Wyprawa do Bydgoszczy – trudna rola faworytek

1 rok temu | 18.02.2023, 22:46

Ligowa karuzela Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK) nie zwalnia, a nawet przyspiesza. Zaledwie cztery dni od meczu w Polkowicach już w najbliższą niedzielę koszykarki SKK Polonia Warszawa czeka kolejny wyjazd. Jego celem będzie tym razem potyczka z zespołem Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz. Mecz odbędzie się o godz. 15:00 w niedzielę 19 lutego 2023 roku.

Ambitne plany i kłopoty rywalek

Zespół z Bydgoszczy przystępował do bieżącego sezonu z bardzo ambitnymi planami walki o medal mistrzostw Polski i jak najlepsze rezultaty w pucharach europejskich. Jednak od samego początku pojawiły się kłopoty z ich realizacją. Pierwsze trzy mecze ligowe z medalistkami ubiegłego cyklu rozgrywek EBLK (Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin, VBW Arką Gdynia i BC Polkowice) zakończyły się niepowodzeniami, potem przyszło nieznaczne zwycięstwo z MKS-em Pruszków (85:80), po którym znów nastąpiła bolesna seria aż 12 porażek.

Drużyna z Bydgoszczy lepiej radziła sobie w rozgrywkach EuroCup. Do połowy listopada były górą w czterech spotkaniach pucharowych (w tym w dwóch w fazie grupowej), przegrywając tylko dwukrotnie z dobrze znanymi  rywalkami z VBW Arki Gdynia.

Niedługo potem do kłopotów sportowych dołączyły finansowe. Klub liczył na dotację od Polskiej Organizacji Turystycznej za reprezentowanie Polski w europejskich pucharach, a kiedy okazało się, że obiecane wsparcie finansowe nie dojdzie do skutku, trener i zarazem prezes klubu Piotr Kulpeksza zdecydował o radykalnym odchudzeniu składu.

Rewolucja kadrowa po spotkaniu w stolicy

Mecz pierwszej rundy w Warszawie w dniu 19 listopada 2022 r., wygrany przez Polonię 79:72, był ostatnim, który drużyna z Bydgoszczy rozegrała w pełnym, międzynarodowym zestawieniu. Spotkanie było bardzo zacięte, choć niewielka przewaga Czarnych Koszul utrzymywała się przez prawie cały czas jego trwania. Najwięcej punktów dla Polonii zdobyły Jessica Jackson (14 pkt, 9 zbiórek) i Andreona Keys (14 pkt, 8 zbiórek). Dwucyfrową zdobyczą punktową wyróżniły się też Angeliki Vintsiliaou (11 pkt) oraz Anna Pawłowska i Klaudia Sosnowska (po 10 pkt). W zespole z Bydgoszczy najlepiej wypadły niegrające już w tym klubie koszykarki: Sparkle Taylor (23 pkt), Martyna Pyka (16 pkt) oraz Stephanie Kostowicz (12 pkt).

Wkrótce po tym spotkaniu z Bydgoszczy odeszły czołowe zawodniczki drużyny: Shante Evans, Stephanie Kostowicz, Gabriela Marginean, Maja Miliković i Sparkle Taylor, a także znana z występów w ubiegłym sezonie w Polonii Warszawa Martyna Pyka. Co ciekawe, ta ostatnia odeszła do FCC Baschet Arad (Rumunia), klubu z którym chwilę wcześniej jeszcze w barwach Basket 25 Bydgoszcz, potykała się w europejskich rozgrywkach pucharowych. W zespole z Aradu grała także w minionym sezonie nasza aktualna zawodniczka, Andreona Keys.

Druga część sezonu „po polsku”

Od tego momentu zespół z Bydgoszczy grał już w EBLK i EuroCup niemal wyłącznie polskim składem, uzupełniając go młodymi i zdolnymi, ale nieposiadającymi wiele doświadczenia zawodniczkami.

W rozgrywkach europejskich drużyna przegrała kolejne dwa spotkania i zakończyła swój udział na etapie fazy grupowej. Także w meczach rodzimej ekstraklasy przyszła wspomniana długa seria niepowodzeń. Pierwsze dwa mecze po potyczce w Warszawie miały jeszcze wyrównany charakter: 75:79 z MB Zagłębiem Sosnowiec i 65:68 z Eneą AZS Politechnika Poznań. Jednak w tych dwóch spotkaniach grały jeszcze Rumunka Gabriela Marginean, Serbka Maja Miliković oraz Martyna Pyka. Kolejnych siedem potyczek w ekstraklasie było już przegranych bardzo zdecydowanie. Stosunkowo najbardziej zacięty był mecz z dotychczasowym outsiderem tabeli – MKS-em Pruszków – przegrany przez bydgoszczanki na wyjeździe 75:86. Pozostałe spotkania zakończyły się przegranymi w wymiarze ponad 20 punktów różnicy względem dorobku rywalek.

Dopiero w ostatnim meczu, rozegranym w minioną środę 15 lutego 2023 roku, koszykarki Polskich Przetworów KS Basket 25 Bydgoszcz pokusiły się o sporą niespodziankę, pokonując we własnej hali faworyzowaną Energę Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 75:72. Po przegranej pierwszej kwarcie derbowego pojedynku (14:25) gospodynie nie załamały się, tylko cierpliwie odrabiały straty. Końcówka była bardzo zacięta, ale młode zawodniczki z Bydgoszczy znakomicie wytrzymały presję i utrzymały do końcowej syreny niewielkie prowadzenie. Na podkreślenie zasługuje aż osiem trafionych „trójek” (wprawdzie na 30 prób, co daje dość przeciętną skuteczność 27%). Wygrana przyszła mimo słabej celności rzutów wolnych (54%) oraz przegranej 41:48 walki na tablicach.

Dzisiejszy trzon zespołu

Ze względu na duże zmiany kadrowe, jakie zaszły w składzie drużyny z Bydgoszczy od początku rozgrywek, przyjrzymy się jedynie statystykom indywidualnym koszykarek, które decydują aktualnie o obliczu zespołu. W pierwszej piątce w ostatnich dwóch meczach EBLK pojawiały się następujące zawodniczki:

• Karina Michałek (29 lat, 180 cm, rzucająca) – najbardziej doświadczona w tym gronie, od wielu sezonów związana z klubem z Bydgoszczy. Nieobecna w ostatnim meczu z Toruniem, ale w tym sezonie zagrała już w 13 spotkaniach, zawsze pojawiając się w wyjściowym składzie. Gra zwykle ponad 31 minut w meczu, rzucając średnio 12,2 pkt. Groźna zza łuku, w tym sezonie trafiła już 22 „trójki”. W meczu w Pruszkowie wymusiła aż 16 fauli rywalek, co jest rekordem w tym sezonie EBLK.

Karina Michałek (nr 25, Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz) w pojedynku z Wiktorią Stępień z Polonii, fot. Krawczyk.photo

• Aleksandra Zmierczak (21 lat, 177 cm, rzucająca/niska skrzydłowa) – w tym sezonie zagrała w siedmiu meczach, w tym w czterech w pierwszej piątce. Na parkiecie zaczęła się pojawiać po odejściu większości zawodniczek zagranicznych (pierwszy raz 18 grudnia 2022 r., w meczu ze Ślęzą Wrocław). Do tej pory gra średnio 24 minuty w meczu i zdobywa 7,7 pkt. Znacząco przyczyniła się do wygrania derbowej potyczki w środę, w którym to spotkaniu zdobyła 22 punkty i trafiła aż 5 z 7 prób za 3 pkt.
  • Zuzanna Krupa (21 lat, 185 cm, środkowa) – grała w 12 meczach, w tym siedem razy w pierwszej piątce. W pierwszych 4 występach tego sezonu w EBLK zaliczyła zaledwie kilkuminutowe epizody, ale od listopada gra 27 i więcej minut w każdym spotkaniu. Na parkiecie przebywa średnio 24 minuty w meczu i rzuca w tym czasie 7,5 pkt. Wspiera koleżanki w walce na desce, notując przeciętnie 3,9 zbiórki na mecz.
  • Wiktoria Sobiech (21 lat, 172 cm, rozgrywająca) – jedna z dwóch sióstr bliźniaczek w kadrze bydgoszczanek. Zagrała jak dotąd w 16 meczach ligowych w tym sezonie, jako etatowa zawodniczka pierwszej piątki. W okresie, kiedy drużyna występowała jeszcze wzmocniona zagranicznym zaciągiem, była podstawową koszykarką spełniającą warunek U23. Gra średnio prawie 28 minut w meczu i zdobywa 6,9 pkt. Umiejętnie dostrzega swoje koleżanki z zespołu na pozycjach rzutowych, dzięki czemu średnio notuje 3,3 asysty na mecz (najlepszy wynik w drużynie).

Wiktoria Sobiech (nr 7, Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz) podczas meczu pierwszej rundy w Warszawie, fot. Krawczyk.photo

• Marta Wieczyńska (24 lata, 180 cm, rozgrywająca/rzucająca) – po wielu sezonach spędzonych w zespole lokalnych rywalek z Torunia, zasiliła przeciwniczki zza miedzy. Wieloletnia „Katarzynka” grała dotąd w 12 meczach w swoim nowym klubie, w połowie z nich wychodząc w pierwszej piątce. Średnio zdobywa w meczu 5,8 pkt podczas 23 minut na parkiecie. Cechuje ją dobra skuteczność za 2 pkt – średnio co drugi jej rzut znajduje drogę do kosza.
  • Martyna Kuriata (17 lat, 164 cm, rozgrywająca/rzucająca) – zadebiutowała stosunkowo niedawno (16 stycznia 2023 r. w meczu z MKS-em Pruszków), grała dotąd w czterech spotkaniach. W ostatnim, wygranym z Energą Toruń, po raz pierwszy wyszła w pierwszej piątce i zagrała znakomicie, zdobywając 10 punktów. Średnio przebywa na parkiecie 20 minut w meczu, a jej przeciętna liczba punktów na mecz to 5,3.

Warto podkreślić, że aż cztery z wymienionej tutaj szóstki koszykarek spełniają warunek regulaminowy U23. A zatem trener i prezes Polskich Przetworów KS Basket 25 Bydgoszcz Piotr Kulpeksza nie ma kłopotów z realizacją tego punktu regulaminu rozgrywek ekstraklasy. To te zawodniczki stanowią obecnie o sile zespołu. Pierwsza piątka w ostatnich dwóch spotkaniach zdobyła najpierw 63 z 70 oczek, a potem w meczu z Energą Toruń 64 z 75 punktów drużyny.

Kadrę bydgoszczanek uzupełniają – uszeregowane wg średniej zdobywanych punktów – Alicja Maławy (16 lat, 187 cm, środkowa), Amelia Pawlikowska (16 lat, 174 cm, rzucająca), Julia Jeziorna (17 lat, 176 cm, rzucająca), Roksana Sobiech (21 lat, 172 cm, niska skrzydłowa), Agata Świątkowska (21 lat, 174 cm, rzucająca) i Daria Nogal (18 lat, 167 cm, rozgrywająca). Ponadto do BC Polkowice wypożyczona została Wiktoria Zasada (21 lat, 173 cm, rozgrywająca). Część młodych bydgoszczanek występuje równolegle na parkietach 1. Ligi Kobiet, reprezentując barwy MKK Basket 25 Bydgoszcz. W ostatniej kolejce pierwszoligowej (w sobotę 18.02. 2023 r.) zespół znad Brdy uległ na wyjeździe po dogrywce 63:65 drużynie ŁKS KK Łódź.

Może się wydawać, że Czarne Koszule czeka mecz znacznie łatwiejszy niż środowy pojedynek z mistrzyniami Polski. Nie ulega wątpliwości, że koszykarki Polonii Warszawa są faworytkami najbliższego spotkania. Ale przebieg i wynik niedawnej derbowej potyczki naszych rywalek wyraźnie wskazuje, że absolutnie nie można ani przez chwilę lekceważyć przeciwniczek. Młode koszykarki z Bydgoszczy – uskrzydlone zwycięstwem z Energą Toruń – na pewno będą ambitnie walczyć i szukać okazji do kolejnej wygranej. Zwycięstwo Polonii w Bydgoszczy jest oczywiście realne, ale będzie wymagać pełnej koncentracji i zaprezentowania dobrej jakości gry przez nasz zespół.
Odpłatną transmisję spotkania można będzie obejrzeć na platformie emocje.TV, oficjalnego partnera Polskiego Związku Koszykówki w sezonie 2022/2023.