zaledwie 10 punktów, a celnie trafiały do kosza tylko dwie zawodniczki: Weronika Preihs (8 pkt) i Zada Williams (2 pkt). W końcówce pierwszej oraz na początku drugiej połowy VBW Arka Gdynia zanotowała swoją najdłuższą serię punktową 16:0, doprowadzając wynik meczu do stanu 56:29 dla naszych przeciwniczek.

W szeregach gdynianek błyszczała Amerykanka Rennia Davis, która zdobyła 23 punkty i zanotowała 10 zbiórek. Do dorobku gdynianek 14 pkt dołożyła Laura Miškinienė, a liczbą zbiórek (8) wyróżniła się też Kamila Borkowska. Po stronie Polonistek wyróżniła się Anna Pawłowska: 20 pkt przy blisko 70% skuteczności rzutów z gry oraz  5 asyst i 3 zbiórki dały jej eval 19 i przyniosły pierwszy (!) od awansu do ekstraklasy tytuł MVP w naszym zespole. Drugą zawodniczką Polonii z dwucyfrową zdobyczą punktową była Kayla Wells (10 pkt), a z dobrej strony pokazała się Nicola Batura: tylko 2 pkt, ale także 5 zbiórek i 3 asysty i 1 blok.

Dotychczasowe wyniki rywalek w lidze i europejskich pucharach

Koszykarki z Trójmiasta legitymują się jak na razie w OBLK bilansem będącym lustrzanym odbiciem dokonań Polonii – VBW Arka Gdynia ma na koncie 9 zwycięstw i 3 porażki, podczas gdy Czarne Koszule wygrały 3 z 12 meczów ekstraklasy w tym sezonie. Ostatnie ligowe niepowodzenie przytrafiło się gdyniankom we własnej hali 3 grudnia ubiegłego roku, gdy minimalnie uległy KGHM BC Polkowice (68:69). Obecnie nasze rywalki mogą pochwalić się serią 4 zwycięstw, bowiem pokonały kolejno KS Basket 25 Ekstraklasa Bydgoszcz (80:63 w domu), MKS Pruszków (81:55 na wyjeździe), Eneę AZS Politechnika Poznań (84:62 w Poznaniu) oraz dzień przed końcem 2023 roku Energę Polski Cukier Toruń (88:54 w Gdyni). Wcześniej w drugiej kolejce koszykarki VBW Arki niespodziewanie nie sprostały Katarzynkom na ich terenie, przegrywając 75:81. Trzeci w tym sezonie powrót „na tarczy” zafundowały gdyniankom zawodniczki Polskiej Strefy Inwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp., które pokonały nasze najbliższe przeciwniczki 81:76, w dużej mierze za sprawą udanej czwartej kwarty gorzowianek (22:12). Pozostałe pięć wygranych VBW Arki miało miejsce w przedziale od października do listopada 2023 roku, a wśród nich na uwagę zasługują pewne wygrane z MB Zagłębiem Sosnowiec (83:63) i 1KS Ślęzą Wrocław (83:68) w meczach domowych.

Zespół prowadzony przez belgijskiego trenera Philip Mestdagha nieźle radzi sobie także w trwającym sezonie EuroCup Women. Gdynianki wygrały rywalizację w grupie L, liczącej cztery zespoły. Z bilansem 4-2 w fazie grupowej zespół VBW Arki Gdynia wyprzedziły francuski La Roche Vendée Basket, szwajcarski BCF Elfic Fribourg oraz turecki Emlak Konut SK. W pierwszej rundzie fazy play-off gdynianki wyeliminowały w dwumeczu grecki Panathinaikos A.C. Po pierwszym spotkaniu w Atenach, w Gdyni zapewniły sobie przewagę dziesięciu punktów (66:56), a losy awansu do czołowej szesnastki EuroCup przesądziły wygranym rewanżem w Gdyni (67:63). Pierwszy mecz 1/8 rundy play-off z hiszpańskim Umana Reyer Venice jest zaplanowany na 10 stycznia 2024 roku w Trójmieście.

Porównanie statystyk drużynowych

Oba zespoły dzieli aż 6 lokat w tabeli OBLK – SKK Polonia Warszawa jest aktualnie dziewiąta, a VBW Arka Gdynia trzecia. Ta spora różnica znajduje też odbicie w porównaniu statystyk zespołowych (dokładne dane w Tabeli 1). Nic w tym dziwnego, bowiem gdynianki są w czołówce ligowej klasyfikacji pod względem skuteczności) drugie zza łuku i z linii rzutów wolnych, czwarte za 2 pkt) oraz w walce na tablicy (wiceliderki ekstraklasy) i zestawieniu liczby bloków (trzecia lokata w OBLK). Ale już porównanie liczby asyst (czwarte miejsce VBW Arki i szóste Polonii w lidze) i popełnianych strat (siódma lokata gdynianek, Czarne Koszule dwa miejsca niżej) pokazuje statystycznie znacznie mniejszą różnicę między obydwoma drużynami

Patrząc na statystyki średnio zdobywanych i traconych punktów, to Polonia – myśląc o wygranej – powinna zdecydowanie przekroczyć swoją przeciętną skuteczność, jak również zatrzymać rywalki zdecydowanie poniżej ich średniej. Nie będzie to łatwe zadanie, ale bilans VBW Arki w tych sezonie w meczach wyjazdowych to zaledwie 2-2, więc być może tutaj Czarne Koszule i ich sympatycy mogą upatrywać szansy na czwarte ligowe zwycięstwo, w tym trzecie w hali w Wilanowie.

Tabela 1. Statystyki zespołowe na dzień 02.01.2024 r.

Trzon drużyny z Gdyni

Szerzej kadrę zespołu VBW Arki w tym sezonie przedstawialiśmy w naszej zapowiedzi meczu pierwszej rundy. Skupimy się zatem na najskuteczniejszych zawodniczkach zespołu z Gdyni w aktualnym sezonie. Z całą pewnością zaliczają się do nich:

Rennia Davis – Stany Zjednoczone, 188 cm, 24 lata, silna skrzydłowa. W dotychczas rozegranych spotkaniach zdobywała średnio 16,6 pkt i notowała średnio 7,8 zbiórki, grając 27 minut w meczu. To czyni ją piątą najskuteczniejszą zawodniczką całej ekstraklasy. Jest klasyczną strzelczynią, tylko 4 oczek brakuje jej do złamania granicy 200 pkt w lidze w tym sezonie, a 10 z 12 meczów ligowych zakończyła z dwucyfrowym dorobkiem. Wyróżnia ją bardzo wysoka skuteczność (56%) w rzutach za 2 pkt i prawie równie dobra zza łuku (51%). Nieco gorzej radzi sobie przy egzekucji rzutów wolnych – wykorzystała 21 z 30 prób (70%). Jest jasne, że ma „zielone światło” od sztabu trenerskiego na rzuty z dogodnych pozycji – oddała aż 143 próby rzutowe, najwięcej w zespole. Od dyspozycji amerykańskiej skrzydłowej będzie zależało wiele w środowym meczu.

Mikayla Cowling – Stany Zjednoczone, 188 cm, 27 lat, silna skrzydłowa. Ze względu na brutalne pobicie w jednym z trójmiejskich klubów nie wystąpiła w pierwszym meczu z Polonią. Na szczęście jej rozbrat z ligowym graniem trwał tylko nieco ponad miesiąc i od drugiej połowy listopada pojawia się znów regularnie w składzie VBW Arki. Rzuca przeciętnie 11,1 pkt oraz notuje 5,8 zbiórki w meczu, grając średnio ponad 22 minuty w meczu. Jest też bardzo istotna w konstruowaniu akcji całego zespołu, w aktualnej kadrze torunianek jest drugą najlepiej asystująca – przeciętnie rozdaje nieco ponad 3 asysty na mecz. Jej imponująca skuteczność za 2 pkt (64%) to siódmy wynik w całej ekstraklasie.

tylko 14 z 56 jej prób znalazło w tym sezonie drogę do kosza (25% skuteczności).

Laura Miškinienė – Litwa, 192 cm, 30 lat, silna skrzydłowa/środkowa. Kolejne ważne ogniwo w drużynie z Gdyni. W bieżącym sezonie klub z Trójmiasta zawdzięcza jej średnio 10,3 pkt i 8,2 zbiórki na mecz, które notuje przebywając na parkiecie przeciętnie niespełna 23 minuty w meczu. Doświadczona litewska podkoszowa jest liderką w szeregach w walce na tablice i plasuje się w czołowej dziesiątce ekstraklasy w tym elemencie. Nieco kłopotów przysparzają jej w tym sezonie rzuty wolne – zmarnowała już 16 z 53 prob (69% skuteczności).

Barbora Wrzesiński – Stany Zjednoczone, 188 cm, 23 lata, silna skrzydłowa. Kolejna ważna „stranieri” w zespole z Gdyni. Przeciętnie rzuca 9,4 pkt w meczu, ale także rozdaje 5,3 asysty, grając średnio 23 minuty. Główna architektka gry drużyny z Trójmiasta. W ostatnim okresie prezentuje równą i dobrą formę, została m.in. wybrana Ligowcem Grudnia 2023 portalu Trójmiasto.pl. Warto na pewno zwrócić uwagę na je kunszt w obsługiwaniu podaniami kończącymi koleżanek z zespołu. Po rundzie zasadniczej EuroCup „Barcia” znalazła się w piątce najlepiej asystujących zawodniczek ze średnią 7,0 asyst na mecz. Natomiast jej łączna liczba asyst w barwach VBW Arki Gdynia przekroczyła już 750, dzięki czemu została absolutną liderką klubowego rankingu w tym elemencie, pozostawiając za plecami takie trójmiejskie koszykarskie osobistości jak Jelena Skerovič (749) i Paulina Pawlak (539).

Kamila Borkowska – Polska, 201 cm, 21 lat, środkowa. Spełnia kryterium U23 i jest wiodącą Polką w barwach VBW Arki – w 12 rozegranych meczach aż 11 razy meldowała się w pierwszej piątce. Najwyższa koszykarka rodzimej ekstraklasy, należąca do TOP 3 najlepiej blokujących zawodniczek ligi (17 bloków w 12 meczach), Belgijski trener konsekwentnie rozwija jej potencjał. Rzuca przeciętnie 9,3 pkt oraz notuje 6,1 zbiórki w meczu, grając średnio prawie 26 minut. Bardzo skuteczna także z linii rzutów wolnych (skuteczność 88%).

Kamila Borkowska (skrajnie po prawej) w starciu z Nicolą Baturą z Polonii (z piłką)– jedna z wiodących Polek w zespole VBW Arki Gdynia
w rozgrywkach OBLK; fot. Krawczyk.photo

Marissa Kastanek – USA/Polska, 175 cm, 33 lata, rzucająca/niska skrzydłowa. Amerykanka z polskim paszportem stanowi mocny punkt w drużynie z Gdyni. Jej statystyki są bardzo przyzwoite, bowiem zdobywa średnio 9,3 pkt na mecz oraz notuje 2,0 asysty na mecz, podczas 22 minut na parkiecie. To także kapitanka i dobry duch zespołu. Jest też drugą wiodącą polską zawodniczką w składzie VBW Arki, która regularnie pojawia się w wyjściowym składzie zespołu (10 razy na 12 meczów).

Koszykarki VBW Arki Gdynia są niewątpliwie „na fali” i to nie tylko tej trójmiejskiej. Seria 4-0 w OBLKI i 3-0 w EuroCup stawia je niewątpliwie w roli faworytek spotkania z Polonią. My jednak liczymy, że przewaga własnego parkietu i doping kibiców Czarnych Koszul będą „wiatrem w żagle” koszykarek Polonii Warszawa, które stać przecież na sprawienie niespodzianki!

Bilety można kupić online http://skkpoloniawarszawa.abilet.pl/ lub na miejscu (hala Centrum Sportu Wilanów) w dniu rozgrywania meczu, począwszy od na 60 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia spotkania. Transmisję z meczu w Warszawie można także obejrzeć odpłatnie na platformie emocje.TV , oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2023/24.

Głównym Partnerem Klubu SKK Polonia Warszawa podczas krajowych i europejskich rozgrywek jest m.st. Warszawa, które wspierając od lat koszykówkę kobiet i inne dyscypliny sportowe, przyczynia się do promocji aktywności ruchowej społeczeństwa